Kategoriler
Bilgi Bankası Editörün Seçimi Girişimcilik Manşet

e-Ticaret Sektöründe Rekabet Edebilmek İçin 4 Öneri

Ülkemizde son yıllarda yerli ve yabancı firmalarında pazara dâhil olması ile iyice alevlenen e-Ticaret sektöründe ayakta kalabilmek ve rekabet edebilmek için gerekli olan 4 ana süreci sizler için bir araya getirdik.

Tabi ki burada vereceğimiz maddeler direkt olarak alıp kullanmak yerine sektörel olarak elden geçirilip en uygun şekil verilerek uygulanması gereken kurallardır.

Çünkü her sektör kendi içerisinde farklı dinamikleri barındıran ve buna göre hareket edilmesi gereken süreçleri içerir.

 

Online Satış

 

Kargo Süresi ve Seçenekleri Önemli

Müşteri tarafından daha çok değer görmek istiyorsanız size önerimiz Kargo Seçiminde dikkatli olmanız ve müşteriye bu anlamda seçenek sunmanızdır.

Buna göre;

  • Ücretsiz Kargo Seçeneği sunmanız,
  • Farklı Kargo Firmaları ile çalışıp teslimat için seçilecek kargoyu müşterinin kararına bırakmanız,
  • Yapabiliyorsanız Kargo Teslimatında Öncelik sağlayacak anlaşmalar yapmanız,
  • İstanbul, Ankara ve İzmir gibi nüfusun kalabalık olduğu illerde Kurye ile Hızlı Teslimat işlemi yapmanız,

müşterilerin sizi daha çok kullanması adına önemli artılar olacaktır.

Özellikle Ücretsiz Kargo Seçeneği ve Kargo Firmasını Seçebilmek konuları ciddi anlamda müşterinin size bağlanmasını sağlayacaktır.

Kargo Maliyetleri sebebiyle her ürüne Ücretsiz Kargo seçeneği eklemekte zorlanıyorsanız belirli bir limitin üstünü Ücretsiz Kargo seçeneği ile ödüllendirebilirsiniz. Örneğin 70 TL Üstü alımlarda Ücretsiz Kargo gibi.

 

E-Ticaret

 

Alanında Uzman Bir Ekiple Çalışın

Eğer siz giriş yaptığınız sektörde uzman iseniz sorun yok. Ancak siz e-Ticaret hizmeti sunduğunuz sektörü çok iyi tanımıyor iseniz bu durumda Alanında Uzman Bir Ekip sizi kurtaracaktır.

Müşterilerden gelen Soru ve Şikâyetlere olabildiğince hızlı geri dönüş yapmak, Telefon ve WhatsApp gibi anlık iletişim araçlarını aktif kullanmak size olan güveni yükseltecektir.

Ayrıca işi bilen bir ekip ile çalıştığınızda müşteriler tüm sorularına hızlı ve doğru cevaplar alacakları için firmanızın bu sektörde deneyimli bir firma olduğunu görecek ve alımlarında sizi sıkça tercih edecektir.

Bunun yanında Sosyal Medya üzerinden de hizmet verdiğiniz sektör ile alakalı paylaşımlar yapmanız, o alanda çalışan veya ürün alımı yapan müşterilerin dikkatini çekecek ve bu bir marka algısı yaratacaktır.

Sektörde özellikle alım tercihlerini belirleyen iki ana unsur Fiyat ve Müşteri Memnuniyetidir.

 

e-Ticaret Sektörü

 

Servis ve Hizmet Ağınızı Genişletin

Özellikle de monte olarak satışı yapılan ürünler veya ustalık gerektiren ürünleri e-Ticaret siteniz üzerinden satıyorsanız bu durumda servis ve hizmet ağını geniş tutmanız gerekebilir.

Müşteriniz bir kitaplık aldı ve gönderimini sağladınız. Ancak kurulum noktasında sorun yaşanıyor. Bu durumda müşteriye dilerse Ek Ücret ile bir usta gönderip kurulum işlemini yapmasını sağlamanız önemli bir artıdır.

Aynı şekilde bir musluk alan, bir duvar kâğıdı alan, bir Uydu Alıcısı alan müşteriye de gerektiğinde Yerinde Destek verebiliyorsanız, ilgili il ve ilçelerde sizinle ortak çalışan ustalar varsa bu sizin için büyük artı olacaktır.

Bu noktada il ve ilçe bazlı olarak bu sektörde hizmet sunan Yerel Esnafa ulaşabilir, onlarla bir Servis ve Hizmet Ağı oluşturma yoluna gidebilirsiniz.

 

e-Ticaret Online Satış

 

Müşteriyi Tanıyın, Ona Özel Kampanyalar Hazırlayın

Sizi düzenli olarak ziyaret eden, dönem dönem ürün alımları yapan müşterileri takip etmeniz, onlara Sepete Özel İndirimler veya Ürün Gruplarına Özel İndirimler yapmanız satış hızınızı arttıracaktır.

Örneğin Hemşire Önlüğü alan bir müşterinizin alımlarının 2 yılda bir gerçekleştiğini gördüğünüz zaman müşterinin siteye daha fazla girip ürün alabilmesi adına alımını yaptığı önlükler için %25 İndirim tanımlayabilir, yanına da hemşirelerin kullandığı farklı ürünlere de indirim yaparak sepet ürün sayısını yükseltebilirsiniz.

Bu sayede 2 senede bir kez sitenizi ziyaret eden bu müşteri artık her sene ürün alımı yapan bir müşteriye dönüşebilir.

Müşterilerinize Kişiye Özel İndirimler ve Kampanyalar sunmanız sizin onları tanıdığını ve önemsediği gerçeğini de ortaya koyacaktır.