Ücretsiz İzin veya Rapor Almam Durumunda İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

Ücretsiz İzin veya Rapor Almam Durumunda İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

Çalışanların en fazla sordukları sorulardan birisi olan “Ücretsiz İzin – Rapor aldım, 120 gün şartına bağlı olarak İşsizlik Maaşı alma noktasında bir sorun yaşar mıyım?” sorusunun cevabını sizler için verelim istedik.

Çalışanların en fazla sordukları sorulardan birisi olan Ücretsiz İzin – Rapor aldım, 120 gün şartına bağlı olarak İşsizlik Maaşı alma noktasında bir sorun yaşar mıyım?” sorusunun cevabını sizler için verelim istedik.

Öncelikli olarak İşsizlik Maaşı alabilmeniz için resmi olarak sigortalı bir şekilde çalışıyor olmanız gerekli. İkinci noktada ise üç önemli şartı yerine getiriyor olmanız lazım.

Buna göre İşsizlik Maaşını hak edebilmeniz için;

 • Son 120 Günlük Sigorta Priminizin Kesintisiz Ödenmiş Olması,
 • Son 3 Yılda Min. 600 Günlük Sigorta Priminizin Ödenmiş Olması,
 • Kendi İsteğiniz Dışında İşten Ayrılmak Zorunda Kalmış Olma

şartlarını sağlıyor olmanız gerek.

 

Ücretsiz İzin veya Rapor Alırsam İşsizlik Maaşı Hakkımı Kaybeder miyim?

Son 120 gün yani 4 ay içerisinde Ücretsiz izin almam, Rapor almam veya yıllık izne çıkmam durumunda İşsizlik Sigortası hakkım yanar mı sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında İşsizlik Sigortası hak edişi için gerekli olan 120 günün hesaplanması sürecinde kesintilerin dikkate alınmayacağı durumlar şu şekilde listelenmiştir.

 • Hastalık İzni – Rapor
 • Ücretsiz izin
 • Mazeret İzni
 • Disiplin Cezası
 • Kısmı İstihdam
 • Gözaltına Alınma
 • Hükümlülükle Sonuçlanmayan Tutukluluk Hali
 • Grev
 • Lokavt
 • Genel Hayatı Etkileyen Olaylar
 • Ekonomik Kriz
 • Doğal Afetler

Yukarıdaki listelenen olaylar sebebiyle işyerindeki faaliyetlerin durması, işyerinin kapanması veya işe ara verilmesi sebebiyle SGK primlerinizin yatmaması İşsizlik Sigortası kapsamında İşsizlik Maaşı almanıza engel olmayacaktır.

Tabi ki bu sürecin İşyeriniz tarafından SGK’ya doğru bilgilendirme kodu ile bildirilmiş olması gerekmektedir.

Rapor almanız durumunda ise resmi olarak SGK sistemine bu rapor süresi işleneceği için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Aynı şekilde Yıllık İzin almanız durumunda Maaş Ödemesi ve Prim Ödemesi devam edeceği için yine herhangi bir sorun veya sıkıntı yaşamazsınız.

Ancak işveren ile her işlemi Yazılı ve Doğru olarak yürütmeniz yaşanacak sorunlarda da elinizde belge ve dökümanların olmasını sağlayacaktır.

 

Ücretsiz İzin Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ücretsiz İzin sürecinin doğru işleyebilmesi için iznin yasal çerçevelerde, işveren onayı ile alınması ve mümkün ise bir belge ile onaylanmış olması gerekmektedir.

Özellikle sıkıntı yaşanması muhtemelen işyerlerinde daha önceden bilgi verilmiş olması ve gerekirse yazılı bir onay alınması önemli bir detaydır.

Sabah kalkıp ben bugün işe gitmek istemiyorum demeniz ve Ücretsiz İzin Hakkımı kullanacağım diye şirketi arayıp bilgi vermeniz durumunda işveren Tutanak Tutarak sizin SGK Prim Ödemenizi ve Maaşınızı o gün için kesebilir. Bu durumda İşsizlik Maaşı için gerekli olan 120 günlük çalışma şartı da bozulmuş olur ve süreç en baştan başlamış olur.

 

Tutanakla SGK’ya Bildirilmiş Devamsızlıklarda Çözüm Süreci

Eğer firmanız tarafından işyerine gelmediğiniz süreçlerden biri ya da birkaçı Tutanak ile SGK’ya bildirilmiş ve sisteme Devamsızlık olarak işlenmiş ise bu durumda İşsizlik Maaşı alamazsınız.

Bu gibi durumlarda eğer elinizde işyerinin kaşesi ve imzası bulunan bir evrak var ise konuyla alakalı olarak SGK ile görüşebilirsiniz. Bu sayede işverenden izinli olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde çalıştığınız işletmeye başvuru yaparak bu günlerle alakalı Dilekçe verilmesini ve bu günlerin Devamsızlık olarak değil de Ücretsiz İzin olarak işlenmesini sağlayarak yine İşsizlik Maaşı almaya hak kazanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

 1. Mrb 17.09.2018 tarihin de is kazasindan dolayı 15.10.2018 tarihine kadar raporluydum 19.10.2018 tarihinde işten cikartilacam bu rapor benim son 2 aylık primimi düşürüyor bu benim işsizlik masımi düşürürmu normal primimde 1450 tl maaş bağlanması gerekiyor 9 sene devamlı calismislim var yardımcı olursanız sevinirim

  • Konuyla alakalı olarak İŞKUR ile bir görüşün dilerseniz. Süreç son 4 ay üzerinden hesaplanıyor ama Raporlu olunca belki bir başka yolu vardır.

 2. Mrb.ben 17.04.2018 de başladım iş yerimden kurumsal bu arada 31.10.2018 de iş yerim kapanacağı için bikac eleman ile birlikte cikartilcaz işsizlik maaşı alabilir miyim fakat benim aile ferdlerinden biri rahatsızlik geçirdiği için 6 gün bi ücretsiz iznim var ağustos 6sindan 12 ye kadar işsizlik maaş bu durumda alabilir miyim cevab için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ücretsiz İzinler sorun olmuyor. Son 3 yıl içinde 600 gün Sigorta Şartını sağlıyor iseniz ve firmanız son 120 günlük ödemenizi düzenli yaptı ise İşsizlik Maaşı alabilirsiniz.

 3. Mrb.ben 17.04.2018 de başladım iş yerimden kurumsal bu arada 31.10.2018 de iş yerim kapanacağı için bikac eleman ile birlikte cikartilcaz işsizlik maaşı alabilir miyim fakat benim aile ferdlerinden biri rahatsızlik geçirdiği için 6 gün bi ücretsiz iznim var ağustos 6sindan 12 ye kadar işsizlik maaş bu durumda alabilir miyim cevab için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ücretsiz İzinler sorun olmuyor. Son 3 yıl içinde 600 gün Sigorta Şartını sağlıyor iseniz ve firmanız son 120 günlük ödemenizi düzenli yaptı ise İşsizlik Maaşı alabilirsiniz.

 4. Mrb 3senede 600 gunm doluyo 120 doluyo sadece 3gun eksigim var 120 gune rapor aldim gun issizligi etkilermi

  • Son 120 günlük süre için soruyorsanız o 120 güne dahil olacak. Ücretsiz Doğum İzni. Ancak 600 günün hesaplanması noktasında e-Devlet üzerindeki rakama bakılıyor. Yani e-Devlette o dönemler için sigorta yatmış ise hesaba giriyor.
   Bildiğim kadarıyla da doğum izni için bir sigorta işliyor. İşten çıkmamış olmanızdan dolayı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM