Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik Manşet

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nin İlham Dolu Başarı Hikayesi

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan Alibaba ve Aliexpress‘in kurucusu olan Jack Ma, sahip olduğu fikir ile kısa sürede Çin’in en zengin kişisi olmayı başardı. Bu noktaya gelene kadar başından geçenler, ilk okunduğunda inanılması güç gibi geliyor. Hayatınızda sürekli başarısızlıklar var ise sizleri Jack Ma’nin ilham dolu başarı hikayesi ile baş başa bırakıyoruz.

Jack Ma, yapı olarak pes etmeyen bir kişiliğe sahip. Yaşadığı onlarca hatta yüzlerce başarısızlığı kabul etmemiş, kendine olan inancını daima korumayı başarmıştır. Milyarderimizin çocukluğuna inecek olursak; Jack Ma, küçük yaştan itibaren İngilizce öğrenmeyi çok istiyordu. Bunun için 9 yaşında iken her sabah 5’de kalkıp bisikleti ile beraber turistlerin en sık bulunduğu yerlere giderek ücretsiz turist rehberliği hizmeti veriyordu. Yaptığı pratik görüşmeler, İngilizce öğrenmesine büyük katkı sağlamıştır. İngilizce öğrenmek için vermiş olduğu ücretsiz rehberlik hizmetini 9 yıl boyunca sürdürmüştür.

Jack Ma’nin İlham Dolu Başarı Hikayesi

Alibaba'nın Kurucusu Jack Ma'nin İlham Dolu Başarı Hikayesi
Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nin İlham Dolu Başarı Hikayesi

Belirli bir yaşa geldikten sonra eğitim almanın doğru olduğunu düşünen Jack Ma, okumayı düşündü. İlkokul, ortaokul ve üniversite sınavlarında başarı olamadı. Çıtasını oldukça yükseltip Harvard Üniversitesine başvuruda bulundu. Art arda yaptığı 10 başvurunun 10’u da reddedildi. Bölgesinde bir üniversite okumaya karar veren Jack Ma, üçüncü kez girdiği sınavı kazanarak İngilizce öğretmenliği okumaya karar verdi. Okul hayatında olduğu gibi iş hayatında da başarısızlıklarla dolu geçtiğini görüyoruz.

Jack Ma’nin ilham dolu başarı hikayesi aslında tam da bu noktada başlıyor. 4 kişilik polis alımı için 5 kişinin başvurduğu bir işte reddedilen kişi Jack Man olmuştu. KFC, Çin’de açacağı ilk şube için 24 kişilik bir ekibe ihtiyaç duyduğunu açıkladığında 25 kişilik bir başvuru gelmişti. Başvuranlar arasında reddedilen tek kişi yine Jack Man olmuştu. Üniversiteden mezun olduktan sonra lise döneminde iken tanıştığı kız arkadaşı ile evlendi. Para kazanmak için tercümanlık yapmak için 1995 yılında Amerika’nın yolunu tuttu. Burada internet ile tanışan Ma, Amerikan halkının internet üzerinden nasıl yararlandıklarını gördü. Hemen ülkesine geri dönerek 17 arkadaşı ile beraber 100 bin dolar sermaye ile Alibaba’yı kurdu. Yaşadığı tüm başarısızlıklardan intikam alırcasına Alibaba’nın yükselişine kimse engel olamadı.

İlginizi Çekebilir  Yeni Bir İş Fikri - Sanat Asistanlık Nasıl Yapılır?

Alibaba, günümüzde 24 bin çalışanın ve 10 binden fazla ortak şirketin bulunduğu dünyanın en büyük e-ticaret portallarından birisi haline geldi. 300 milyardan fazla olan yıllık ciro, Alibaba’nın kısa sürede milyarder olmasına katkı sağladı. Şirketin CEO göreviden istifa eden Jack Ma, gençleri bu görev için daha uygun olduğunu açıklamıştır. Jak Ma, “Hepimizin başına olumsuz şeyler gelebilir, çizdiğimiz yollardan sapmak zorunda kalabiliriz. Ancak her zaman yeni yollar çizebileceğimizi unutmamalıyız.” açıklaması ile girişimcilere örnek olmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir