Bir Çalışan Kaç Kez İşsizlik Maaşı Alabilir? İşsizlik Maaşı Almanın Sınırı Var mıdır? İşsizlik Maaşına Ara Verilebilir mi?

Bir Çalışan Kaç Kez İşsizlik Maaşı Alabilir? İşsizlik Maaşı Almanın Sınırı Var mıdır? İşsizlik Maaşına Ara Verilebilir mi?

Bir çalışan Kaç Kez İşsizlik Maaşı Alabilir? Bunun bir sınırı var mı? 2 kez işsizlik maaşı alan bir daha işsizlik maaşı alamaz mı? İşsizlik Maaşına ara verilebilir mi? sorularını sizler için yanıtlıyoruz.

Bir Çalışan Kaç Kez İşsizlik Maaşı Alabilir? Bunun bir sınırı var mı? 2 kez işsizlik maaşı alan bir daha işsizlik maaşı alamaz mı? İşsizlik Maaşına ara verilebilir mi? sorularını sizler için yanıtlıyoruz.

Aslında bu sorunun cevabı İşsizlik Maaşı ile alakalı yönetmelikte yer alıyor. Ancak aklında soru işareti olanlara yeniden bilgi vermiş olalım.

Bir çalışan için herhangi bir şekilde İşsizlik Maaşı Alma Sınırı yoktur.

Yani bir personel ömründe eğer gerekli şartları taşıyorsa 5 kez 10 kez işsizlik maaşı alabilir.

 

İşsizlik Maaşı Almak İçin Süre Şartı Ne Kadardır?

İşsizlik Maaşı alabilmeniz için belirli bir süre çalışmış olmanız gerekmektedir.

Bu süre 3 Yıl üzerinden hesaplanmaktadır. 3 yıl içerisinde 600 Gün ve Üzeri bir çalışmanız varsa (Sigortalı Olarak) İşsizlik Maaşı almak için gereken ilk şartı sağlamış olursunuz.

 

  • Çalışma yeteneği, isteği, yeterliliği ve sağlığına sahip kişilerin kendi arzusu ya da kusuru dışında işini kaybetmesi,
  • İşten çıkartılmadan önce en az 120 gün sigorta primi bulunması,
  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik maaşı verilir.

 

Kaç Kez İşsizlik Maaşı Alabilirim?

Temel olarak İşsizlik Maaşı aldıktan sonra yeniden İşsizlik Maaşı alabilmeniz için 3 yıl içinde 600 günlük Sigorta Priminizin yatması lazım.

Yani bir kez işsizlik maaşı aldıktan sonra bir sonraki işsizlik maaşını hak edebilmeniz için en az 3 yıl geçmesi ve bu sürede de min. 600 gün çalışmış olmanız gerekli.

İlginizi Çekebilir  İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bu sistem üzerinden her 3 yılda bir işsizlik maaşı almayı hak ediyorsunuz demektir.

 

 

İşsizlik Maaşımı Tam Alamadım, Yeniden İşsiz Kalırsam Devam Eder mi?

Örneğin işsizlik maaşı almaya başladınız. Normalde 8 ay alacaktınız ama 3. Ayda bir işe başladınız.

Bu durumda kalan 5 aylık ödemeniz saklı olarak kalır. Bu hakkınızı daha sonra işsiz kaldığınızda kullanabilirsiniz.

 

İşsizlik Maaşımı Tam Almadım, Üzerinden 3 Yıldan Fazla Geçti Ne Olur?

Örneğin 8 aylık işsizlik maaşı alacaktınız. Ama 3. Ayda bir işe girdiniz. Daha sonrasında da aralıksız olarak 3 yıl çalıştınız. 600 çalışma gününü falan doldurdunuz.

Bu durumda hakkınız sıfırlanacaktır.

Yeniden işsiz kalmanız durumunda son 3 yıl içindeki çalışma saatinize bakılarak 6 Ay, 8 Ay veya 10 Ay üzerinden size İşsizlik Maaşı bağlanacaktır.

 

 

600 Günlük Prim Aralıksız Ödenmek Zorunda mı?

Son 3 yıl içerisinde sağlamanız gereken minimum 600 günlük prim süresinin aralıksız olmasına gerek yoktur. Ara verebilir, işyeri değiştirebilir, tatil yapabilirsiniz.

Ancak yine İşsizlik Maaşı şartlarından birisi olan işten çıkarılmadan önceki 120 Gün Aralıksız Çalışma Şartı sabittir. Yani 600 günün nasıl olduğu önemli değildir. Ancak son 120 günün prim ödemesinde boşluk olmamalıdır.

Bu 120 günde boşluk olmadan iş bile değiştirebilirsiniz. Ancak giriş ve çıkışlar arasında boşluk olmaması lazım. A firması 2’sinde iş çıkışı verdi ise B firmasının sizin ödemenizi 3’ünde başlatması gerekir. Burada garanti olsun diye 1-2 gün önce başlatmalarını da talep edebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı ile alakalı olarak yayınladığımız diğer makalelere bakarak süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
2021-01-12 00:32:46
2021-01-07 12:16:04
2021-01-07 12:14:59
2021-01-03 18:21:55