Kategoriler
Bilgi Bankası Dijital Pazarlama ve e-Ticaret Editörün Seçimi Girişimcilik Manşet

e-Ticaret – İnternetten Satış Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? Dezavantajlar Nasıl Avantaja Çevrilir?

e-Ticaret yani İnternetten Satış yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Dezavantaj olarak karşımıza çıkan süreçleri nasıl Avantaja çevirebiliriz?

İlk olarak e-Ticaret yani İnternetten Satış süreçlerinin doğru bir şekilde organize edilmesi oldukça önemli bir konudur.

Çünkü sektöre giriş sürecinde süreçlerin bilinmemesi, satış yapılacak ürünlerle alakalı bilgi sahibi olunmaması, stok sorununun yaşanma ihtimalinin olması ve altyapıya gereğinden fazla masraf yapılması gibi birçok ekten sürecin daha başlamadan bitmesine veya e-Ticaretin artıdan çok eksi değerler sunmasına sebep olabilir.

 

e-Ticaretin Artıları – Avantajları Nelerdir?

e-Ticaret sistemi ile satış yapmanın Firmalara veya Kişilere sağladığı bazı artıları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ülke ve Sınır kavramı ortadan kalkacaktır. Sınırlara bağlı olmadan dünyanın öbür ucuna satış yapabilmeniz mümkün olacaktır.
 • Stok tutma, ürün maliyeti, personel ve iş gücü, dükkan ve depo giderleri gibi birçok kalem daha az bir maliyetle çözülebilebilir.
 • 7/24 satış yapabilme imkânı sunarak günün her saatinde size müşteri gelmesini ve satış yaparak kazanç sağlamanıza imkan sağlamaktadır.
 • Kampanya duyuruları çok daha hızlı bir şekilde tüm müşterilerine ulaştırılabilir, indirimler hızlı bir şekilde sisteme tanımlanabilir.
 • Reklam çalışmalarında dönüşüm ölçümü çok daha kolay bir şekilde yapılabilir, klasik reklamlara göre çok daha az maliyetler ile çok daha yüksek satış rakamlarına erişilebilir.
 • Dijital Ürün satışlarında kargo süreci olmadan hızlı bir şekilde satış yapılabilir. Ulaşım maliyetlerinden de kazanç sağlanabilir.
 • Müşteriye sunulan ürün çeşitliliği klasik bir mağazaya göre çok daha geniş tutulabilir. Sizin stoklarınızda olmayan bir ürün farklı bir tedarikçi kanalı ile temin edilip müşteriye gönderilebilir.
 • Nispeten daha düşük harcamalar ile daha geniş kitlelere erişim imkânı sunar. Hemen satışa başlama olanağına sahip olursunuz.

 

e-Ticaretin Eksileri – Dezavantajları Nelerdir?

e-Ticaret sistemi ile satış yapmanın Firmalara veya Kişilere istemeden de olsa sunduğu bazı eksileri – dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Müşteri ile ilişkiler yüzyüze olmadığı için nispeten daha soğuktur. Ürün müşterinin ilgisini çekmez ise mağazadan ayrılması daha hızlı ve kolay olacağı için geri dönüş oranı düşebilir.
 • Müşterilerin Fiyat Analizi yapması daha kolay ve hızlıdır. Aynı ürünü daha uygun fiyata satan başka bir site bulduklarında müşteriyi kaybetme riskiniz yüksektir.
 • Kargo Ücretleri ve Kargo Süreleri sorunlar yaşatabilmektedir. Kargoların ürünleri zamanında teslim etmemeleri, kargo taşıma süreçlerinde pek dikkatli olmamaları sorun yaşatacak en büyük eksilerden birisidir.
 • Ürüne direkt olarak temas edilmediği için müşteri ile ürün arasında bağ kurmak daha zor olabilmektedir.

 

e-Ticarette Dezavantajlar Nasıl Avantaja Çevrilir?

İlk olarak işinizi iyi yaparsanız, sektörünüzü ve ürünlerinizi iyi tanırsanız özellikle satış sürecinde ve satış sonrasında yaşamanız muhtemel olan birçok sorunu da daha ilk adımda çözmüş olursunuz.

Satışını yapacağınız ürünün özelliklerini ortaya koyan geniş bir görsel desteği ve hatta mümkün ise videolu bir şekilde hazırlanan inceleme desteği müşterinin ürünü satın alması sürecini daha hızlandıracaktır.

Ürünlerin bilinen veya bilinmeyen özelliklerini müşterilerinize sunduğunuz zaman sizin ürün hakkında bilgili olduğunuz anlaşılacak müşterinin artısını kazanmış olacaksınız.

Ayrıca site üzerinden hızlı mesajlaşma uygulamaları, whatsapp iletişim bilgileri, telefon bilgileri gibi birçok iletişim kanalını da aktif olarak kullanmanız müşterilerin size olan güvenini arttıracaktır.

Kargo ile alakalı olarak müşteriye Kargo Seçme İmkânı sunmanız, aynı şehirdeki teslimatları ise mümkün ise hızlı bir şekilde yapmanız müşterinin gözünde marka imajı yakalamanıza imkân sağlayacaktır.

Kategoriler
Bilgi Bankası Editörün Seçimi Ekonomi Girişimcilik İnternetten Para Kazanma İş Fikirleri Manşet

Pazaryeri Sitelerinden Satış Yapabilmek İçin Nelere Sahip Olmanız Gerekiyor?

Pazaryeri Siteleri üzerinden e-ticaret alanına giriş yapmak isteyenlerin aklına takılan soruları bu yazımızda madde madde cevaplamaya çalışıyor olacağız.

İlk olarak Pazaryeri Siteleri tam olarak hangi siteler oluyor, bu siteler üzerinden nasıl satış yapılıyor, satış yapmak için nelere sahip olmanız gerek, size artı ve eksileri ne olur bunları sıralıyor olacağız.

Akabinde ise sizlerden gelen YORUM ve SORULARI cevaplamaya ve Pazaryeri Satışı noktasında bilgilerimizi aktarmaya çalışıyor olacağız.

 

Ülkemizdeki Pazaryeri Siteleri Hangileridir?

Ülkemizde uzun süredir faaliyette olan, bilinirliği yüksek ve tüketicilerinde tercih ettiği belli başlı pazaryeri siteleri mevcuttur.

Bunlardan en bilinir olanları;

 • com
 • com
 • com
 • com
 • com
 • com.tr

şeklinde sıralayabiliriz.

Listede yer alan GittiGidiyor.com ve Sahibinden.com sektörde Bireysel Satıcıların da ilan açabildiği sanal pazaryerleri arasındadır.

N11.com, ePTTavm.com, HepsiBurada.com ve Amazon.com.tr ise sadece Şirket Sahibi olan kullanıcıların, Resmi evrak ile başvuru yapıp mağaza açabildikleri pazaryerleridir.

 

Pazaryeri Üzerinden Satış Yapabilmek İçin Şirket Kurmamız Gerekiyor mu?

İlk olarak eğer adetli satışlar yapacak ve ticari bir girişim olarak yer alacaksanız ŞİRKET olmanız gerekiyor.

Bu noktada Şahıs İşletmesi yani Şahıs Şirketi açarak da satış yapabilirsiniz Limited, Anonim ya da farklı yapılardaki şirketler ile de satış yapabilirsiniz.

Önemli olan FATURA KESEBİLİYOR olmanız ve sattığınız ürünlerin arkasında duracak kurumsal bir yapıya sahip olmanız.

Kişisel olarak ikinci el, evinizde fazlalık yapan ürünleri satacaksanız Sahibinden.com adresine, GittGidiyor.com adresine veya LetGo gibi mobil uygulamalara bireysel olarak üye olup satış yapabilirsiniz.

Ancak bu satışlar ticari bir yapıya dönüşür ve rakamlar artmaya başlar ise Maliye tarafından incelemeye alınabilir ve daha sonrasında ciddi cezalar yiyebilirsiniz.

 

Sanal Alışveriş Siteleri

 

Pazaryeri Komisyon Oranları Nasıl?

Ülkemizde hizmet veren Pazaryeri Siteleri satış yapan firmalardan ciddi oranlarda Komisyon almaktadır. İlk olarak bunu bilin.

2018 yılına baktığımızda firmalardan alınan komisyon oranları, pazaryerine ve kategoriye göre değişmekle birlikte %5 civarından başlamakta %20 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Yani 100 TL’den satışı yapılan bir ürün için pazaryeri sizden 5 TL ile 20 TL arasında bir komisyon bedeli tahsil edecektir.

Bu sebeple de satışa çıkaracağınız ürünün Maliyet – Kar ve Sürüm oranlarına hâkim olmanız, Komisyonları, İade Oranlarını, Kargo Ücretlerini iyi analiz ederek işe girişmeniz gerekecektir.

 

Pazaryeri Üzerinden Satış Yapınca Faturayı Nasıl Kesiyoruz?

Bu pazaryerinin yapısına göre değişmekle beraber genelde Komisyon Düşülüp Fatura Kesimi yapılmaktadır. Yani 100 TL’den satılan bir üründen %15 komisyon kesildi ise firma olarak sizin 85 TL üzerinden fatura kesmeniz gerekecektir.

Ancak bazı pazaryerleri size Tam Rakam üzerinden fatura kesmenizi isteyebilir. Arada kalan komisyon için ise size fatura keserek sürecin yine olağan haline dönmesini sağlayabilir.

Bu sebeple de işlem yapacağınız pazaryerinin hangi sistem üzerinden çalıştığını Bayi Paneli üzerinden öğrenmeniz gerekecektir.

 

Kredi Kartı ve Ödeme Yöntemleri

 

Pazaryeri Üzerinden Sattığım ürüne Fatura Kesmesem Olur mu?

İlk olarak böyle bir durum söz konusu olabilir. Fatura kesmeden ürünün müşteriye gönderimi vs.

Ancak müşteri bazında genellikle bu tarz durumlar Şikâyet ile sonuçlanmaktadır. Pazaryeri sizden bir fatura talep ettiği zaman ise sorun yaşayabilir, pazaryerinden atılabilirsiniz.

Ayrıca yasal olarak yaptığınız işlemin bir suç olması, ciddi cezalarının olması da sizi zora sokacak durumlar arasındadır.

Bu sebeple de Faturasız Ürün Gönderimini hiçbir şekilde önermiyor ve onaylamıyoruz.

 

Pazaryeri Üzerinden Satış mı Web Sitesi Üzerinden Satış mı?

Bu temel olarak Sektörünüze, Markanıza, Reklam Gücünüze, Satacağınız Ürüne göre değişen bir durumdur.

Eğer siteniz yeni açılmış, sektörde çokça satılan ürünleri barındıran bir site ise ve ciddi bir reklam gücünüz yok ise Pazaryeri üzerinden satış yapmanız ilk aşamada daha mantıklı olacaktır.

Siteniz uzun süredir aktif ise, pazarda zor bulunan niş bir ürün grubunu satıyorsanız veya ciddi bir reklam gücünüz var ise pazaryerine yüksek komisyonlar ödemek yerine kendi siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz.

Ancak size önerimiz her iki platformu da kullanmanız, gerek pazaryeri siteleri gerekse de kendi web siteniz üzerinden pazarda varlığınızı sürdürmenizden yanadır.

Bu sayede ürün arayan ancak markanızı bilmeyen müşterilere de, sizi bilen ve sizden alışveriş yapmak isteyen müşterilere de hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

 

Türk Lirası - Nakit Ödeme

 

Pazaryeri Üzerinden Satış Yapmak İçin POS Almalı mıyım?

Pazaryeri siteleri üzerinden satış yaparken herhangi bir banka veya pos cihazı ile işiniz olmayacak.

Temel olarak süreç şu şekilde işleyecektir.

 • Sisteme Mağaza Açmak
 • Mağazaya Ürün Eklemek
 • Satış Yapmak
 • Yapılan Satışı Paketlemek ve Kargolamak
 • Satışı Müşterinin Onaylamasını Beklemek
 • 1-3 Gün İçinde Ödemenin Hesabınıza Yatmasını Beklemek

Bu süreç içerisinde sizin üzerinize düşen en büyük görev ürünün tedarik edilmesi, kargolanması ve beklemek olacaktır.

Ödeme pazaryerinin pos sisteminden tahsil edilecek ve hesabınıza, firmaya göre değişmekle beraber 1 ila 3 gün içerisinde yatırılacaktır.

Tabi daha uzun sürede ödeme yapan pazaryeri firmaları da mevcut. Sözleşmelere bakarken bu detaya da dikkat etmenizi öneririm.

Kategoriler
Bilgi Bankası Editörün Seçimi Girişimcilik Manşet

e-Ticaret Sektöründe Rekabet Edebilmek İçin 4 Öneri

Ülkemizde son yıllarda yerli ve yabancı firmalarında pazara dâhil olması ile iyice alevlenen e-Ticaret sektöründe ayakta kalabilmek ve rekabet edebilmek için gerekli olan 4 ana süreci sizler için bir araya getirdik.

Tabi ki burada vereceğimiz maddeler direkt olarak alıp kullanmak yerine sektörel olarak elden geçirilip en uygun şekil verilerek uygulanması gereken kurallardır.

Çünkü her sektör kendi içerisinde farklı dinamikleri barındıran ve buna göre hareket edilmesi gereken süreçleri içerir.

 

Online Satış

 

Kargo Süresi ve Seçenekleri Önemli

Müşteri tarafından daha çok değer görmek istiyorsanız size önerimiz Kargo Seçiminde dikkatli olmanız ve müşteriye bu anlamda seçenek sunmanızdır.

Buna göre;

 • Ücretsiz Kargo Seçeneği sunmanız,
 • Farklı Kargo Firmaları ile çalışıp teslimat için seçilecek kargoyu müşterinin kararına bırakmanız,
 • Yapabiliyorsanız Kargo Teslimatında Öncelik sağlayacak anlaşmalar yapmanız,
 • İstanbul, Ankara ve İzmir gibi nüfusun kalabalık olduğu illerde Kurye ile Hızlı Teslimat işlemi yapmanız,

müşterilerin sizi daha çok kullanması adına önemli artılar olacaktır.

Özellikle Ücretsiz Kargo Seçeneği ve Kargo Firmasını Seçebilmek konuları ciddi anlamda müşterinin size bağlanmasını sağlayacaktır.

Kargo Maliyetleri sebebiyle her ürüne Ücretsiz Kargo seçeneği eklemekte zorlanıyorsanız belirli bir limitin üstünü Ücretsiz Kargo seçeneği ile ödüllendirebilirsiniz. Örneğin 70 TL Üstü alımlarda Ücretsiz Kargo gibi.

 

E-Ticaret

 

Alanında Uzman Bir Ekiple Çalışın

Eğer siz giriş yaptığınız sektörde uzman iseniz sorun yok. Ancak siz e-Ticaret hizmeti sunduğunuz sektörü çok iyi tanımıyor iseniz bu durumda Alanında Uzman Bir Ekip sizi kurtaracaktır.

Müşterilerden gelen Soru ve Şikâyetlere olabildiğince hızlı geri dönüş yapmak, Telefon ve WhatsApp gibi anlık iletişim araçlarını aktif kullanmak size olan güveni yükseltecektir.

Ayrıca işi bilen bir ekip ile çalıştığınızda müşteriler tüm sorularına hızlı ve doğru cevaplar alacakları için firmanızın bu sektörde deneyimli bir firma olduğunu görecek ve alımlarında sizi sıkça tercih edecektir.

Bunun yanında Sosyal Medya üzerinden de hizmet verdiğiniz sektör ile alakalı paylaşımlar yapmanız, o alanda çalışan veya ürün alımı yapan müşterilerin dikkatini çekecek ve bu bir marka algısı yaratacaktır.

Sektörde özellikle alım tercihlerini belirleyen iki ana unsur Fiyat ve Müşteri Memnuniyetidir.

 

e-Ticaret Sektörü

 

Servis ve Hizmet Ağınızı Genişletin

Özellikle de monte olarak satışı yapılan ürünler veya ustalık gerektiren ürünleri e-Ticaret siteniz üzerinden satıyorsanız bu durumda servis ve hizmet ağını geniş tutmanız gerekebilir.

Müşteriniz bir kitaplık aldı ve gönderimini sağladınız. Ancak kurulum noktasında sorun yaşanıyor. Bu durumda müşteriye dilerse Ek Ücret ile bir usta gönderip kurulum işlemini yapmasını sağlamanız önemli bir artıdır.

Aynı şekilde bir musluk alan, bir duvar kâğıdı alan, bir Uydu Alıcısı alan müşteriye de gerektiğinde Yerinde Destek verebiliyorsanız, ilgili il ve ilçelerde sizinle ortak çalışan ustalar varsa bu sizin için büyük artı olacaktır.

Bu noktada il ve ilçe bazlı olarak bu sektörde hizmet sunan Yerel Esnafa ulaşabilir, onlarla bir Servis ve Hizmet Ağı oluşturma yoluna gidebilirsiniz.

 

e-Ticaret Online Satış

 

Müşteriyi Tanıyın, Ona Özel Kampanyalar Hazırlayın

Sizi düzenli olarak ziyaret eden, dönem dönem ürün alımları yapan müşterileri takip etmeniz, onlara Sepete Özel İndirimler veya Ürün Gruplarına Özel İndirimler yapmanız satış hızınızı arttıracaktır.

Örneğin Hemşire Önlüğü alan bir müşterinizin alımlarının 2 yılda bir gerçekleştiğini gördüğünüz zaman müşterinin siteye daha fazla girip ürün alabilmesi adına alımını yaptığı önlükler için %25 İndirim tanımlayabilir, yanına da hemşirelerin kullandığı farklı ürünlere de indirim yaparak sepet ürün sayısını yükseltebilirsiniz.

Bu sayede 2 senede bir kez sitenizi ziyaret eden bu müşteri artık her sene ürün alımı yapan bir müşteriye dönüşebilir.

Müşterilerinize Kişiye Özel İndirimler ve Kampanyalar sunmanız sizin onları tanıdığını ve önemsediği gerçeğini de ortaya koyacaktır.

Kategoriler
Bilgi Bankası Editörün Seçimi Manşet Pazarlama - Satış - Reklam

e-ihracat Yapanlar ve Yapacaklar İçin Atılması Gereken 12 Kritik Adım

Sadece Türkiye özelinde değil küresel pazarda da e-ticaret yapmak isteyenler için bazı detayları aktarmaya ve e-ihracat alanında kendisini geliştirmek isteyenler için işlerine yarayacak küçük bilgi kırıntıları sunmaya çalıştık.

e-ihracat alanında yatırım yapmak ve bu alanda kendi ismini dünyaya duyurmak isteyenlerin sürecin başından sonuna kadar dikkat etmeleri gereken bazı yazılı olmayana kurallar mevcuttur.

Yazılı kuralların dışında kalan bu kurallar daha hızlı büyümenin yanında ilgili pazarda daha uzun soluklu ve tabi daha bilinir bir marka olabilmenin de kapılarını sizlere açacaktır.

Bu sebeple de bu yazımızda son kullanıcıdan çok bu işi global pazarda yapmak isteyenleri hedef alıyor olacağız.

 

Devletlerin Desteklerini Takip Edin ve Yararlanın

e-ticaret yapmaya başladığınızda önce resmi işlemleri halleder sonrasında ise varsa muafiyetleri ve destekleri kovalarız. Türkiye içindeki bu sistem her firma için en önemli reçetelerden birisidir.

Aynı durum e-ihracat yapanlar için de gereklidir. Eğer e-ihracat yaparak sadece kendi ülkenizde değil dünya çapında bir firma olmak istiyorsanız bu durumda giriş yapacağınız ülkelerin de sistemlerini iyi bilmeniz gerekecektir.

Vergi yapısı nasıl, satacağınız ürün ülkede nasıl bir ürün olarak görülüyor, yabancı yatırım için hangi vergi muafiyetleri söz konusu vs.

Bu süreci iyi yönetirseniz satış süreçlerinde maliyetleri çok daha aşağı çekip çok daha kar oranları ile satış yapmaya devam edebilirsiniz.

 

Kredi Kartı ve Ödeme Yöntemleri

 

Doğru İçeriklerle Dolu Dolu Bir Site hazırlayın

Bulunduğunuz sektörle alakalı, içeriği dolgun, sadece satışa değil bilgiye de yer verdiğiniz bir web siteniz olsun.

İçerik kısmında kullanıcıların ürün veya ürünler ile alakalı tüm teknik detaylara ulaşabilmesi, gerektiğinde de destek alabilmesi oldukça önemli bir detaydır.

Sitenizin ne kadar profesyonel göründüğü direkt olarak satışlara etki edecek bir detaydır. Ucuza site yaparım diyenlerden ziyade bu işi hakkı ile yapacak kişi ya da kurumlardan destek almanızı öneririz.

 

Dil Seçeneklerini Asla Es Geçmeyin

Kuracağınız web siteniz gerek Türkçe gerekse de İngilizce dil seçeneklerine sahip olmak zorunda. Bu iki dil seçeneği Global açıdan önemli.

Süreci daha profesyonel hale getirmek adına Çince, Almanca ve Arapça gibi dil seçenekleri de siteye eklenebilir.

Ayrıca ürünlerinizi sattığınız her ülke için de o ülkede kullanılan Resmi Dil üzerinden bir site hazırlamanız çok doğru bir adım olacaktır. Örneğin Türkiye’den Yunanistan’a bir ürün satışı yapacaksanız sitenizin bir örneğini de Yunanca dilini kullanarak hazırlayın.

 

Yurtdışına Ürün Satışı

 

Para Birimi Seçeneklerini Unutmayın

Eğer ürün satışı yapacaksanız ya da siteniz üzerinden bir fiyat gösterimi yapacaksanız sitenizdeki ilgili ülke para birimlerine de yer vermeniz lazım.

Bu noktada sadece lokasyon bazlı olarak ilgili ülkenin para birimini de gösterebilir veya Dolar – Euro ve İlgili Ülkenin Para Birimi şeklinde 3 farklı para birimine de sitede yer verebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken konu ise doğru bir kur dönüşümü yapmanız olacaktır. Hem siz zarar etmemiş hem de almayı düşünen kişi sıkıntı yaşamamış olacaktır bu sayede.

 

İlgili Pazardaki Fiyatlandırmaları Dikkate Alın

Giriş yapacağınız pazarda benzer ürünlerin hangi fiyatlardan satıldığına iyice bir bakın. Pazar analizi yapmayı unutmayın.

Farklı bir marka altında aynı ürün sizden çok daha ucuza satılıyor ise veya tam terci çok daha pahalıya pazarda ise Pazar analizini tam olarak yapamamış demeksiniz.

Bu durumda da ya satışlarınız azalacaktır ya da kar marjınız çok daha düşük olacaktır. Her iki durumda da istenilen cirolara ulaşmanız zorlaşacaktır.

Satışını yapacağınız ürünlerin her ülkede farklı bir Pazar payına ve Fiyatlandırmaya sahip olduğunu unutmayın. Bu sebeple de satacağınız ürünlere ve bu ürünler için belirleyeceğiniz fiyatlara fazlasıyla dikkat edin.

 

e-Ticarette Kargo Gönderimi

 

Lojistik – Kargo Süreçlerini Doğru Kurgulayın

Giriş yaptığınıza pazarda sevilmeyen veya başarısız bir taşıma süreci yöneten bir kargo firması ile anlaşmanız ilk etapta çok fazla sorun yaşamanıza ve müşteri memnuniyeti noktasında aşağılara düşmenize sebep olacaktır.

Bu sebeple de ürünün eğer direkt satışını yapacaksanız kullanıcılara farklı lojistik firmaları üzerinden seçme hakkı tanıyın. İsteyen kullanıcı istediği lojistik firması üzerinden alım yapabilsin.

Bu hem sizin adınıza hem de tüketici adına daha iyi bir taşıma süreci oluşturacaktır. İlgili lojistik firmasını kendi seçtiği için de yaşanacak olan sorunların çok azı size geri dönecektir.

Mümkün ise yerel depolarda ürünleri saklamak daha hızlı gönderim seçenekleri sunacaktır size. Ama ürünler direkt olarak farklı bir ülkeden yola çıkacak ise bu durumda aradaki lojistik süreçleri de önem kazanmaktadır.

Rakipleriniz analizlerini doğru yaparsanız bu durumda onların kullandıkları lojistik seçeneklerini görebilir, artı ve eksileri ile sizde değerlendirme yapabilirsiniz.

 

SEO ve SEM Süreçlerini Atlamayın

Yurtdışında yürüteceğiniz satışları tıpkı Türkiye’deki gibi Organik Aranma ve Reklam süreçleri ile de desteklemek zorundasınız.

Bu sebeple de kendi yerel sitenize yaptığınız gibi yurtdışındaki ilgili dil seçeneğine sahip siteniz için de gerek Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gerekse de Reklam (SEM) süreçlerini doğru bir şekilde yürütmeniz gerekecektir.

Bu süreçler için ilgili ülkelerdeki ajanslardan destek alabileceğiniz gibi kendi ekiplerinizin de eğer o ülke hakkında yeterli bilgisi varsa iç kaynaklar ile de süreci yönetebilirsiniz.

Sitenizde ürünleriniz ve sektörünüzle alakalı ne kadar fazla Bilgi ve Çözüm içerikli yazı bulunursa yapacağınız SEO ve SEM çalışmaları da o kadar başarılı olacaktır.

 

Ödeme Yöntemleri

 

Ödeme Yöntemlerini Uyumlu Kılın

Satış yapacağınız ülkede kullanılan farklı ödeme yöntemlerini ve alt yapılarını araştırın ve sitenizde eğer direkt satış yapacaksanız bunlara yer verin.

Misal Paypal ile ödeme alan bir firma bugün ülkemizde ürün satmaya başlasa hiç sipariş alamaz. Çünkü PayPal sistemi ülkemizde yasaklı durumda.

Bu gibi detayları bilirseniz satış yapacağınız ürün için ilgili ülkede doğru ödeme yöntemleri üzerinden ödeme alabilir ve satış süreçlerini daha başarılı hale getirebilirsiniz.

 

Özelleştirmeleri Doğru Yapın

Giriş yapacağınız ülkenin dil yapısını, etnik ve kültürel yapısını iyi bilmeli ve tüm reklam çalışmalarını buna göre yürütmelisiniz.

Sizin ülkenizde çok normal gibi karşılanan bir haraketlin farklı ülkelerde ciddi anlamda sıkıntı yaratabileceği gerçeğini es geçmeyin.

Bu sebeple de reklamları ülkelere özel olarak hazırlamak, özelleştirmek ve hatta sıfırdan hazırlamak çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Potansiyel müşterilerinize ne kadar yerel bir kabuk ile kendinizi pazarlarsanız o kadar hızlı bir şekilde güven ortamı oluşacaktır.

 

Servis Ağı

 

Satış Öncesi ve Sonrası Destek Sistemini Unutmayın

Bölgesel olarak destek almayarak direkt kendi sistemi üzerinden satış yapacak olan firmaların gerek satış öncesindeki soruları cevaplamak gerekse de satış sonrası hizmetleri yürütebilmek adına ilgili ülkeye özel bir Çağrı Merkezi Hizmeti sunması gerekecektir.

Bu noktada yerel olarak hizmet veren firmalardan destek alabileceğiniz gibi ilgili ülkenin dilini bilen personeller üzerinden kendi ülkenizde de destek sunabilirsiniz.

Ama işi ne kadar yerel hale getirirseniz hem masraflar hem de memnuniyet oranı daha yüksek olacaktır.

 

Servis Ağını Doğru Kurgulayın

Satış yapacağınız ülkede ki servis yapısını, garanti süreçlerini çok iyi analiz etmenizi ve doğru bir şekilde kurgulamanızı öneririz.

Her ürün için olmasa da satışı yapılan birçok ürün için 1 – 2 Yıl Garanti ve Servis Hizmeti sunmanız gerekebilir.

Doğru bir servis dağılımı ile satış sonrasında yaşanan sorunları hızlı ve kolay bir biçimde çözebiliyor olmanız müşterilerin gözünde doğru bir tercih olduğunuz imajını arttıracaktır.

En iyi reklamın memnun müşteriler olduğunu da unutmayın.

 

Havayolu Taşımacılığı - Uçak

 

Yasal Yükümlülükleri Atlamayın

Giriş yapacağınız ülkenin vergi sistemini ve diğer yasal süreçlerini iyi bilin. Daha sonra mali olarak sorun yaşamamak adına adımlarını doğru ve zamanında atmanız oldukça önemlidir.

Aksi takdirde ciddi yatırımlar yaparak giriş yaptığınız pazarlardan ciddi anlamlarda vergi cezaları ödemek veya direkt ülkeden yasaklanarak ayrılmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu şekilde ortaya çıkabilecek bir süreç ise hem size hem de müşterilerinize zarar verecek ve güven kaybı oluşturacaktır.

 

Kadir AKBALIK

Offline – Online Pazarlama

Kategoriler
Editörün Seçimi Genel Girişimcilik Manşet Pazarlama - Satış - Reklam

Online Pazar Yeri Üzerinden Satış Yapanlar İçin Satışları Arttırmanın Yolları

Online Pazar Yeri adını verdiğimiz N11, Sahibinden, HepsiBurada, GittiGidiyor, LetGo gibi siteler üzerinden satış yapanların Satışlarını Arttırmak Amacıyla dikkat etmeleri gereken bazı püf noktaları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Temel olarak Pareto Analizi (20/80 Kuralı) adı verilen bir sistem ile kazançlarınızı birkaç seviye yukarıya çıkarmanız mümkün olacaktır.

Pareto Analizi teorik olarak “Normal dağılımda sebeplerin en önemli %20’si, sonuçların %80’ini sonra gelen %30’u, sonuçların %15’ini ve geri kalan %50’si ise sonuçların sadece %5’ini oluşturmaktadır” şeklinde açıklanmaktadır.

Daha anlaşılabilir bir hale getirirsek, Ortalama olarak b2b adını verdiğimiz Online Pazar Yeri olarak genelde nitelendirdiğimiz yerlerde yaptığımız satışların %80’lik kısmını müşterilerimizin %20’lik kısmından veyahut ciromuzun %80’lik kısmını müşterilerimizin %20’lik kısmından yaparız.

Yani doğru ürün üzerine odaklanmamız durumunda satışlarımızın daha iyi seviyelere geleceğini ve sayede de birim zamanda daha az iş ile ilgilenerek daha fazla kazanç elde edebileceğimizi düşünüyorum.

Artı olarak bu sistem sayesinde satışı daha yavaş olan ürünlerin Depo Maliyetleri ortadan kalkacağı, Alım Maliyetlerinin yok olacağı ve Stokta Kalma Masraflarının da silineceği ortadadır.

Doğru üründen daha fazla satış yapmamız durumunda ise ürünün toptan alım sayılarını yükselteceğimiz için Üretici veya Tedarikçi üzerinden daha düşük rakamlara bu ürünü almamıza da imkân sağlanacaktır.

 

Mağaza – Dükkan Bilgilerini Doldurun

Mağazalar ile alakalı olarak sistem üzerinden size sağlanan Bilgi Alanını kesinlikle doldurun.

Fatura Bilgileri – Adres Bilgileri – Banka Bilgileri gibi sistemsel verilerin yanında mutlaka Logo, Telefon Numarası ve Profil Alanını eksiksiz olarak doldurun.

Profil alanını doldururken özellikle satışını yaptığınız ürün gruplarına da yer verin. Çünkü bu alandaki verilerin Google, Yahoo, Bing gibi Arama Motoru Sonuçlarında yer almasından ötürü bu şekilde aramalardan direkt olarak sizin Mağaza – Dükkânınıza daha fazla kullanıcı gelebilecektir.

Bazen online pazar yeri üzerinden ürünleri gören ve sizinle aynı ilde olduğunu fark eden kullanıcıların adresinize gelerek ürünü satın aldıkları gerçeğini de es geçmeyin. Bu sebeple de doğru bir adres bilgisi, detaylı bir açıklama kısmı, varsa web sitesi gibi bilgileri girmek her zaman için sizin yararınıza olacaktır.

 

Ürün Kategorilendirmelerini Doğru Yapın

Satacağınız ürünleri sisteme girerken Doğru Kategori üzerinden giriş yapmaya özen gösterin. Özellikle alıcıların kategori üzerinden listelemeler yaparak tercih değişikliklerine gittiklerini unutmayın.

Bir Akıllı Saati gidip Akıllı Bileklik kategorisinde satışa sunmanız sizin olası müşterileri kaçırmanız anlamına gelecektir.

Bu sebeple de kaç farklı ürün grubu olursa olsun her ürünün doğru Kategoride yer aldığından emin olun.

 

Müşteri Memnuniyeti Her Zamankinden Daha Önemli

Online Pazar Yeri üzerinden yapılan satışlarda Müşteri Memnuniyetini sağlamak oldukça önemli unsurlar arasındadır.

Çünkü bu noktada size gelecek her İyi Yorum ve Kötü Yorum direkt olarak diğer müşteriler tarafından da görülecektir. Bu sebeple de satış süreçlerinde bu da bir etken olarak karşınıza çıkacaktır.

Başarılı bir müşteri deneyimi için dikkat etmeniz gereken bazı detayları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Satış Öncesi Sorulara içtenlikle ve doğru bir şekilde cevap verin. Müşterinin ihtiyacını anlamaya ve ona göre yönlendirme yapmaya çalışın. İşini görmeyecek bir ürünü satmayın. 14 Gün İade Hakkı olduğu gerçeğini unutmayın.
 • Satış Metinlerini Doğru Hazırlayın. Soru işareti bırakmayacak şekilde içerikler hazırlayın. Ürünün içerisinde olmayan özellikleri varmış gibi lanse etmeyin.
 • Kargo Süresini ve Ücretini Dikkate Alın. Ne kadar hızlı kargolama yaparsanız o kadar iyidir. Artı olarak birçok kullanıcı 5-10 TL fazla ödeme yapıp Ücretsiz Kargo seçeneği ile işlem yapmak istemektedir. Bu detayı da dikkate alın. Hızlı ve Ücretsiz Kargo her zaman için müşterinin siz<i tercih etmesinde bir etmendir.
 • Satış Sonrası Hizmetleri Tam Sunun. Ürün sizden çıktıktan sonra kaç gün kargoda kaldı, hangi gün müşteriye ulaştı gibi bilgileri takip edin. Ürün ulaştıktan birkaç gün sonra dilerseniz arayarak dilerseniz Pazar yeri üzerinden dilerseniz de mail ile Memnuniyet Anketi yapın. Rahatsız etmeden memnuniyetini sorgulayın. Eksikleri not alın.
 • Hediye Eklememesi Çok Değerlidir. Satışlarını arttırmak istiyorsanız her kargo paketine küçük bir hediye ekleyebilirsiniz. Kitap satışı yapan bir mağazanın bir kitap ayracı eklemesi, Akıllı Saat satan bir satıcının ekran koruyucu eklemesi müşteriyi daha mutlu edecektir. Hatta bazı hediyeleri direkt olarak Satış Sayfasında da lanse edip tüketicinin sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

Ne kadar fazla Olumlu Yorum alırsanız mağazanızın hem Pazar Yeri Puanı yükselir hem de tüketicilerin sizi tercih etme sıklıkları artmaya başlar.

Pazar yerlerinin kendilerine has Rozet Sistemleri veya Başarılı Satıcı Süreçleri olabilir. Bazı Pazar yerlerinin başarılı satıcılara daha fazla reklam imkânı sunduğu, maliyetleri daha fazla düşürdüğü de görülmektedir.

 

Sistemden Yardım Almaktan Kaçınmayın

Hangi pazar yerini kullanırsanız kullanın size destek verecek olan birimlerle iletişimde kalmayı hiçbir zaman es geçmeyin.

Kampanyalarda, indirim dönemlerinde, ekstra öne çıkarma işlemlerinde firma ile doğru ve samimi bir iletişim içerisinde olursanız insanı değerlerin de ön plana çıkması ile daha fazla ayrıcalık elde edebilirsiniz.

Bu iletişim sayesinde bazı ayarları direkt olarak firmanın Reklam Birimleri yapabileceği gibi size kampanyalarda yanlış adımlar atmanız ve kayıplar yaşamanız gibi sorunlarla da karşı karşıya kalmamanız adına destek olacaklardır.

Birçok pazaryeri artık gerek Google Reklamları gerekse de Affialite Programları ile dış reklama da önem vermeye başlamıştır.

Bu sebeple de doğru iletişim sizi her noktada daha güzel işler çıkarabilmeniz adına destekleyecektir.

 

Doğru Başlık, Doğru Açıklama, Özgün İçerik

Bir ürün listelerken günümüzde genellikle XML üzerinden standart veriler çekilmekte ve ürünler o şekilde listelenmektedir.

Ancak gerek SEO gerekse de SEM açısından Özgün İçerik her zaman için daha fazla ön plana çıkmakta ve Doğru Bilgilerle süslenmiş bir açıklama müşteri adına satın almaya daha fazla yaklaşma demektir.

Yüzyüze Satış Süreçlerinde tüketici ile satış danışmanının karşı karşıya kalması sürecinde işlerin yolunda gitmesi için Satış Danışmanı tarafından doğru ve tarafsız bilgilerin müşteriye aktarılması çok önemlidir.

e-Ticaret Süreçlerinde de Doğru ve Anlaşılabilir bilgiyi Özgün bir şekilde tüketiciye aktarabilirseniz bu alım noktasında tüketicinin sizi tercih etmesine de destek sağlayacaktır.

Bu noktada ürün açıklamasının o ürüne özel olarak Özgün bir şekilde yazılmış olması, Teknik Özelliklerin tam ve doğru bir şekilde verilmiş olması, varsa ilgili ürün ile Tarafsız Birimler tarafından hazırlanmış İnceleme Videolarının eklenmesi satış noktasında size artı sağlayacaktır.

Örneğin Samsung Galaxy Note 8 satışı yapan bir sayfanın birkaç paragraf Ürün İncelemesi yapması, Teknik Özellikleri eklemesi, Özgün Resimler sunması ve birkaç Teknoloji Sitesi tarafından hazırlanmış video ile içeriği desteklemesi satış adına önemli bir artı olacaktır.

Bir anlamda Satış Sayfalarını bir Web Sitesi özeninde hazırlamanız SEO noktasında size Bulunabilirlik, Müşteri noktasında ise Tercih Edilme imkânı sunacaktır.

Özellikle Başlık kısmında Süper – Mükemmel – Harika – Muhteşem gibi ifadeler yerine ürünün ismini ve temel özelliklerini yazmanız daha doğru olacaktır. Örneğin “Samsung Galaxy Note 8 – Gece Siyahı – 128GB/4GB – Ücretsiz Kargo”.

Ayrıca ürünün varyantları da varsa bunları da eklemeyi unutmayın. Beden seçenekleri, Renk seçenekleri, Hediye seçenekleri vs. gibi ek seçenekler varyant olarak adlandırılmaktadır.

Bu sayede her noktada tüketici size soru sormak zorunda kalmaz ve direkt olarak alacağı ürünü satın alabilir. Bu da hem sizin daha az zaman harcamanıza hem de tüketicinin daha hızlı karar vermesine imkân sağlar.

Ayrıca imkânınız varsa ürünün her renk seçeneği için detaylı fotoğraflarının da eklenmesi güzel bir detay olacaktır. Ürünün varsa detay çekimlerini içeren bir inceleme videosu da yine müşterinin ürünü eline almadan her yönü ile görmesine imkân sağlayacaktır.

 

Aynı Gün ve Ücretsiz Kargo Daha Fazla Tercih Görüyor

Müşteri Memnuniyeti konusunda değinmiştik ancak yeniden değinmemizde fayda var.

Sistem üzerinden elde ettiğiniz kazanç oranları eğer imkân veriyorsa 5 kazanmak yerine 3 kazanarak Ücretsiz Kargo ve Aynı Gün Kargo seçeneklerini tüketiciye sunmanız gerekmektedir.

Çünkü artık müşteriler aldıkları ürünlere Hızlı ve Zahmetsizce sahip olmak istiyorlar. Bu sebeple de ürünün ertesi gün eline geçmesi bir tüketici için çok büyük bir artı.

Bazı firmaların depolarının bulunduğu illerdeki kullanıcılara ürünleri 3 Saat – 5 Saat içinde Özel Kurye ile gönderdikleri de görülmektedir. Bu özel kurye seçeneğine ek bir ödeme ekleyerek tüketicilerin tercihine de sunabilirsiniz.

Ayrıca birden fazla Kargo Firması ile çalışmanız ve müşteriye bu seçeneği sunmanız da önemli bir artı olacaktır. Bazı müşteriler bölgesel olarak bazı kargo firmaları ile sorun yaşadıkları için alımın son aşamasında o kargo firmasını görüp vazgeçebiliyorlar. Bu sebeple de Kargo Seçeneğini tüketiciye sunmanız da artı sağlayacaktır.

Aynı Gün Kargo özellikler belirli bir saate kadar alışveriş yapılması durumunda müşterilere sunulabilir. Bu sizin iş yükünüzü bir tık arttıracak olsa dahi sizin satış noktasında daha fazla tercih edilmeniz anlamına da gelecektir.

Artık Çin’den yapılan satışlarda bile ürünlerin 1 hafta gibi bir sürede teslim edildiği bir dönemde Türkiye içindeki bir satış için 3 Gün Beklemek birçok müşteri için oldukça uzun bir zaman.

DropShipping yapan satıcıların da çok sattıkları ürünleri belirleyerek bu ürünlerden kendilerine stok yapmaları ve direkt olarak kendilerinin göndermeleri önemli bir detaydır. Unutmamak gerekir ki DropShipping şeklinde satış yapan ve ürün gönderimi yapan firmaların çalışma hızları biraz daha yavaştır.

 

Aynı Gün Kargo Hizmeti

 

Akıllı Sıralama Mantıklarını İyi Kavrayın

Her pazar yerinin kendi mantığını iyice kavramanız ve ürünleri sıralarken kullandıkları Akıllı Sıralama süreçlerini iyi anlamanız gerek.

Pazar yerleri genellikle aranılan ürünleri sıralarken Satıcının Başarı Puanı, Başlık, Fiyat, Ücretsiz Kargo, Hızlı Kargo gibi seçeneklere bakarak sıralama yaparlar. Tabi ki sitelerin bazen sizi ön plana çıkarmak için Doping Paketleri satması da ürünlerinizin ön plana çıkması için ekstra bir seçenek olabilir.

Bu noktada da şu ana kadar anlattıklarımızı iyice kavrayarak doğru bir şekilde uygulamanız gerekecektir. Aksi durumda sıralamalarda gerilere düşmeniz ve doğal olarak satışlarınızın düşmesi muhtemeldir.

 

Akıllı Sıralama Sistemi

 

Mağaza Puanınızı Yüksek Tutun

Biraz önce de bahsettiğimiz Müşteri Memnuniyeti size Mağaza Puanı – Dükkân Puanı olarak geri dönecektir.

Ne kadar fazla Olumlu ve Yüksek Puan alırsanız müşterilerin sizi tercih etmeleri ve sizden yeniden alışveriş yapma ihtimalleri o kadar yüksek olacaktır.

Satış aşamasına kadar doğru bir şekilde yönlendirilen ve sizden ürünü satın alan müşteriye hızlı, zahmetsiz ve gönlünü hoş tutacak bir hizmet vermeniz müşterinin sizi daha çok sevmesine sebep olacaktır.

Örneğin saat 16.30 gibi verdiğim bir kitap siparişi ertesi gün 10.30 gibi adresine teslim edildiğinde 24 saati bile bulmayan bir hizmet süresi almam sebebiyle mağazaya verdiğim puanların %100 olmasına sebep olmuştur.

Yaşanması muhtemel gecikmelerde müşterinize bilgi vermeniz ve bu süreç sonunda da kargoyu küçük bir hediye ile göndermeniz de düşük puan almanıza engel olacaktır.

Örneğin bir Notebook satışı yaptınız ve teslimat süresi 1 gün. Ancak ürünün stoğunda bir sorun yaşandı. Bu durumda müşteriyi direkt arayarak bilgi vermeniz ve ürünü 3 gün sonra gönderecekseniz tam olarak süre vermeniz doğru olandır. Paketin içerisine de bir tane mause veya kulaklık veya mause pad gibi bir hediye koymanız da müşterinizin size bakışını değiştirecektir.

Kargodan kaynaklı gecikmelerde dahi müşterinizin memnun kalmasını sağlayacak çözümler bulmanız gerekecektir. Unutmayınız ki ürünün sizden kaynaklı olmasa bile müşterinin eline geç ulaşması sizin bir anlamda olumsuz puan almanıza sebep olacaktır.

Bu noktada da müşteriye farklı kargo seçenekleri sunmanız da bir artı olabilir.

 

Stok Tutmak Her Zaman İyi Değildir

Bazı ürün gruplarında Stoklu Çalışmak bazılarında ise Satış Bazlı Çalışmak daha doğru olacaktır.

Stoklu çalışmak her zaman için ürün bulunabilirliği ve hızlı kargo açısından doğru bir adım olsa da bazı ürün gruplarına para yatırıp o ürünleri uzunca süre stoklarda tutmak aslında bir maliyettir.

Özellikle taşınması zor, çok fazla yer kaplayan ürünlerin stokta kalması size Depo Maliyeti oluşturacağı gibi ilerleyen süreçlerde de yeni modellerin çıkması durumunda satış hızınızın düşmesine bağlı olarak elinizde kalabilir.

Ancak bazı durumlarda da stoklu ürün tutmanın artısı olacaktır. Örneğin 100 adet alım yaptığınız biri ürün eğer sık sık zamlanıyorsa bu durumda zam öncesi aldığınız ürünün satışından daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Bu sebeple de ürün satış hızınızı, ürüne ulaşma imkânınızı ve hızınızı, ürünün fiyat politikasını, ürünün zamana göre değer kaybedip kaybetmediğini göz önüne alarak adım atmanız gerekecektir.

Örneğin bir iç çamaşırı 3 yıl sonra da rahatlıkla satılabilirken bu sene çıkan bir LG G6 modeli 3 yıl sonra çok zor alıcı bulacaktır. Buna  örneğe göre sizde satacağınız ürün gruplarındaki Stok Oranlarını iyi ayarlamalısınız.

 

Müşteri Yorumlarına Özen Gösterin, Cevapsız Bırakmayın

Müşteriler tarafından yapılan tüm yorumlar cevap vermeye çalışın. Yaşanan sorunların sebeplerini açıklayın ve özür dilemeyi es geçmeyin. Gelen yorumları hiç uğraşmadan “Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Herhangi bir olumsuz durum yaşamanız durumunda bizimle irtibata geçebilirsiniz. Gerekli tüm destekler tarafımızca sağlanacaktır. Üründen memnun kalmanız ve güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.” şeklinde dahi cevaplayabilirsiniz.

Kargo gönderimlerinde kargo sizin tarafınızdan gönderiliyor ise bir Teşekkür Kartı ile hem müşterinize alışverişi için teşekkür edebilir hem de alışverişi hakkındaki düşüncelerini aktarması için ona bildirimde bulunabilirsiniz.

Ürün alımı sonrasında belli bir süre yorum yapmayan kullanıcılara rahatsızlık vermeyecek şekilde bazen ilgili panel üzerinden bazen de mail ile bir bildirim atarak kendisini yorum yapmaya davet edebilirsiniz.

Burada sık boğaz etmemeniz, rahatsızlık vermeyecek şekilde tek bir seferlik davet göndermeniz ve davet metninde doğru cümleler kurmanız oldukça önemlidir.

Bunun dışında farklı sitelerde adınıza yapılan Olumlu y ada Olumsuz yorumları da takip edebilirsiniz. Bu her zaman mümkün olmasa da Marka – Mağaza veya Ürün ismini Google Alerts üzerine ekleyerek mail üzerinden Google’da indeks alan içerikleri en azından takip edebilirsiniz.

 

Müşteri Yorumlarının Önemi

 

Teknolojik Gelişmelerden Yardım Alın

Sistemlerin size sunduğu Teknolojik Özellikleri kullanın. Bu sayede daha az zaman ve enerji harcamış olacağınız için satışa daha fazla odaklanabilirsiniz.

Misal 3 farklı Pazar yerinde ve kendi sitenizde satış yapan bir firmasınız. Bu durumda Stok Kontrolü oldukça önemli bir detay olacaktır.

Elinizde 3 adet olan bir ürünü aynı anda 4 noktada 3 stokla satmanız açığa satış olayının gerçekleşmesine ve stok bulamamanıza sebep olacaktır. Aynı şekilde her sitede 1 adet ürün satışa koymanız da bir sonraki müşteriyi kaçırmanıza sebep olacaktır.

Bu sebeple de siteniz ile diğer 3 Pazar yerini senkronize eden, stokları tek bir merkezde toplayan bir yazılım sayesinde her sitede 3 adet ürün satışta iken bir sitede yapılan satış sonrası otomatik olarak tüm sitelerde stoklar değişecektir.

Aynı şekilde online fatura kesme yazılımları ve kargo barkodu hazırlama yazılımları sayesinde tek bir tuşa basarak e-fatura yazıcıdan çıkarken kargo firmasına da satış ile alakalı datalar aktarılacak ve kargo takip kodu otomatik olarak sisteme girilecektir. Kargocuyu çağırma, elle adres yazma olayları da ortadan kalkacaktır.

Bu şekilde birçok farklı sistem sayesinde kolay bir şekilde satış süreçlerini otomatikleştirebilir, insan faktörünü azaltabilir, daha az iş gücü ile daha fazla satış sürecini yönetebilirsiniz.

 

Online Pazar Yeri Stok Kontrolü

 

Kargo Paketinde Sadece Satılan Ürün Olmasın

Biraz önceki konuda da belirttiğimiz üzere ürünleri kargolarken ek materyaller ile kargo poşetindeki ürün sayısını arttırmayı deneyin.

Örneğin bir adet Teşekkür ve Yorum kartı eklemeniz kutu içerisindeki ürün adedini arttırmış olacaktır.

Bunun yanında satışını yaptığınız farklı ürünler ile alakalı hazırlamış olduğunuz bir el ilanını, kataloğu veya küçük bir kartviziti bile ekleyebilirsiniz paketin içerisine.

Eğer kendinize ait bir web sitesi varsa ve buradan da satış yapıyorsanız bu web sitesi için %5 – %10 – %15 oranlarındaki Alışveriş Kupon Kodlarını da müşterilerinize gönderebilirsiniz.

Unutmayınız ki pazar yerleri üzerinden yapılan satışlarda aracılık ücreti olarak sizden bir miktar komisyon alınmaktadır. Bu oran bazı sitelerde %5 iken bazılarında %20 seviyelerine çıkabilmektedir.

Bu noktada da Pazar yeri üzerinden 1.000 TL’ye sattığınız bir ürünü kendi sitenizde 900 TL’den satarsanız dahi %10 komisyon ile satış yapan bir pazar yeri ile aynı kazancı elde etmiş olacaksınız. Artı olarak kendi web sitenize de bir müşteri eklemiş olacaksınız.

 

Ek Paketleri Mali Yapınıza Göre Kullanın

Siteler tarafından farklı ek satış paketleri satış yapan kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. İşte ön sayfada çıkar, kategoride ilk sırada çıkar, ek resim ekle, başlığı kalınlaştır, arka planı farklı renk yap gibi.

Elinizdeki reklam gücüne bağlı olarak bu paketlerde de satın alarak ürünlerin listelenme süreçlerini biraz daha ön plana çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Bu paketlerin ek ücret ile satın alındığı gerçeğini de unutmamanız gerek. Bu sebeple de bilinçsiz bir şekilde yatırım yapmaktansa doğru bir planlama ile yola çıkmak her zaman için daha az maliyetle daha fazla kazanç elde etmenize sebep olacaktır.

Bazı siteler Google Alışveriş Reklam Alanında ürünlerinizi çıkarabilmek adına sizden farklı ödemeler talep edebilmektedir. Eğer satış yaptığınız ürünlerin kar oranları iyi ise ve ödediğiniz reklam maliyetlerini kısa sürede telafi edebilecek durumda ise bu reklam birimlerine yatırım yapmanızı önerebilirim.

 

Kadir AKBALIK

Offline – Online Pazarlama

www.bianajans.com