Kategoriler
Editörün Seçimi Ekonomi Genel Manşet

Bedelli Askerlik Yapacak Olan Çalışanların İş Durumu Ne Olacak (Kamu – Özel Sektör)

Gerek Kamu Kurumlarında gerekse de Özel Sektörde çalışan ve Bedelli Askerlik kapsamında 21 gün eğitime gidecek olan çalışanlar için farklı çözüm önerileri mevcut.

Gerek Kamu Kurumlarında gerekse de Özel Sektörde çalışan ve Bedelli Askerlik kapsamında 21 gün eğitime gidecek olan çalışanlar için farklı çözüm önerileri mevcut.

İşinden ayrılmak isteyen personellere bu alanda da imkân sağlayan süreç işine devam etmek isteyen personellere de imkân sağlamakta.

Aynı şekilde Kamu Kurumlarında çalışan personeller için de sunulan bir imkân mevcut.

 

Kamu Çalışanları İdari İzin veya Ücretsiz İzin Kullanabilir

Kamu Kurumlarında çalışan ve Bedelli Askerlik için 21 günlük eğitime katılacak olan memurlar için ilgili kamu kurumu 21 günlük Ücretsiz İzin veya İdari İzin vermek durumunda.

 

Özel Sektörde Çalışanlar İçin Seçenekler Daha Fazla

Özel Sektörde çalışan personeller için ise seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İşten Ayrılmaz. Yıllık İzin Hakkını Kullanır.
  • İşten Ayrılmaz. Ücretsiz İzin hakkını Kullanır.
  • İşten Ayrılır. Kıdem Tazminatı ve İşsizlik Maaşı Alır
  • İşten Ayrılır. Kıdem Tazminatı Alır. İşine Geri Döner

 

İşten Ayrılmaz ve Yıllık İzin Hakkını Kullanır

Bu seçenek sizin ve şirketin ortaklaşa kararı neticesinde alabileceğiniz bir karardır. Eğer Yıllık İzin Hakkınız var ise 21 günlük Yıllık İzin Hakkınızı tek seferde Askerlik için kullanabilirsiniz. Yıllık İzin Hakkınız yeterli değil ise bu durumda firma ile görüşüp Bir Sonraki Yılın Yıllık İzin Hakkından da kullanabilirsiniz.

Tabi ki bunun için karşılıklı bir anlaşma olması gerek ve firmanın size bu hakkı vermesi gerek.

 

İşten Ayrılmaz ve Ücretsiz İzin Hakkını Kullanır

Bu seçenek yine siz ve işveren tarafından ortaklaşa alacağınız bir karar olacaktır. İşveren eğer onay verirse 21 günlük Ücretsiz İzin Formu doldurarak işyerinden izne çıkabilir ve 21 günlük Bedelli Askerlik Eğitiminizi alabilirsiniz.

Ancak bu 21 günlük sürede Maaş Ödemesi yapılmayacağını bilin. Yani ortalama olarak 1 aylık Ücretsiz İzne çıkıyor olacaksınız. SGK Primleriniz ve diğer Özlük Haklarınız ise işlemeye devam edecektir.

İlginizi Çekebilir  Saka Su Bayilik Başvurusu ve Başvuru Şartları

 

İşten Ayrılır. Kıdem Tazminatı ve İşsizlik Maaşı Alır

Askere gidecek olmanızdan dolayı firmaya Sülüs – Sevk Evrağının örneği ile Askerlik Sebebiyle İstifa Ettiğinizi belirten bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçe ve evrakları Noter üzerinden göndermeniz firmanın daha sonraki süreçte sıkıntı yaratmasının önüne geçecektir.

Bu işlemler sayesinde firmadan Askere gidecek olmanızdan dolayı çalıştığınız süreyi de dikkate alarak Kıdem Tazminatı almaya hak kazanırsınız. Bu yasal bir haktır ve Askerlik Sebebiyle ayrılmanızdan dolayı size firma tarafından ödenmesi gereken bir rakamdır.

Eğer son 3 yıl içerisinde 600 Günlük Sigorta Primi Ödemeniz yapılmış ise ve son 120 gün içerisinde aralıksız Sigorta Primi Ödemeniz yapıldı ise 21 günlük askerlik sonrasında İşkur üzerinden İşsizlik Maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz.

İlgili başvurunun Askerlik Dönüşü yapılması önemli bir detaydır. Askere giderken yapmanız durumunda İşkur tarafından başvurunuz reddedilecektir.

İşsizlik Maaşı ile alakalı daha fazla bilgiye erişimek için İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

İşten Ayrılır. Kıdem Tazminatı Alır. İşine Geri Döner

Askere gidecek olmanızdan dolayı firmaya Sülüs – Sevk Evrağının örneği ile Askerlik Sebebiyle İstifa Ettiğinizi belirten bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçe ve evrakları Noter üzerinden göndermeniz firmanın daha sonraki süreçte sıkıntı yaratmasının önüne geçecektir.

Bu işlemler sayesinde firmadan Askere gidecek olmanızdan dolayı çalıştığınız süreyi de dikkate alarak Kıdem Tazminatı almaya hak kazanırsınız. Bu yasal bir haktır ve Askerlik Sebebiyle ayrılmanızdan dolayı size firma tarafından ödenmesi gereken bir rakamdır.

İş Kanunu kapsamında Askerlik Sebebiyle işten istifa etmeniz ve Kıdem Tazminatı almanız durumunda eğer 2 Ay içerisinde işe geri dönme isterseniz, bu durumda firma sizi yeniden aynı işe veya yapabileceğiniz benzer bir işe almak zorunda. Almaması durumunda ise size tazminat ödemesi yapmak durumunda kalacaktır.

İlginizi Çekebilir  Bernardo Bayilik Başvurusu ve Bayilik Şartları (Franchise)

Bu sebeple de eğer işe geri dönmek isterseniz, 21 günlük süre sonunda İşsizlik Maaşına başvurmadan, çalıştığınız yere Yine Noter Üzerinden bir Dilekçe yazarak işe geri dönüş talebinde bulunabilirsiniz.

Ancak burada tek bir şart var. İşçinin askerlik sebebiyle işten ayrılmasından önce en az 1 sene aynı işyerinde çalışmış olması gerekmektedir. Bu süreden kısa bir süre çalışanlar İşe Geri Dönüş talebinde bulunamazlar. 1 yıldan fazla çalışan personeller ise her 1 yıl için +2 gün başvuru süresi ekleyebilirler. Yani 1 yıllık bir personel Askerlik sebebiyle istifa ettikten 2 ay içinde İşe Geri Dönüş talebinde bulunabilirken 10 yıl çalışan bir personel 2 Ay + 20 Gün yani 80 gün içerisinde işe geri dönüş talebinde bulunabilir.

 

İş Gücünde 1 Aylık Kayıp Yaşanacak

Bedelli Askerlik için birçok sektörde haber bekleyen ve askerliği yapmamış olan genç bir nüfus mevcut. Gelen bu haber ile sevinen ve Bedelli Askerlik için gerekli olan parayı toplamaya başlayanların 21 günlük acemi birliği eğitimine gidecek olmaları ise birçok sektörü etkileyecek gibi görünüyor.

Son rakamlara göre halen askerlik yoklamasına tabi, askerlik çağı gelmiş olan 585 bin 210, yoklama kaçağı 570 bin 422, bakaya 56 bin 947, firari 5 bin 772 kişi bulunuyor. 2 milyon 930 bin 279 kişi askerliğini öğrencilik dışında ertelemiş olan kişi sayısı. 1 milyon 885 bin 438 kişi de öğrenci olduğu için askerliğini tecil ettirmiş durumda. Halen silah altında 360 bin 869 er bulunuyor. 2019 yılında ise toplam silah altına alınacak er sayısı 345 bin 933 olarak planlanıyor.

Rakamlara bakıldığında askerlikle ilişkisi olan kişi sayısı toplamı 5 milyon 448 bin 858 kişi.

Bu rakamları ele alıp sadece %10’luk kesiminin Bedelli Askerliği tercih edeceğini düşünsek bile rakam 500.000 kişinin üstünde çıkıyor. Bu kişilerin neredeyse tamamının şuan aktif olarak çalıştığını düşünürsek tek seferde 21 günlük eğitime alınacak olan 500.000 kişilik bir iş gücünün birçok firmayı sıkıntıya sokacağını ve üretim süreçlerinde aksamaya neden olacağını düşünebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Bir Girişimcilik Hikayesi: Simit Sarayı

 

2018 Yılı Bedelli Askerlik Süreci Nasıl İşleyecek?

2018 yılında kabul edilen Bedelli Askerlik süreci 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğan tüm asker adaylarını kapsıyor. Yani 1994 yılından önce doğan tüm gençler bu imkandan faydalanabilecek.

15.000 TL ücret karşılığında yapılabilecek olan Bedelli Askerlik için 21 günlük bir eğitim süreci de gerçekleştirilecek. Bu süreçte Bedelli Askerlik için ödemelerini yapan ve Askerlik Şubelerinden işlemlerini yaptıran asker adayları belirlenen birliklere katılım sağlayarak 21 günlük Acemi Birliği sürecini tamamlayacak ve terhis olacaklar.

Tam olarak hangi ayda bu süreçlerin gerçekleştirileceği, ödemelerin en son hangi tarihte olacağı gibi konular ise netleştikçe sizlere aktarmaya çalışıyor olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir