Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik Manşet

Bir Girişimcilik Hikayesi: Simit Sarayı

Hemen hemen tüm Türk girişimcilerin ilham kaynağı olan Simit Sarayı, 4 personeli ile başladığı girişime bugün 6,500 çalışanı ile önderlik ediyor. Her gün düzenli olarak 1,000,000 kişinin hizmet aldığı Simit Sarayı, bu başarısını nasıl elde ettiğini hiç düşündünüz mü?

Hemen hemen tüm Türk girişimcilerin ilham kaynağı olan Simit Sarayı, 4 personeli ile başladığı girişime bugün 6,500 çalışanı ile önderlik ediyor. Her gün düzenli olarak 1,000,000 kişinin hizmet aldığı Simit Sarayı, bu başarısını nasıl elde ettiğini hiç düşündünüz mü?

Şirketin fikir sahibi olan Haluk Okutur, ODTÜ İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Okulu bitirdikten sonra geleceğine yön verecek bir iş alanı düşünen Okutur, ilk etapta AVM’ler için satış rakamlarını artırabilecek yöntemler için bir kitapçık hazırlamak istedi. Bu fikir oldukça mantıksız olduğuna karar veren Haluk Okutur, peşin satışı olan ürünlere yönelmek isteyerek perakende sektörüne giriş yapmayı planlar.

Peşin satış konusunda aklına ilk gelen ürünün ekmek olduğunu dile getiren Okutur, bu alanda var olan rekabetten öütürü simit fikrinin daha doğru olduğunu düşünmüştür. Simit, günün her saati enilebilen en güvenilir besinler arasında yer alıyor. İstenilen kazanç oranlarının elde edilebilmesinden dükkanının en işlek caddelerde bulunması gerektiğine karar verir.

Tarihler 2002 yılını gösterdiğinde Simitçi olabilmek adına Haluk Okutur’un Erzincan’dan İstanbul’a uzanan bir maceaya girdiğini görüyoruz. Elinde bulunan sermaye, istediği bölge ve caddelerde dükkan kiralamak için yeterli gelmemiştir.

 

Bir Girişimcilik Hikayesi: Simit Sarayı

 

Simit Sarayının Kuruluş Hikayesi

Yakın çevresine projesi hakkında bilgi veren Haluk Okutur, sürekli olarak bu projenin olmayacağına dair olumsuz tepkiler ile karşılaşır. Ortak arama girişiminde bulunsa da kendisine ortak olacak bir kişi bulamaz. Arkadaşları aracılığı ile oldukça zor şartlar altında Boğaziçi üniversitesinin tam karşısında ilk dükkan kiralanır.

Yıkılmak üzere olan bir marangozdan alınan masa ve sandalyeler, Simit Sarayının konseptinin oluşumuna katkı sağlar. Simit Sarayı, ilk etapta gerçekten zorlu geçen periyotlardan sonra marka haline gelmiştir. Fırın konusunda lahmacun fırını ile simit yapmak durumunda kalan firma, 1 saatte 80 adet simit çıkararak taleplere yetişemeyecek duruma gelmişti. Bu aslında kısıtlı simit üretiminin meydana getirdiği en büyük avantajlardan birisidir.

İlginizi Çekebilir  İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Yıllar içerisinde çay ocağı mekan tasarımı, masa ve sandalye konusunda Simit Sarayı kendi knseptini oluşturmayı başarmıştır. Simit ustası konusunda yaşanılan sorunu Eminönünden tedarik eden Okutur, ikinci şubesi ile yükselişi yakalamıştır. Şu an için dünyanın 23 ülkesinde şubeleri bulunan Simit Sarayı, yakaladığı lezzet ve gerçek simit hizmeti ile kısa sürede baş tacı haline getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir