Kategoriler
Editörün Seçimi Girişimcilik Manşet

Girişimciliğin ve İş Kurmanın İlk Adımları Ne Olmalıdır?

Geçen yazımda, girişimciler ve girişimci olmak isteyenler için temel olarak nitelendirebileceğimiz bilgileri içeren mini bir yazı dizisine başladığımı belirtmiştim.

Bugün girişimcilik için ilk adımları tanımlayarak devam edeceğim. Kuşkusuz bu coğrafyanın insanlarının, tarihten gelen etkisi ile göç etme, yeni yerleri keşfetme ve hatta gelecek vaad eden yerlere yerleşme gibi geleneksel ve kültürel bir yapısı bulunmaktadır.

Tabii bunda çok farklı kültürlerle birlikte yaşamanın ve bu kültürlerden etkilenmenin rolü büyüktür. Bu göçler, kültür aktarımı ve son 10-15 yılda globalleşen dünya, dünyamızın internet sayesinde giderek küçülmesi ve her şeye, herkese ve her yere kolayca ulaşabilme imkânları, insanları girişimci olmaya ve ticaret yapmaya teşvik etmektedir.

 

Girişimcilik ve İş Fikirleri

 

Girişimciliğin ve İş Kurmanın İlk Adımları Ne Olmalıdır?

Peki, girişimci olmanın, daha net ifade etmek gerekirse bir iş kurmanın ilk adımı nedir?

Kuşkusuz, ilk adım bir iş fikrine sahip olmaktır. Bu iş fikri, halen pazarda bulunan ve yapılmaya devam edilen bir iş olabilir. O zaman bazı soruların yanıtını önceden vermemiz gerekmektedir: Neden kurumlar veya son kullanıcılar, rakip işletmelerden almak yerine sizin ürününüzü (Mal veya hizmet) tercih etsinler? Ürününüzün daha farklı özellikleri yoksa daha hızlı servis veya destek hizmetleriniz daha hızlı ve kapsamlı değilse, rakip işletmelerden daha uygun bir fiyata satmıyorsanız, sizin sunacağınız ürünü tercih etmeyeceklerdir.

Burada bir parantez açmakta yarar görmekteyim, perakendeciliğin dinamikleri farklıdır, aynı bölgeye açılan perakende satış noktası veya Horeca (Hotel, restaurant, café) sektörünün çekim etkisi, bir ürünü pazara vermekten daha değişik nitelikler gerektirir.

Bir dip not da “Prestij konumlandırma” için düşmek isterim; bazı ürün veya hizmetlere, tüketici üzerinde yüksek bir algı oluşturmak amacı ile yüksek fiyatlandırma stratejisi uygulanabilir. Tabii ki, bu algıyı oluşturabilmek için sunulan ürünü destekleyecek (Marka kimliği, marka imajı, marka hikâyesi, reklam… vs. gibi) unsurlarının çok iyi planlanması ve uygulanması gerekmektedir.

Parantezi kapatıp, tekrar pazarda bulunan ürünlerin aynısını veya benzerlerini üretme fikrine dönecek olursak, kurum veya son kullanıcıların üreteceğiniz ürünü tercih etmeleri için, mutlaka rakip ürünlerden daha farklı bir özellik bulmak gerekmektedir. Her şey aynı olursa, ancak fiyat rekabeti yapılabilir.

Bazı durumlarda, müşteriler (Kurum veya son kullanıcılar) daha uygun fiyatla ürünü teklif etmeniz karşısında bile, yüksek fiyatlı olan ürünü tercih edebilirler. Burada “Güçlü marka” etkisi rol oynar. İyi ve güçlü bir marka olmanın en önemli unsuru “Marka mirasına” sahip olmaktır.

 

Girişimcilik ve İnovatif Düşünme

 

Müşteriler, üründen algıladıkları riski minimuma indirmek için, tanıdık, bildik, güvenilir ve tutarlı markalara yönelmeyi tercih etmektedirler. Bu durumda yeni markaların işi de zorlaşmaktadır, çünkü bu unsurların tamamını taşıyabilmek için “Marka Mirası” na sahip olmak gerekmektedir. Marka mirası, markanın geçmişteki performansını, ömrünü, temel değerlerini, sembolünü ve marka tarihini kapsar. Marka mirası oluşturmak için belirli bir zamana ihtiyaç vardır.

Pazarda olan bir ürün üretilmesi planlanıyorsa, ilk yapılması gereken iş, rakip ürünler hakkında çok iyi bir rekabet analizi yapmaktır. Bu analiz öylesine önemlidir ki, yapılacak araştırma ve inceleme sayesinde, üründe olmayan bir özellik keşfedilerek, pazarda hiç bulunmayan, tamamen yeni bir ürün keşfedilebilir.

Daha önce pazarda hiç olmayan bir ürünü keşfetmeye veya bir ürüne daha önce hiç olmayan bir özelliği eklemeye “İnovasyon” diyoruz. İnovatif ürünler, pazara daha kolay girer, ilgi çeker; hatta daha yüksek fiyatla satılabilir. Büyük işletmelerde yürütülen Ar-Ge faaliyetlerinin temel amacı inovatif ürünler keşfetmektir.

Pazarda olan ürünler hakkında araştırmaya dönecek olursak, yani pazarda bulunan bir ürüne benzer bir ürün çıkarılması planlanıyor ise, rakip ürünlerin tüm özellikler her detayı ile incelenmelidir. Ürünlerin güçlü ve zayıf tarafları listelenmelidir. Zayıf taraflarını dikkate alarak, yeni üründe bu eksiklikler giderilmeli ve bu yönler vurgulanmalıdır.

Bu nedenle sadece ürünleri değil, ürünlerin pazardaki algıları, hakkında yazılanları, şikâyet ve memnuniyetleri de masaya yatırılmalıdır. Önemli olan, ürün pazara verildikten sonra, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek, ilk kullanımını veya tüketimini sağlamaktır. İlk deneyim sonraki deneyimler için, önemli bir kriter oluşturacaktır. Eğer pazara verilecek ürün ülkemizde yoksa, başka ülkelerdeki son kullanıcıların ürünle ilgili beklentileri, ürünün kalitesi ve ürün hakkında detaylı internet araştırması faydalı olacaktır. Ayrıca, ikame (yerine kullanılan diğer) ürünler de araştırılmalıdır.

 

Girişimcilik ve Fikir Aktarımı

 

Pazara Sürülecek Yeni Ürünler İçin Sorulması Gereken Stratejik Sorular

Pazarda olan ürünleri araştırdıktan sonra, pazara yeni verilecek bir ürünle ilgili aşağıdaki konular, ürün stratejisi geliştirmek için çok önemlidir.

 • Ürünün markası ne olacak?
 • Marka ismi kolay söylenebilir ve akılda kalıyor mu?
 • Markanın diğer dillerde farklı bir anlamı var mı?
 • Markanın yurt içi ve yurt dışı tescili alındı mı?
 • Markanın web sitesi kuruldu mu? (Web sitesi ismi marka ile aynı olursa çok iyi olur.)
 • Ürünün hedef kitlesi kimlerdir? Yani kimler satın alacak?
 • Ürün son kullanıcılarının beklentilerini karşılıyor mu?
 • Ürün nasıl tasarlanmalı?
 • Ürün son kullanıcıların hangi ihtiyaçlarını karşılamaktadır?
 • Ürünün özellikleri yeterli mi?
 • Yakın, orta ve uzun vadede son kullanıcıların ihtiyaçları değişebilir mi?
 • Ürünün vaadi anlaşılır ve net mi?
 • Ürün akılda kalıcı mı?
 • Ürün testleri yeteri kadar yapıldı mı?
 • Ürünün ambalajı varsa, dikkat çekici veya ürünü koruması ile ilgili yeterli özelliklere sahip mi?
 • Ambalaj üzerinde yeterli bilgiler ve açıklamalar var mı?
 • Hedef kitleden potansiyel müşterilerin görüşleri alındı mı?
 • Ürünün satış öncesi veya sonrası teknik desteği var mı? Bu destekler yeterli mi?
 • Ürünün yenilikçi özelliği var mı?
 • Ürünün rakip veya ikame ürünleri nerelerdir? Ürünün bunlara karşı avantajları nelerdir?

 

Önce ürünü oluşturmak, girişimci olmak için ilk adımdır. Gün geçmiyor ki, yeni bir ürün pazara girmesin. Arzın böylesine yoğun olduğu pazarda, aradan sıyrılıp, müşteri edinebilmek için farklı özelliklere sahip olmak kaçınılmazdır.

Eğer yukarıda sıraladığım soruların cevapları yetersiz ise, ürünü dilerseniz pazara çok uygun bir fiyatla verin veya çok ucuz bir fiyata satın, uzun vadede başarılı olmanız zordur. Geçmişte işler daha kolaydı, çünkü hem ürün arzı düşüktü, hem de talep yüksekti. Ayrıca günümüzde tüketiciler daha bilinçlidir. Neyi, neden ve nereden alacağını çok iyi bilmektedirler.

İlk adım ürünü oluşturmak olduğu için, bu yazıda ürünün fiyat konusuna girmedim, çünkü fiyat başlı başına strateji belirlenmesi gereken bir konudur. Ayrıca ürünün dağıtımı ve tanıtımı da düşünülmeli ve planlanmalıdır. Bunları gelecek yazılarda kaleme alacağım.

 

Hakan Okay

www.hakanokay.com
blog.hakanokay.com
www.4ceo.com.tr

Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Editörün Seçimi Ekonomi Girişimcilik Manşet Şirket Haberleri

Diyarbakır’da Kurduğu Maple Çikolata Fabrikası İle 26 Ülkeye İhracat Yapıyor

2013 yılında Kanada’dan Diyarbakır’a gelen Yüksel KAYA, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde açtığı Maple Çikolata Fabrikası ile 26 ülkeye çikolata ihraç ediyor.

Devlet Desteklerini de arkasına alarak büyümesini sürdüren Yüksel Kaya şu anda 4 kıtada 26 ülkeye yıllık 1 milyon kilo çikolata ihraç ediyor.

Kaya’nın 2019 yılı hedefi ise toplamda 50 ülkeye ulaşan bir ihracat ağı kurmak ve satışını yaptığı çikolata miktarını ikiye katlamak.

 

Maple Çikolata Fabrikası

 

3 Bakanlıktan 1 Milyon 200 Bin TL Destek Aldı

Ekonomi Bakanlığı tarafından uluslararası fuarlara katılım noktasında destek alan Kaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ise geriye dönük faizsiz kredi imkânı elde etmiş durumda. Tarım ve Orman Bakanlığı ise firmaya hem Hibe Desteği vermiş hem de ton başına 270 TL ihracat desteği sunmuş durumda.

Üç bakanlık üzerinden destek alan Yüksel KAYA şu anda Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde 35 kişilik bir ekip ile çikolata üretimine devam ediyor.

 

Maple Çikolata

 

Kakaolar Gana’dan, Şeker Türkiye’den, Fındık Ezmesi Endonezya’dan

Üretim aşamasında Türkiye’den ve farklı ülkelerden hammadde getiren Kaya bunları ülkemizde bir araya getirerek satışa uygun hale getiriyor.

Kakao ihtiyaçlarını Gana ve Fildişi Sahili’nden tedarik eden firma Fındık Ezmesini ise Endonezya’dan tedarik ediyor. Şeker noktasındaki ihtiyaçlarını ise Türkiye, Fransa ve Brezilya gibi farklı ülkelerdeki tedarikçilerinden temin ediyor.

 

Yüksel Kaya - Maple Çikolata

 

Yüksel Kaya ve Maple Çikolata Hakkında Bir Söyleşi

2017 yılında T24 Ekibinden Veysi POLAT tarafından yapılan Yüksel Kaya Röportajını olduğu gibi sizlerle paylaşalım istedik. ( Kaynak )

 

Sizi biraz tanıyalım, Yüksel Kaya kimdir?

1970 Ağrı doğumluyum. Çiftçi bir ailenin çocuğuyum. İmkânsızlıklardan dolayı lise eğitimimi yarıda bırakıp 18 yaşında İstanbul’a çalışmaya gittim. 1990’da ben ve 3 kardeşim Kocaeli’ne yerleştik. Burada otobüs işletmesi yaptık.1998’i 1999’a bağlayan gece, yani yılbaşında mülteci olarak Kanada’ya gittim.

 

İş yaşamınıza orada da devam ettiniz mi?

İlk 6 ay bir İtalyan firmasında inşaat işi yaptım. Kendi işimi kurmam için bir zamana ihtiyacım vardı. Bir süre sonra da Ararat İnşaat adıyla şirketimi açtım. Sonrasında aracı olarak iş yapmaya başladık. Daha sonra ihalelere katılmaya başladık. Genellikle montalama, tadilat, boya, seramik, yap-sat gibi işler yaptık.1999-2014’e kadar bu işi yaptım.

 

Türkiye’ye ne zaman döndünüz?

10 yıl sonra ama misafir olarak geldim.

 

Sizi kalıcı olarak döndüren ne oldu? Ağrılı olmanıza rağmen neden Diyarbakır’da yatırım yapmaya karar verdiniz? Bir hikayesi var mı?

Ar-Ge çalışmalarımızda Diyarbakır’ın Ortadoğu pazarına yakın olması, Doğu ve Güneydoğu’da çikolata ve çokokrem sektörünün olmayışı bir de kendi bölgemizde istihdam yaratmak amacıyla bu kenti tercih ettik. Ailece bir karar alıp hem Kanada’da hem de Diyarbakır’da şirketimiz olsun dedik. Memleketimizde bir marka oluşturup kendi insanımıza kazandırmak amacıyla kesin dönüş yaptım. Kayapınar’da yap-sat için yer aldık. İkinci yatırımımız da OSB’de çikolata ve çokokrem fabrikası kurarak yaptık.

 

Bu kararı almanızda çözüm süreci ve teşvik paketlerinin etkisi oldu mu?

Çözüm süreci bizim için daha iyi oldu. Rahat bir dönemdi. Batıda zannedildiği gibi buradaki iş verenlere devlet çuvalla para vermiyor. Yani kurduğumuz hiçbir işte bir teşvik söz konusu değil. Yurt içi ve yurtdışından alınan makinalardan sadece KDV muafiyeti vardı. Bu da bölgeye özel bir ayrıcalık değildi. 10 kişiden fazla işçi çalıştıranlara 10 yıllık sigorta muafiyeti desteği ve bankadan aldığımız krediye %7 faiz desteği var. Bunlar dışında tanınan başka bir durum yoktu.

 

Çikolata fabrikasını tam olarak ne zaman kurdunuz?

2015 Ağustos ayında kurduk. 20 çeşit çikolata ile imalata başladık.

 

Ne kadarlık bir yatırım söz konusu?

8 milyon dolar civarı bir yatırımımız oldu. Ayrıca Diyarbakır’da inşaat firmamıza da 3 milyon dolar yatırım yaptık.

 

Fabrikada kaç kalemde ürün çıkıyor?

2015’te 20 çeşitle başladık. Şu an 65 çeşit çikolata ve çokokrem çeşidimiz ile üretim yapıyoruz. Yıl sonunda bunu 100 çeşit çikolataya çıkarmayı hedefliyoruz.

 

Hangi kapasitede çalışıyorsunuz? Günlük üretim ne kadar?

Günlük kapasitemiz 13 ton. Siparişe göre çalışıyoruz. Aylık olarak baktığımızda 340 ton imalatımız oluyor.

 

İstihdam ettiğiniz kişi sayısı nedir?

47 kişi.

 

Hangi pazara hitap ediyorsunuz?

En büyük pazarımız Irak ve Kuveyt. Sonrasında Lübnan, Güney Afrika, Filistin, Burkuna Faso, Fildişi Sahili, Nijerya, Kamerun, İran, Libya geliyor. Yemen, Sudan ve Suudi Arabistan’a da yeni giriyoruz.

 

2016 cironuz neydi?

12 milyon TL.

 

Diyarbakır’da çikolata üretimi yapan başka firma var mı?

Hayır yok. Doğu ve Güneydoğu’da çikolata üretimi yapan tek firmayız.

 

Pazar olarak saydığınız yerlerin size yakın olmasının avantajı var mı?

Tek avantaj Irak pazarıdır. Dezavantajlarımız çok. Lojistik sorunumuz var. Hammaddelerin buraya gelişi ayrı bir lojistik masraf. Bunlar fiyatlara yansıdığı zaman rakiplerimizle işimizin ne kadar zor olduğu da ortaya çıkıyor.

 

Hedefleriniz arasında başka neler var?

Kendi bölgemizde daha iyi iş yapmak istiyorum. Kanada’dan döndükten sonra kafama koyduğum hedefin sadece %20’sine yaklaştım. Şuan ki yerimiz 5 bin metrekare kapalı alanı kapsıyor. Yan tarafta bulunan 8 bin metrekarelik alanı da aldık. Burayı da kapalı alan yapacağız. Fabrikayı 13 bin metrekare alana çevirdiğimizde bunun için her vardiyada 75 kişi çalıştırıp 60 ülkeye ihracat ettiğimiz zaman o zaman ben hedefime ulaşmış olarak göreceğim kendimi. Burada bu işe karar verdiğimde çok insan “Bu bir intihardır. Yapma, etme” dediler. Haklıydılar aslında. Onları şuan daha iyi anlıyorum. İyiliğimi düşünüyorlardı. Oysa benim bir idealim vardı. Hayallerimden kolay vazgeçen biri değilim.

 

Maple ve Mapella isimlerinin bir hikayesi var mı?

Kanada bayrağında yer alan yaprağın yetiştiği ağacın ismi Maple’dir. Bu ağacın şurubu için baldan tatlı derlerdi. Ayrıca Kanada’nın Toronto kentinin Maple semtinde oturuyordum. Bundan yola çıkarak bu ismi verdik.

Kategoriler
Editörün Seçimi Girişimcilik Manşet

Girişimciler Girişimlerini Neden Seviyor? 120 Girişimci Girişimcilik Motivasyonlarını Açıkladı

Business New Daily tarafından 120 Girişimciye işini neden sevdikleri sorulmuş. Ve işte 120 Girişimciden gelen motivasyon yüklü cevaplar.

Her girişimci için Kendi İşini Kurmak veya Bir İşe Girişmek için farklı sebepler ve farklı motivasyon kaynakları olabilir.

Kimisi yıllarca yaptığı işten o kadar sıkılmıştır ki artık kendi işini yapmak istemiştir. Kimisi ise aç kaldığı günlerine geri dönmemek için işine sıkı sıkıya sarılmıştır.

Kısacası her girişimin arkasında birbirinden farklı şeylerden güç alan, kendine bir yol çizen bir veya birden fazla girişimci yer alıyor.

Business New Daily tarafından hazırlanan bu listede ise 120 farklı girişimcinin bu yola neden çıktıkları veya kendileri için neyi hedefledikleri sorusuna cevap buluyor olacaksınız.

 

Neden Girişimci Oldunuz?

 

“Girişimci olmayı seviyorum, çünkü kendi hayatımı kendim düzenleyebiliyorum. İki çocuk annesi olarak müşterilerime randevu verirken çocuklarımın okul ve spor programlarıyla doktor görüşmelerine öncelik verebiliyorum.”

Stacy Haynes // Little Hands Family Services  // CEO

 


“Girişimci olmak size bir tutku için hesaplanmış risk alma fırsatı verir.”

Francesco Clark  //  Clark’s Botanicals  //  Kurucu

 


“Girişimci olmanın en iyi yanı sürekli kendimi keşfetmeme izin vermesi. Her gün yaptığım işe olan tutkumu, zor durumlardaki direncimi ve esnekliğimi yeniden keşfediyorum.”

Alexandra Pierson  //  Springpop  //  Kurucu

 


“Kendi işimi yapmayı seviyorum, çünkü her zaman ilerleme kaydedebileceğimi hissediyorum. Bu bir blog yazısı olabilir, sosyal medya hesabını yönetmek olabilir, yeni organizasyonlara ulaşmak olabilir. Yani beni meşgul edecek bir şey her zaman var.”

Claire Coder  //  Aunt Flow  //  CEO ve Kurucu

 


“Girişimci olmak harika bir duygu, çünkü kendi kaderini kendin belirliyorsun. Daha çok para kazanmak istiyorsan daha çok çalış ve isteğin gerçekleşsin.”

Natalie Bidnick Andreas  //  Dijital İçerik Pazarlama

 


“Girişimci olmanın en iyi yanı bir şeyi sıfırdan yaratabilmek. Müşterilerime ve çalışkan profesyonellere her gün yeni programlar ve fikirler sunuyorum.”

Kristi Daniels  //  Thrive 9 to 5  //  Kurucu

 


“İstediğim yere seyahat edebiliyorum. İstediğim kişilerle gezebiliyorum. İstediğim şeylerin fotoğrafını çekebiliyorum ki bu benim en büyük tutkularımdan biri.”

Caleb Beal  //  One Story Road  //  CEO ve Kurucu

 


“Kapıda kendi ismimin olması kadar beni daha sıkı çalışmaya yönlendiren bir şey olamaz. Bir iş yönetmek, yani başka insanların durumlarından ve gelirlerinden sorumlu olmak bana dünyanın en çalışkan insanı olma motivasyonunu ve disiplinini sağlıyor.”

Natalie Zfat  //  The Social Co.  //  Kurucu Ortak

 


“Bence girişimci olmak harika bir şey, çünkü ihtimallerin sonu yok. İstediğin kadar yaratıcı ve yenilikçi olabilirsin. Üstelik bunun mükâfatını da alırsın.”

Anneliece Velasco  //  Fred Astaire Dance Studio of Smithtown  //  Kurucu

 


“Girişimci olmak, bana başarıyı kendimce tanımlamamı sağlıyor. Bir masa başında belirli bir süre oturmam, belli bir sayıda proje üstünde çalışmam ve aylık bir hedefi tutturmam gerekmiyor.”

Danielle Tate  //  MissNowMrs.com  //  CEO

 


“Girişimci olmak müthiş bir şey, çünkü bir fırsatı çabucak değerlendirmek mümkün oluyor bu sayede. Kurumsal iş hayatımda fırsat yok olana dek karar alınamıyordu. Karar alma mekanizması oldukça hantaldı.”

Peter Pierce  //  Hampton Salt Co.  //  CEO ve Kurucu

 


“Girişimci olmanın en güzel yanı, kendinizden daha büyük bir şeye katkıda bulunmaktır. Girişimciler sorun çözerler ve insanların ihtiyaç duyduğu ürünleri ve hizmetleri sunarlar. İyi para kazanmak da bunu takip eder elbette. Ancak dünyayı görmek istediğiniz hale getirmeye çalışmak çok daha tatmin edici.”

Matt Wilson  //  Under30Experiences  //  Kurucu Ortak

 


“Benim işim %100 online. Bu nedenle istediğim ülkede yaşama serbestliğine sahibim. Bu da benim zihnimi açıyor, yeni diller öğrenmemi sağlıyor, dünyayı çok az kişinin yapabildiği kadar tecrübe edebiliyorum.”

Jill Loefler  //  DreamExploreInspire.com  //  Kurucu

 


“Bir şirketin kurucu olmanın en güzel yanı benim değerlerimi destekleyen bir kültür yaratmak.”

Jessica Greenwalt  //  Pixelkeet  //  Kurucu

 


“Girişimci olmak muhteşem bir şey, çünkü kendinizi istediğiniz gibi serbest bırakabilirsiniz. Bu zihin serbestliği de yaratıcılığınızı inanılmaz derecede körükler.”

David Farley  //  Luxi  //  CEO

 


“Günün sonunda, girişimci olmanın en güzel yanı beni daha iyi bir insan yapmasıdır. Yeni şeyler öğrenmeye, yenilik yapmaya, zorluklara alışmaya, uyum sağlamaya yönlendiriyor. Dünyadaki hiç kimse benim kadar sıkı çalışmıyordur, buna rağmen kendimi geliştirmeyi sürdürüyorum.”

William Kehler  //  Manhattan Moonshine  //  Kurucu

 


“Girişimci olmak içinizdeki arzuları gerçekleştirmek gibi bir tatmin sağlar. Bu tür bir tatmin, yalnızca işinizde ilerlediğiniz zaman ortaya çıkar.”

Cody Miles  //  Brandcave  //  Kreatif Direktörü

 


“Girişimci olmak bana önce hayal edemeyeceğim bir kariyere sahip olma imkânı vermiş durumda.”

Lisa Spector  //  Through A Dog’s Ear  //  Kurucu Ortak

 


“Elde ettiğiniz başarıyı patronun görmesini ve zam yapmasını beklemiyorsunuz. Başarıyı elde ettiğiniz anda zaten kazanmış oluyorsunuz. Mükâfatı hemen elde ediyorsunuz.”

Rebecca Bennett  //  CityFitLA  //  Kurucu

 


“Kendi markamı birkaç ay öyle kurmuş biri olarak girişimci olmanın en güzel yanının şahane ve güçlü kadınlarla tanışmak ve sohbet etmek olduğunu söyleyebilirim.”

Crystal Etienne  //  PantyProp  //  CEO ve Kurucu

 


“Girişimci olmanın en sevdiğim yanı size verdiği fark yaratma hissi olduğunu düşünüyorum. Gerçekten bir şey üretiyorum; başkaları adına dosyaların, kâğıtların arasında kaybolmuyorum.”

Duke York  //  Punto Space  //  Kurucu Ortak ve Finans Direktörü

 


“Yeni işe aldığım kişileri eğitmek, onların gelişim göstermelerini izlemek ve daha sonra şirketin üst düzey yöneticileri olmasını görmek çok tatmin edici bir şey.”

Joan Wan  //  CloserIQ  //  CEO ve Kurucu

 


“Bence günün içinde inanılmaz derece çalışmış olduğunu bilmek büyük bir gurur ve neşe kaynağı.”

Ron Perry  //  egniteBIZ  //  Kurucu

 


“Ben içine kapanık bir insanım. İnsanlarla kendi yöntemimle etkileşim kurmaktan keyif alıyorum. Girişimci olmak beni ofis uygulamalarından ve zaman kaybı olan toplantı ve telekonferanslardan kurtardı.”

Kristin Bales  //  KJB Writing Services  //  Kurucu

 


“Çalışma saatlerime kendim karar verebiliyorum. Dünyanın dört bir yanından şahane insanları ekibime alabiliyorum. Şirketin kurucusu olarak şirketin büyüdüğünü gözlemliyorum. Bundan daha heyecan verici ne olabilir ki?”

Carina Tannenberg  //  Bed of Nails  //  Sahibi

 


“Kendi işimin patronu olmanın en sevdiğim yanı hayatımı kendi önceliklerime, enerjime ve çalışma ritmime göre dizayn edebilmem.”

Elene Cafasso  //  Enerpace  //  Kurucu ve Genel Müdür

 


“Sosyal bir girişimci ve tasarımcı olarak girişimciliğin ve tasarımın toplumsal değişikliğe yol açabileceğine ikna olmuş durumdayım ve bu durum beni motive ediyor.”

Collen Clines  //  Anchal Project  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Girişimciliği bir laboratuvar görüyorum. İş fikirlerimi ise bu deneyde kullanılan malzemeler olarak değerlendiriyorum. İşler yolunda gittiği sürece bu malzemelerimi kullanma özgürlüğüne sahibim.”

Neera Mehta  //  Red Crackle  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Asla işe gidiyormuş gibi hissetmiyorum. Sevdiğim işi yaptığım için bunu iş olarak görmüyorum.”

Darci Upham  //  CruiseOne  //  Tatil Uzmanı ve Franchise Sahibi

 


“Bana göre bu işin en keyifli kısmı işinizi tüm yönleriyle bilmek, bilmediğiniz alanlarda uzman kişilerden yardım almak, fikirlerinizin filizlenmesini izlemek, kimseden emir almadan hareket etmektir.”

Chris Forlayan  //  MallforAfrica  //  CEO

 


“Girişimcilerin kendine göre bir enerjisi vardır. Şahsen bu kurumsal şirketlerdeki durumdan çok farklı. Girişimciler olarak günden güne iyiye gideriz.”

Mike Solow  //  Idea Harvest  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Hepimiz hayvanat bahçesindeki aslan ve onun steplerdeki kuzeniyle ilgili hikâyeyi duymuşuzdur. Ben kendi yiyeceğim için koşmayı, 100 metrekarelik bir alanda önüme et atılmasına tercih ederim.”

Kyle Eschenroeder  //  StartupBros  //  Kurucu Ortak

 


“Hayvan krallığında özel ve biriciğiz, çünkü bizim geleceği görme ve başarma yeteneğimiz var. Girişimci olmaksa istediğin geleceği yaratmana olanak verir.”

Spencer Thompson  //  Sokanu  //  CEO ve Kurucu

 


“Şirketimizin sunacağı ikramiyelere karar veririz. Elbette tatil ve sağlık sigortası da buna dâhildir. Ancak çalışanlarımızı eğlendirmek için keyifli şeyler de yaparız.”

Shannon Stull Carrus  //  Who Is Carrus  //  Şirket Ortağı ve Kreatif Direktör

 


“Çocuklarım benim başarısızlığımı da başarılarımı da görüyor. Bu durum onlara azim ve kararlılığın gücüyle ilgili güzel hayat dersleri veriyor.”

Deborah Stallings Stumm  //  Super Moms 360  //  Kurucu ve Başkan

 


“Kendi işimi kurmak güven verici, zorlu ve heyecanlı oldu. Zorlukları aştıktan sonra büyümeye başladım ve bu beni harika hissettirdi! Kendi işimin patronu olmayı seviyorum. Mesleki ve insani açıdan geliştiğimi görmek beni mutlu ediyor.”

Whitney Carpenter  //  Billwood Properties  //  Şirket Sahibi

 


“İşlerimi kontrol edebildiğim için girişimci olmayı seviyorum. Kontrolün olumsuz bir çağrışımı var ancak kontrol güçlü ve harika bir şeydir.”

Felena Hanson  //  Hera Hub  //  Kurucu

 


“Bir girişimci olarak topluma bir değer kazandırırsınız. Bir ürün ya da hizmet sizin vesilenizle dünyada kendine yer bulur.”

Mike Oeth  //  OnSip  //  CEO

 


“Girişimci olmak için en iyi sebep dünyada fikirlerin çarpışmasından daha adil bir şeyin olmamasıdır. “Yaşa ve öl” anlayışı sizin içinizdeki tutkuyu, açlığı ve korkuyu uyandırır. Bu da sizin yaşadığınızı daha net şekilde anlamanızı sağlar.”

David Yang  //  Full Stack Academy  //  Kurucu Ortak ve Baş Eğitmen

 


“Kendime canın cehenneme diyebilirim ve kovulmaktan korkmam.”

MJ Pedone  //  Indra Public Relations  //  Kurucu ve CEO

 


“Girişimci olmak bana Filipinler’deki insanlarla yeniden ilişki kurmak ve onlara yardım etmek için büyük bir fırsat verdi. Aynı zamanda kendi kökenimi ve kültürümü yüceltmemi sağladı.”

Tessa Yutadco  //  My Prime Skin Care  //  Kurucu ve CEO

 


“İnsanlar olarak yeni tecrübeleri severiz ancak ofisteki çalışma kabinlerimizde kaldıkça yeni şey tecrübe etmemiz pek olanaklı değildi. Kendi işinizi kurduğunuzda bu durum değişir. Sürekli yeni zorluklar ve tecrübeler yaşarsınız.”

James Brezenger  //  Brezenger Group  //  Şirket Sahibi

 


“Patronum bana sınırı aşmamam gerektiğini söylediğinde başka bir şey yapmak zorunda olduğumu gördüm. İşte o gün kendi şirketimi kurmam gerektiğini anladım.”

Brittany Ringersen  //  Lighthouse Recovery Institute  //  Kurucu ve CEO

 


“Girişimciliğin en iyi yönü ektiğin kadarını biçmen. Ne kadar çalışırsan karşılığını o kadar alırsın.”

Elizabeth Henson  //  Elizabeth Henson Photos  //  Şirket Sahibi

 


“Girişimciliğin en iyi yanı “benim şirketim” diyebilmektir.

Brian Pfeiffer  //  Design a Tea  //  Kurucu ve CEO

 


”Girişimci olmanın en çok, geniş bir skaladaki şirketlerle ve insanlarla etkileşime geçebilme ve onlardan bir şeyler öğrenebilme imkânını sağlamasını seviyorum.

Linda Pophal  //  Stratejic Communications  //  Şirket Sahibi

 


“Cuma günleri çalışanlarıma maaş çeklerini verirken çok tatmin oluyorum. 15 çalışanı olan küçük bir şirketim var. Bu nedenle tüm çalışanlarımı yakinen tanıyorum ve onlarla konuşmayı seviyorum. İnsanların geçimlerini sağlamak için bana ihtiyaç duymaları bana motivasyon sağlıyor.”

Priyanka Murthy  //  Arya Esha  //  CEO ve Baş Tasarımcı

 


“Girişimci olmanın en güzel yanı şirketimi ve beni temsil edebileceğini düşündüğüm kişileri işe almak. Şirketimi konumlandırma konusunda kontrol sahibi olmak benim için önemli.”

Susan Baxter  //  Hire a WingWoman  //  CEO ve Başkan

 


“Asla sıkılmam, çünkü sürekli bir şeyleri daha iyi hale getirmek üzere çalışıyorum. 30 yıl çalışıp emekli olunacak bir iş değil. Yüzlerce farklı alanda bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Kimi iyi kimi kötü sonuçlanıyor ama aralıksız öğrenmeye devam ediyorum.”

Jim Belosic  //  ShortStack  //  CEO

 


“Maaşlı çalışan olarak yemek tarifindeki bir malzemesinizdir. Hangi yemeğin pişeceğinden haberiniz olmaz. Ancak girişimci olarak dilediğiniz menüyü hazırlama özgürlüğünüz vardır.”

Karen Swim  //  Words for Hire  //  Şirket Sahibi

 


“Bence girişimci olmanın en iyi yanlarından biri dünyanın geleceğini şekillendirmeye katkı sağlamanızdır. İster bir ürün sunun, ister bir servis; insanların hayatında büyük bir etki bırakabilirsiniz.”

Tim Segraves  //  Revaluate  //  Kurucu ortak

 


“Kime nasıl yardım edebileceğime karar vermeyi seviyorum. Müşterilerimi ben seçerim çünkü onlarla kişisel olarak bağdaşırım. Bu nedenle çözdüğüm sorunlar hem ilginç hem de keyiflidir. Sorunları çözerken yaratıcı olurum. Maaşlı çalışan olarak bunu yapmak daha zordur.”

Matt Becker  //  Mom and Dad Money  //  Kurucu

 


”Otantik, anlamlı ve sürdürülebilir bir kurumsal kültür oluşturma fırsatınız vardır!”

Jill Butler  //  RedKey Realty  //  CEO

 


“Girişimciliğin en güzel yanı birçok tutkulu, başarılı, yetenekli kişiyle tanışmaktır. Kendi şirketimin başarılı olması için çabalamasaydım ve konfor çemberinden çıkmaya çalışmasaydım bu muhteşem insanlarla asla tanışamazdım.”

Dana River  //  Dana Rivera Film  // Şirket Sahibi

 


“Girişimcilik bana çocuklarımın okuldaki gösterilerine katılma olanağı veriyor. Sabah 9 akşam 5 tarzı kurumsal bir iş buna müsaade etmezdi.”

Angelica L. Cox  //  The Wizor  //  Şirket Sahibi ve Yönetici

 


“Girişimciliğin en iyi yanı kafa dengi kişilerle çalışarak dünyaya bir iz bırakabilmektir.”

Tiffany Mason  // Mason Coaching and Consulting  //  Kurucu ve CEO

 


“Beyin başrolde. İşi etkileyecek kararlar almak durumundayım; yeni şeyler öğrenmek ve düşünmek zorundayım. Yeni şeyler öğrenip deneyler yapmak, görev tanımı belli kurumsal bir işten çok daha ilginç.”

David McKeegan  //  Greenback Expat Tax Services  //  Kurucu Ortak

 


“İş yerime köpeğimi getirebiliyorum ve tişört giyebiliyorum. Ancak girişimciliğin esas güzel yanı gereksiz kurallar ve kısıtlamalarla uğraşmıyor oluşum. Şirketi bu yüzden istediğim gibi tasarladım.”

Ryan Farley  //  Lawnstarter  //  Kurucu Ortak

 


“Girişimci olmanın sevdiğim yanlarından biri medyada görünmek. Tüm günü reklam kampanyasını düzenlemenin ya da bilgisayarla ilgili bir problemin çözümüyle geçirmenin verdiği onaylanma hissi çok keyif verici.”

Steve Silberberg  //  FitPacking  //  Şirket Sahibi ve Rehber

 


“Girişimciliğin en sevdiğim yanı, müşterilerin bana onların hoşuna giden, onları heyecanlandıran, hayat kalitelerini artıran bir iş yaptığımı söylemesidir.”

Adi Bittan  //  OwnerListens  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Hayatının sonuna kadar aynı kariyerin peşinde gitme tuzağına düşmedim. Yazı ve pazarlama işlerimi büyütmeye devam ediyorum. Ancak başka bir iş yapmaya karar verecek olsam keşfedilecek onlarca fırsat var.”

Dan Thornton  //  TheWayoftheWeb.net  //  Kurucu

 


“Ülke ve dünya çapında birlikte çalıştığım şahane insanları seviyorum.”

Shel Horowitz  //  Green and Profitable  //  Kurucu

 


“Kendi kararlarımı verme hürriyetine sahibim, ister doğru isterse yanlış kararlar olsun. Kimseden izin ya da onay almak zorunda değilim.”

David Murdico  //  Supercool Creative Agency  //  Kreatif Direktör ve Partner

 


“Kendi işimde çalışmanın açık ara en iyi yönü çalışırken pijama giyebilmektir!”

Liz Scully  //  Rethink Central  //  CEO

 


“Kendi topluluğum içinde gerçek bir etki yapabiliyorum. Bu gerçekten büyük bir mükâfat.”

Jamie Broderick  //  Network Now Connections  //  Kurucu

 


“Tutkulu olduğum işi yaparken aynı zamanda gerçek hayatın içinde işletme yüksek lisansı yapıyor olmaktan dolayı mutluyum.”

Emerson Tymor  //  Philosophie  //  Kurucu Ortak

 


“İstediğim kadar risk alabilirim, istediğim kadar yaratıcı olabilirim. Başka birinin adına çalıştığınız zaman o kişinin tutkuları uğruna çalışırsınız. Ben kendi tutkularım için çalışıyorum. Kendi yolumu kendim çiziyorum.”

Melisa Tropeano LaTour  //  The MTL Communications Group  //  Kurucu ve Başkan

 


“Uzun günler ve meşgul haftalar bu işin olmazsa olmazı. Ancak geri dönüp neler başardığınıza baktığınızda her şeyin bir anlamı olduğunu görürsünüz. Her şey bir değer yaratmakla ilgilidir. Patronunuzu ya da görünmeyen şirket sahibini zengin etmek için heba olmazsınız.”

Travis Bennett  //  Studio Digital  //  Yönetim Direktörü

 


“Birkaç startup’ın eski CEO’su olarak gelecek neslin yetişmesine yardım ediyorum.”

Thomas Frank  //  Center for Entrepreneurship at the University of Michigan  //  Direktör

 


“Bence girişimcilik kadınların için en iyi kariyer seçimi. Bu sadece kişisel olarak değil, toplumsal olarak da doğru. Girişimciliğin verdiği bağımsızlık, kendine güven, kişilik, finansal sürdürülebilirlik, eğitim ve en önemlisi benlik algısı kalkınmanın damlama teorisine son derece uygundur.”

Patty Kennedy  //  Kennedy Spencer  //  CEO

 


“Her günümün hafta sonu gibi geçmesini seviyorum. Sevdiğim işi yapıyorum, müşterilerim harika insanlar. İstediğim zaman alışverişe, arkadaşlarımla buluşmaya, sinemaya gidebiliyorum.”

Monique Lewis  //  Monique Lewis Management  //  Şirket Sahibi

 


“Bence kendi başarından ya da başarısızlığından sorumlu olmak önemli. Maaşlı işte üst düzey olmaktansa kendi işimde orta seviyelerde olmayı tercih ederim.”

Don Bishop  //  Affiginent  //  Başkan

 


“Sevdiğin işi yapmak gerçekten büyük bir artı, özellikle kendi işinde çalışmak daha büyük bir artı. Ancak benim en sevdiğim şey kendi başarımı takip edebiliyorum oluşum. Maalesef başarının rakamlarla, iş gününü kaçırmamakla, müşteriyi bağlamakla alakalı olduğu öğretildi bize. Ancak benim başarı tanımım her gün bir oyun planıyla kalkmak ve onu gerçeğe dönüştürmektir.”

Vannessa Wade  //  Connect the Dots  //  Şirket Sahibi

 


“Bir zamanlar patron şikâyetleriyle uğraşıyordum. Birbiriyle alakası olmayan şeyleri birleştiriyordum. Sonra emir-memur ilişkisinin olduğu kurumsal hayatın bana göre olmadığı anladım. Bağımsız bir marka stratejisti olarak yüreğimden gelen şeyleri birleştiriyorum artık. Buna da yaratıcı ve stratejik düşünme deniyor.”

Lisa Merriam  //  Merriam Associates  //  Başkan

 


“Bundan başka bir şey yapamam. Eğitim hayatım oldukça kötüydü. İmla kurallarını bilmem, matematikten anlamam.  Kurumsal hayatta yükselmeye çalışmak bana göre değildi.”

Beret Kirkeby  //  Body Mechanics Orthopedic Massage Therapy  //  Kurucu

 


“Girişimciliğin en sevdiğim yanı insanların hayatını değiştirebilme fırsatıdır.”

Havona Madama  //  KidKlass  //  Kurucu ve CEO

 


“Kendi işinin patronu olmanın en sevdiğim yanı istediğim gibi giyinmek. Bazen sadece iç çamaşırım üzerimdeyken müşterilerin sorunlarını ve pazarlama işlerini halledebiliyorum.”

Lisa Cash Hanson  //  Snuggwugg   // CEO

 


“Yaptığınız işi severseniz o işte fark yaratabilirsiniz. İşin etki kapasitesini anlarsanız o artık iş değildir. O bir tutkudur, bir misyondur.”

Louis Altman  //  GlobaFone Satellite Communications  //  Kurucu ve CEO

 


“Her gün spor salonuna gitmek ritüelim haline geldi. Hayatımda hiç bu kadar fit olmamıştım.”

Lori Cheek  //  Cheek’d  //  Kurucu ve CEO

 


“Hayatı bir macera olarak görürüz. Ve bu maceraya birlikte atılmak istedik. Sonuç ne olursa olsun, bu yolda hep el ele yürüyeceğiz.”

Mariquel ve Gaston Waingarten  //  Hickies  //  Kurucu Ortaklar

 


“Kendi işine sahip olmanın en iyi yanı çalışma arkadaşlarını, müşterilerini ve tedarikçilerini seçebilme özgürlüğüdür. Pozitif enerjisi olan ve saygı duyduğum kişileri tercih ederim. Bu sayede iş daha eğlenceli hale gelir.”

Diana Castelnuovo Tedesco  //  Fraiche PR and Communications  //  Kurucu ve Yönetim Partneri

 


“Sürekli korkularımla yüzleşmem, konfor çemberimden çıkmam ve kendime mücadele edecek yeni şeyler bulmam gerek.”

Christy Cook  //  Teach My  //  CEO

 


“Girişimci olmanın en çok kendi işimin patronu olma yönünü severdim, ancak artık değişim sürecini seviyorum. Görev tanımımın iki üç ayda bir değişebildiğini fark ettim.”

Peter Murphy Lewis  //  La Bicicleta Verde  //  Şirket Sahibi

 


“Yazın bir gemiye atlayıp istediğim bir adadan ya da tatil yöresinden çalışabilmeyi çok seviyorum.”

Robin Samora  //  RobinSamora.com  //  Kurucu ve CEO

 


“İşimi kurduğum zaman babam şöyle demişti. ‘Bahis oynamam, ancak oynayacak olsam senin üzerine oynardım.’ Babam haklıydı. Kendinize bahis oynadığınız zaman en iyi oranı kazanırsınız.”

Kelly Alvarez Vitale  //  Strategic Philanthrophy  //  Başkan

 


“Girişimci olmanın en iyi yanı dahi olmak zorunda olmayışınızdır. Başarılı insanların hayatını inceleyin, neler yaptığına bakın ve kendi işinizde bunu uygulayın. Sonra da çevrenizdeki insanlara bu teknikleri öğretip onlara yardımcı olun.”

Clay Clark  //  Thrive 15  //  Kurucu ve CEO

 


“Yaptığım işi 11 yıldır çok seviyorum. Sabah uyandığımda bile seviyorum. Pazar geceleri önümde yeni hafta olmasını seviyorum. İnişleriyle çıkışlarıyla yolun her adımını seviyorum.”

Roberto Burko  //  Elite Email  //  Başkan

 


“Benim amacım hayattan olabildiğince çok tecrübe toplamak. Yeni yerlere seyahat etmek, yeni insanlar tanımak, farklı etkinliklere katılmak… Girişimcilik bu amaç için son derece uygun bir iş. Dünyadaki birçok hikâyeye ortak olabilmemi sağlıyor.”

Sam Prochazka  //  Novosbed  //  Kurucu ve CEO

 


“Mevcut durumu ve kabul edilen görüşleri değiştirmeyi seviyorum.”

Josh Davis  //  Made in Fort Worth  // Şirket Sahibi

 


“Hayatta başka ne zaman iyi olduğunu düşündüğümüz bir fikri kimseden onay almadan hayata geçirebiliriz ki?”

Jennifer Martin  //  Zest Business Consulting  //  Şirket Sahibi

 


“Girişimci olmanın birçok şahane yönü var. Bence dikkatlerden kaçan en önemli husus, kişiyi çok yönlü daha iyi bir insan olmaya yönlendirmesidir.”

Ian Ippolito  //  Exhedra Solutions  //  Kurucu ve CEO

 


“İşimi sevmemin en büyük sebeplerinden biri her günün birbirinden farklı olmasıdır.”

Hanna Ashbaugh  //  Hanna Lee Style  // Şirket Sahibi

 


“Ofisi istediğim gibi dekore edebilmeyi seviyorum.”

Emily Taffel  //  Mugsy PR  //  Şirket Sahibi

 


“Girişimci olmayı seviyorum, çünkü hiçbir patron profesyonellik ile uçarı derecede eğlenceyi bu kadar birlikte götürmeme izin vermez.”

Danna Korn  //  Sonic Boom Wellness  //  CEO ve Kurucu Ortak

 


“Hayat, insanlar, büyümek, lider olmak, bencil olmamak ve kendim olmak üzerine aldım eğitimimi.”

Darren Magarro  //  The DSM Group  //  Başkan

 


“Girişimci olmayı sevmemin nedeni iki ailem olmasıdır: kendi ailem ve şirketim.”

Jeff Tinsley  //  MyLife  //  Kurucu

 


“Bu kadar çok insana çok sayıda fırsat sunuyor olmamız beni gerçekten heyecanlandırıyor. İş yerinde anne ve kadın olmanın zorluklarını aşmanın yanı sıra diğer kadınların da kariyer yapması için bir şeyler sunabiliyorum.”

Carrie Brinton  //  Elase Medical Spas  //  Başkan

 


“Ofis ortamını kendimin ve çalışanlarımın sağlığı için dizayn ettim. Ayakta, oturarak ya da yere uzanarak çalışabiliyoruz. Sağlıklı yemekler yiyoruz ve her zaman iyi çikolatalar tüketiyoruz.”

Linda Hoopes  //  Resilience Alliance  //  Başkan

 


“İlginç ürünler ve hizmetler sunmayı ve insanları şaşırtmayı seviyorum. ‘Ne iş mi yapıyorum?’: “Göğüs dolgunlaştırıcı ped ile ter ve osuruk pedi üretiyorum.”

Kim Castellano  //  Fashion First Aid  //  Kurucu

 


“En son girişimimdeki ortağım, 22 yaşındaki kızım. Girişimciliği seviyorum, çünkü kızımla birlikte çalışmayı ve ona rehberlik etmek bana kendimi çok iyi hissettiriyor.”

Noel Huelsenbeck  //  PuraKai Clothing  //  Sürdürülebilirlik Uzmanı

 


“Her şeyden önce girişimciler sınırları zorlar. Mevcut durumu değiştirmek isterler. Mevcut durumu bozulacak, yeniden tanımlanacak ve yeniden icat edilecek bir şey olarak görürler.”

Susan Aplin  //  Bambeco  //  Kurucu ve CEO

 


“Kendi işine sahip olmanın getirdiği dezavantajları, avantaja çevirmeyi öğrendim. Güçlüklerden yeni ve faydalı şeyler öğrenilebilir. Sonrasında gelen başarı da şirketi daha ileri noktalara taşır.”

Nir Polak  //  Exabeam  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Girişimci olmayı seviyorum, çünkü her gün sıfırdan bir şeyler üretiyorum.”

Chris Piper  //  zoomStand  //  Kurucu Ortak

 


“İşi angarya olarak değil, bir oyun olarak görüyorum. Bir günde kaç tane randevu alabilirim? Ne kadar satış yapabilirim?”

Linda Parry  //  Product Launchers  //  CEO

 


“Çocuklarımın iş fikri tasarlamasını ve kendi girişimci ruhumun onlarda da bulunduğunu görmek girişimciliğe olan sevgimi artırıyor.

Catherine Whitcher  //  IEP Bootcamp  //  Kurucu

 


“Kısıtlamalardan bağımsız düşünebilmeyi ve daha önce başkalarının yapmadığı şeyleri yapmayı seviyorum.”

Phil Masiello  //  800razors.com  //  Kurucu ve Başkan

 


“Kendi işime sahip olmayı, istediğim şeyi istediğim şekilde yapabilmeyi seviyorum.”

Craig Wolfe  //  Celebriduck  //  Başkan

 


“Girişimcilikte para ve saygınlık kaybetme riski vardır. Buna rağmen son derece tatmin verici bir iştir.”

Mark Stevens  //  MSCO  //  CEO

 


“Girişimci olarak kurumsal şirketlerin koyduğu kuralların dışında hareket edebilmeyi seviyorum.”

Rebecca Posten  //  PrevaLeaf Inc.  //  CEO

 


“Girişimciler çevrelerindeki sorunu görüp bunları düzeltmek isteyen, dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmaya çalışan insanlardır. Girişimci olmak aslında bir seçim değildir. Olsa olsa bir hastalık türüdür.”

Itai Sadan  //  Duda  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Girişimcilik, dünyaya tamamen yeni bir şeyler getirebilmektir. Çocuğum yok, ancak buna benzer bir duygu olduğunu düşünüyorum. ‘Burada ben olmasaydım, böyle bir şey asla gerçekleşmezdi’ düşüncesi yani.”

Justin Nassiri  //  StoryBox  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Bir girişimci olarak saklanabileceğiniz bir yer yoktur. Suçlayabileceğiniz birileri yoktur. Varlığına güveneceğiniz birileri yoktur. Her sabah uyandığımda o gün ne yaparsam yapayım, şirketim için bir fark yaratacağımı bilirim. Bu tür motivasyonu parayla satın alamazsınız.”

Andrew Whitford  //  TrafficZoom  //  Yönetici

 


“Yenilikçi olmamız gerekir. Deney yapmamız gerekir. İnandığımız şeyleri yaratırız, sonra da onu uygularız. Endüstriyi olumlu açıdan rahatsız ederiz.”

Shaun Tuch  //  Professor Egghead Science Academy  //  Kurucu ortak

 


“Girişimci olmayı en çok çocuklarıma iyi bir örnek olduğum için seviyorum. Hayatın zorlu olduğunu, ancak sıkı çalışıp odaklanırlarsa elde edecekleri sonucun beklediklerinden çok daha iyi olacağını bilmelerini istiyorum.”

Nellie Akalp  //  CorpNet  //  Kurucu ve CEO

 


“Batman tişörtü giymeyi severim. İşteyken bunu yapabilmek ve başımın derde girmemesi beni rahatlatıyor.”

Maurice Buchanan  //  UGO1 Fitness  //  Şirket Sahibi

 


“Kaosun içindeki sükûnet girişimci olmanın en sevdiğim yanı. Yaptığım işi sevdiğim bir zihinsel alan bu. Dayanıklılığının ve isteğinin teste sokulduğu, başarılarının bu sayede daha tatminkâr olduğu bir alan.”

David Solanas  //  Digital Surgeons  //  Kurucu Ortak ve CEO

 


“Şayet uyanıksanız ki tüm girişimciler uyanıktır, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Sınırınız internettir.”

Rachel Olsen  //  Best Mom Products  //  Kurucu

 


“Girişimciliğin en sevdiğim yanı mı? Kargaşa, bebeğim!”

Grant Cardone  //  Cardone Training Technologies  //  Kurucu

 


“Evsizliği, aşırı yoksulluğu tecrübe etmiş kadınlara yardım ederek onların iş kadını olmalarına yardımcı olmayı seviyorum.”

Lia Grimanis  //  UpWithWomen.org  //  Kurucu ve CEO

 


“Girişimci olmayı neden mi seviyorum? Patronunuzdan daha zeki olduğunuz bir işte çalışmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Girişimcilikte patronunuzdan daha zeki olma ihtimaliniz ortadan kalkıyor.”

Sandy Arons  //  Arons & Associates Divorce Planning  //  Kurucu ve Başkan

 


Sizlerde Kendi Girişimlerinizi Hangi Motivasyon üzerine inşaa ettiğinizi bizlerle YORUM sekmesi üzerinden paylaşabilirsiniz. 120 Yabancı Girişimcinin Girişimcilik Motivasyonlarının yanında 120 Yerli Girişimcinin de İşletme Açma Motivasyonlarını bu sayede bir araya getirebiliriz.

Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik İlk Adım Manşet

Bankacılığı Bıraktı, Organik Yumurta İşine Girdi

Bankacılık sektöründen ayrılan ve organik yumurta üretmek için tavuk çiftliği açan Emre YILMAZ şimdiden hayallerindeki noktayı aşmış durumda.

Bankacılık sektörünün yoğun ve sıkıcı iş temposundan sıkılarak kendi işini yapmak için kolları sıvayan Emre YILMAZ yaşadığı Rize’nin Akpınar Köyünde organik yumurta üretimine başladı.

Devletten hibe alan, üstüne de banka kredisi ve çevreden borç alarak süreci başlatan YILMAZ ilk etapta 1.500 kapasiteye sahip bir tavuk çiftliği kurdu.

Bu çiftlikte üretmeye başladığı Organik Yumurtaları kısa sürede çevredeki satış noktalarına da ulaştırmayı başardı ve Rize’deki marketlerin neredeyse tamamında yumurtalarını satmaya başladı.

 

Bankacılığı Bıraktı, Organik Yumurta İşine Girdi 1

 

Rize’de Uzun Yıllar Finans Sektöründe Çalıştı

Rize’de yaşayan ve uzun yıllar bankacılık sektöründe çalışan Emre Yılmaz zaman içerisinde hayvancılık ile uğraşmayı daha çok sevdiğini ve kendi köyünde bir şeyler yapmak istediğini fark etmiş.

Sürecin ilerleyen döneminde ise bankadaki işinden ayrılarak tavuk çiftliği için çalışmalara başlamış.

Pazarda satılan yumurtalara güven duyulmadığını, farklı isimlerle ortaya çıkan yumurtaların ise hangi koşullarda üretildiğinin bilinmediğini de vurgulayan genç girişimci kendi ürettiği ürünleri çevredeki satış noktalarına pazarlayarak bilinen bir üretici halini almış durumda.

Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik İlk Adım KOSGEB Destekleri Manşet

KOSGEB Kredisi İle İş Kurdu, 4 Kişiye Ekmek Kapısı Oldu

Bayburt’ta yaşayan Büşra ŞAHİN üniversite eğitimini tamamladıktan sonra KOSGEB Girişimci Desteği ile açtığı kahvaltı salonunda 4 kişiye ekmek kapısı oldu.

Üniversite eğitimi tamamladıktan sonra genç patronlar listesinde yerini almak isteyen ve bu alanda araştırmalar yapan Büşra ŞAHİN özellikle Kadın Girişimcilere sunulan girişimcilik desteklerini incelemeye başladı.

Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimlerine katılarak KOSGEB destekli Girişimcilik Sertifikasını alan ve genç kadın sonrasında “Ortaköy Kumpir Kahvaltı” ismi ile bir işletme kurdu.

KOSGEB üzerinden 50.000 TL değerindeki Girişimcilik Desteğini alarak işyerini kuran ve büyüten genç kadın kısa sürede önemli cirolar elde etmeye ve müşteri sayısını arttırmaya başladı.

 

“Hayalim Kendi İşimin Patronu Olmaktı…”

İktisat bölümünden mezun olduktan sonra bir süre iş aradığını ancak kendisine göre bir iş bulamadığını belirten Şahin, “İktisat bölümü mezunuyum bu bölümden mezun olduktan sonra iş bulamadım. Aklımda da zaten hep kendi işimin patronu olmak vardı. Esnaf Sanatkâr Odası Birliği’nin de yardımıyla önce girişimcilik belgesi aldım. Devletin KOSGEB aracılığıyla bu tür destekler verdiğini araştırdım ve kendi imkânlarımla böyle bir yer açamayacağım için devletin verdiği destekten de yararlanarak bu iş yerini açtım.” dedi.

 

KOSGEB Desteği İle Hayalini Gerçekleştirdi - Büşra ŞAHİN

 

“İsteyen Her Kadın Kendi İşinin Patronu Olabilir…”

Kadınlara da önerilerde bulunan ve Girişimcilikten korkmamalarını öğütleyen Şahin, “Bayburt’ta bu şekilde işletme fazla yok o yüzden tercih ediliyoruz. Ayrıca burada 4 bayan istihdam ediliyor. Bayburt gibi bir yerde bence bu rakam çok iyi. Kadınların eğer hiçbir şey yapamıyorlarsa devletin verdiği destekleri araştırıp, inceleyip ticarete atılmalarını öneriyorum.” İfadesini kullandı.

 

Girişimcilik Destekleri Birçok Kişiyi İş Sahibi Yaptı

KOSGEB tarafından Girişimcilik Sertifikasına sahip adaylara sunulan 50.000 TL değerindeki Girişimcilik Desteği özellikle kendi işini kurmak isteyen birçok kişi için bir can suyu halini aldı.

Belirli bir birikimi olan ve kendi işletmesini açmak isteyen girişimcilere sunulan KOSGEB Girişimci Destekleri elbette ki bazı Proje ve Eleme süreçleri sonunda girişimci adaylarına sağlanıyor.

50.000 TL değerindeki Geri Ödemesiz Kredi desteğinden sonra yapacağınız işin büyümeye başlaması ile Sıfır Faiz ile Destek Kredisi çekme gibi birçok imkân da yine KOSGEB tarafından size sağlanıyor.

 

2018 yılı KOSGEB Girişimcilik Desteği Bölgelere Göre Destek Oranları

2018 yılı KOSGEB Girişimcilik Desteği Bölgelere Göre Destek Oranları

 

Kategoriler
Girişimcilik Hibe ve Destekler Manşet

Start-Up’lar İçin 3 Yıl KDV Muafiyeti ve Online Ödemelerde Düşük KDV Talebi

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) tarafından Maliye Bakanı Naci Ağbal’a 25 maddelik bir paket sunuldu. Pakette 3 Yıl KDV Muafiyeti, Online Ödemelerde Düşük KDV ve Sektörlere özel bazı KDV Düzenlemeleri de yer bulmuş durumda.

Vergi düzenlemelerine katkıda bulunmayı amaçlayan Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), KDV’ye ilişkin değerlendirme ve önerilerini Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sundu.

Teknoloji sektörü odaklı KOBİ’ler, girişimcilere yönelik 25 maddelik listede, start-up’lara 3 yıllık KDV muafiyeti tanınması, teknoloji şirketlerinin KDV alacaklarına öncelik verilmesi ve kredi kartı ile yapılan online alışverişlerden daha düşük KDV alınması gibi öneriler yer alıyor.

Bakan Ağbal’ı ziyaret ederek toplam 25 maddeden oluşan listeye ilişkin bilgi aktaran GYİAD Başkanı Yiğit Savcı, “Hazırladığımız bu çalışma ile özellikle teknoloji şirketlerini ilgilendiren vergi düzenlemelerine dikkat çekmek istedik. Önerilerimizin hayata geçirilmesi durumunda ülke ekonomisine önemli katkıları olacağına inanıyoruz” dedi.

 

Start-up’lara 3 Yıllık KDV Muafiyeti

25 madde arasında start-up olarak nitelendirilen şirketlere mali kolaylıklar sağlanması yönünde bir öneri bulunduğunu kaydeden Yiğit Savcı, “Günümüzde ülkeler için buluşlar ve yenilikler geliştirmek ve bunları hızla ticarileştirmek büyük öneme sahip. Bunları da start-up adı verilen şirketler hızla hayata geçirebiliyor. GYİAD olarak önerimiz, bu şirketlerin kurulduktan sonra üç yıl boyunca KDV mükellefi olmamaları yönünde. Dünyada start-up olarak başlamış bugünün önemli teknoloji şirketlerinden birçoğunun piyasa değerinin, tek başına Türkiye’de borsada işlem gören tüm şirketlerin piyasa değerinin üzerinde olduğu unutulmamalı. Ülkemizin de dünya devi olabilecek 2-3 start-up şirket çıkarması bile ekonomiye önemli katkı sağlanması için yeterli olacaktır” dedi.

 

Teknoloji Şirketlerinin KDV Alacaklarına Öncelik

Listedeki maddelerden birinin teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik olduğunu belirten Savcı, “Bu şirketlerin KDV alacaklarına uygulanacak özel bir program ile öncelik tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin yüksek teknolojili üretim hedefine öncülük ederken, biriken KDV alacakları kendilerine ek bir yük oluşturuyor. GYİAD olarak teknoloji şirketlerinin KDV alacaklarının en geç 3 ay içinde ödenmesini öneriyoruz. 94,3 milyar TL satış hacmi yaratan bu şirketlerin KDV alacaklarının kısa sürede ödenmesi halinde, önemli bir maliyet unsurundan kurtularak daha rekabetçi hale gelecekleri düşüncesindeyiz. Bu da daha yüksek gelirler ve kamu mali yükümlülüğü tabanı anlamına gelecektir” dedi.

 

Kartlı Online Alışverişe Düşük KDV Oranı

Diğer bir maddenin kredi kartı ile yapılan online alışverişleri kapsadığını söyleyen Yiğit Savcı, kredi kartı ile yapılan harcamaların ve internet üzerinden yapılan harcamaların yüzde yüz kayıtlı olduğuna dikkat çekti. Savcı, “Kayıt dışılığın önlenmesi yolunda bir adım olarak, hane halkı harcamalarında kredi kartı ile online alışverişin teşvik edilmesi için, bu tür harcamalarda yüzde 8 gibi daha düşük KDV oranı uygulanmalı. Bu sayede 12,2 milyar TL ilave KDV geliri elde edileceği gibi, hane halkları da 15,3 milyar TL tasarruf etmiş olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, online alışverişin yaygınlaşması çok sayıda firma için yeni ürün ve hizmet satışını da beraberinde getireceği için, kamu için vergi ve SGK tabanı da genişlemiş olacaktır” diye konuştu.

 

GYİAD Tarafından Maliye Bakanlığına Sunulan 25 Madde

KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARINA İLİŞKİN ÖNERİLER

 • Genel KDV Oranı Yüzde 18’den Ekonomik Canlanmayı Sağlayacak Ve Kayıt Dışı Ekonomiyi Azaltacak Makul Bir Seviyeye Düşürülmelidir

1985 yılında ilk başlangıçta %10’luk genel KDV oranı ile temel gıda maddeleri için sıfır olmak üzere iki oranla KDV uygulamasına geçilmişti. Bir yıl sonra %0, %1 ve %5 olmak üzere indirimli oran sayısı üçe çıkmıştır. 1988 yılında genel oran %12’ye yükseltilmiş, indirimli oranlara %8 oranı eklenmiş ve ilk defa %15’lik yükseltilmiş oran uygulamasına başlanmıştır.

Zaman içerisinde genel oran %11, %12, %15, %17 olarak uygulandıktan sonra 15/5/2001 tarihinde %18 olarak bugünkü orana getirilmiştir. İndirimli oranlarda da çeşitli değişikliklerden sonra 1/11/1993 tarihinde bugün geçerli olan %1 ve %8’lik oranlar yürürlüğe girmiştir. Yükseltilmiş oranlar ise %13, %13,5, %15, %20, %23, %25, %26 ve %40 olarak devam etmekte iken, 2002 yılında ÖTV’nin yürürlüğe girmesiyle yükseltilmiş KDV uygulamasına son verilmiştir.

Genel KDV oranı gelir endişesi ile başlangıçtan bu yana 8 puan artmış, neredeyse iki katına yükselmiştir. Genel KDV oranının yükseltilmesine neden olan unsurların büyük bölümü bugün ortadan kalkmıştır. Bu nedenle genel KDV oranı kademeli olarak aşağı çekilmelidir.

 

 • Hizmet Sektöründe KDV Oranları % 8’e Düşürülmelidir

Hizmet sektöründe giderlerin (ücret, kira v.b.) ağırlıklı olarak KDV’ye tabi olmaması nedeniyle hasılat üzerinden % 18 KDV hesaplanması, özellikle tahsilatların vadelerinin arttığı dönemlerde mükellefleri ödeme güçlerini aşan vergi borçlarıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle hizmet sektöründe yüklenilen KDV tutarlarının görece azlığı dikkate alınarak KDV oranı  % 8’e düşürülmelidir.

 

 • Eğitim, Sağlık, Temel Gıda Ve Zorunlu Barınma İle İlgili Mal Ve Hizmetler KDV’den İstisna Olmalıdır

Anayasanın 2. maddesi ile ülkemizin sosyal bir hukuk devleti olduğu hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla eğitim, sağlık, temel gıda ve zorunlu barınma ile ilgili mal ve hizmetler her yurttaşa sağlanması gereken kamusal haklardır. Bu hizmetlerin devlet ya da özel sektör eliyle sunulmasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle bahsi geçen temel haklara ilişkin mal ve hizmetlerin KDV’den istisna olması gerekmektedir. Bu kapsamdaki hizmet ve malların özel sektör eliyle sunulması halinde elde edilecek gelir üzerinden gelir/kurumlar vergisi alınması gerektiği tabidir. Ancak esas itibariyle nihai tüketiciye yansıtılmakta olan KDV’nin alınması açıklandığı üzere Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen sosyal devlet tanımlamasına uygun değildir.

 

KATMA DEĞERİN HESAPLANMASINA VE ÖDENMESİNE YÖNELİK ÖNERİLER

 • ÖTV Tutarının KDV Matrahına Dahil Edilmesi Uygulaması Kaldırılmalıdır

Güncel vergi mevzuatımıza göre; ÖTV’ye tabi bir mala ilişkin KDV hesaplanırken, ÖTV tutarı malın bedeli ile birlikte KDV matrahına dahil edilerek katma değer vergisi hesaplanmaktadır. Dolayısıyla hesaplanan vergi üzerinden başka bir vergi alınmaktadır. Vergi üzerinden vergi almak şeklindeki bu uygulamaya son verilmesi gerekmektedir.

 

 • Yasal Defter Kayıtlarının, Mali Tabloların Ve Vergi Beyannamelerinin UFRS’ye Uygun Hale Getirilmesi Sağlanmalıdır, Tahsil Edilmeyen KDV’lerin Ödenmesi Önlenmelidir

UFRS esas itibariyle gerçeğe uygun değer tanımını esas almaktadır. Ancak vergi kanunları uyarınca hazırlanan yasal defterler, mali tablolar ve vergi beyannameleri maalesef gerçek durumdan son derece uzaktır. Örneğin; şirketler bilançolarında değerli varlıkları olsa da vergi usul kanunu uyarınca alış bedeli ile kayıtlı edilmiş olmaları nedeniyle gerçeği yansıtmamaktadır. Bu durum piyasa ve kredi talep ettikleri bankalar nezdinde hatalı değerlendirmelerle karşılaşmalarına neden olmaktadır.

Ayrıca henüz tahsil etmedikleri KDV tutarlarını beyan etmek zorunda bırakılmaları nedeniyle kanun mantığına göre aracısı oldukları bir vergiyi tahsil etmeden ödemek zorunda kalmaktadırlar. Yasal Defter Kayıtlarının, Mali Tabloların ve Vergi Beyannamelerinin UFRS’ye uygun Hale Getirilmesi bu durumları ortadan kaldıracaktır.

 

 • Kur Farkları KDV’ye Tabi Tutulmamalıdır

KDV’de vergiyi doğuran olay malın teslimi, hizmetin ifasıdır. Teslim ve ifadan sonra ödeme sırasında döviz kurlarındaki değişime bağlı olarak ortaya çıkan farkların KDV’ye tabi olacağı yönünde kanunda açık bir düzenleme olmamasına rağmen Bakanlık öteden beri kur farkını vade farkı olarak değerlendirip KDV’ye tabi tutmaktadır. Bu uygulamadan vazgeçilmeli ve gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.

 

 • İthalatta ve Yurt içi İşlemlerden Alınan KDV’de İkilik Ortadan Kaldırılmalıdır

İthalatta alınan KDV’nin gümrük mevzuatına tabi olması yurt içi işlemlerdeki KDV’nin KDV mevzuatına tabi olması ikilik yaratmakta, Maliye Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı arasındaki farklı uygulamalar işletmeler açısında sorunlar çıkarmaktadır. KDV açısından tek bir mevzuat ve yetkili tekbir İdari makam olmalıdır. KDV oranlarının GTİP numaralarına göre belirlenmesi zaten gümrük uygulamalarında tartışmalı olan birçok hususun KDV’ye sirayet etmesine yol açmaktadır. Bu uygulamadan vaz geçilmesi gerekir.

 

 • Bedelsiz Veya Düşük Bedelli Teslimlerde Emsal Bedel Üzerinden KDV Alınması Uygulaması Kaldırılmalıdır

KDV Kanunun 27. maddesi uyarınca bedelsiz/düşük bedelli işlemlerde emsal bedel üzerinden KDV ödenmesini gerektiren hüküm, işlemlerin gerçek tutarını dikkate almamakta ve mükellefler açısından almadıkları bir bedel üzerinden vergi ödemelerine yol açmaktadır. Söz konusu düzenleme her ne kadar vergi güvenlik müessesi olarak düzenlenmiş olsa da bir cezalandırma aracı olmaya başlamış, işlemlerin gerçek mahiyetine aykırı ve piyasa dinamiklerini de bozan bir düzenleme halini almıştır

 

 • Arsa Payı/Kat Karşılığı İnşaat İşlerinde KDV Uygulamasına İlişkin Bakanlık Görüşü Değiştirilmelidir

Maliye Bakanlığı arsa payı/kat karşılığı inşaat işlerinde, arsa ve bina olarak iki ayrı teslim olduğu, yani işlemin trampa hükmünde olduğu konusunda görüş açıklamış olup hem Müteahhit hem de arsa sahibini KDV’ye tabi tutmaktadır. Ancak Müstekar hale gelen Danıştay ve Yargıtay kararlarında kat karşılığı inşaat işlerinin hizmet içeren karma sözleşmeler olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yapılacak reformda yüksek yargı kararları dikkate alınmalıdır.

 

KATMA DEĞER VERGİSİNDE İNDİRİMLER, ALACAKLAR, İADELER VE DEVİRLERE İLİŞKİN ÖNERİLER

 • KDV İadeleri Süreci İyileştirilmeli ve Hızlandırılmalıdır

Gerek istisnalar gerekse indirimli oran uygulamaları nedeniyle zorunlu olarak buna uymak durumunda olan KDV mükellefleri bu işlemler nedeniyle almaları gereken iadelerde sorunlar yaşamakta ve iade uygulamalarında mükellefler “bünyeye giren KDV hesaplamalarına” zorlanmaktadır. Bu, verginin iş adamı üzerinde gerçek bir yük olarak birikmesine ve iadelerdeki sınırlamalar ve gecikmeler yüzünden orantısız bir iş-istihdam yüküne neden olmaktadır. Bu nedenle, yüklenim KDV hesaplarıyla uğraşmak yerine, istisna nedeniyle alınmayan veya eksik alınan KDV tutarlarını baz alan bir iade mekanizması kurulmalıdır.

 

 • KDV Tevkifatı Uygulamasının Kapsamı Daraltılmalıdır

KDV’de esas itibariyle sınırlı durumlarda ( özellikle yurt dışında mukim kişilerle yapılan işlemlere bağlı olarak) uygulanması gereken tevkifat yöntemi, sonradan, Kanunda ve tebliğlerle yapılan düzenlemelerle yaygın hale getirilmiştir. Bu konuda alıcılara sorumluluk yüklemesi yapılmış olup, çoğu zaman sorunlar yaşanmaktadır. Satıcının düzenlediği faturalar için alıcıya sorumluluk yüklenmekte ve çoğu zaman düzenlenen faturaların düzeltilmesi gereği doğmakta ya da bu yükümlülüğün farkına sonradan varılabilmektedir. Bu nedenle, anılan sorumlulukların daraltılması yönünde düzenlemeler yapılmalıdır.

 

 • KDV İadelerinde YMM Raporları Yeterli Görülmeli, İadeler Geciktirilmeksizin Gerçekleştirilmelidir

Yeminli Mali Müşavirlerin devlet adına denetim yapmakta olmaları ve yaptıkların tasdiklerden müteselsil sorumlu olmaları nedeniyle vergi iade tasdik raporlarının esas alınarak iadelerin ivedilikle gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

 

 • Dönem Kayması Olarak Ertesi Yıla Sarkan Faturalardaki KDV’nin İndirimi Kabul Edilmelidir

KDV Kanununun 29/3 maddesi uyarınca KDV indirim hakkı vergiyi doğuran olayın olduğu takvim yılı ile sınırlandırılmıştır. Bu uygulama, işletmelerin elinde olmayan nedenlerle geç gelen/düzenlenen faturaların indirilememesi sonucunu doğurmaktadır. KDV’de vergilendirme dönemi yıllık değil aylıktır, dolayısıyla giderleştirmedeki dönemsellik ilkesi burada uygulanmamalıdır. Ertesi yıla sarkan KDV’nin indirimine olanak tanınmalıdır.

 

 • Zayi Olan Mallarda KDV İndirimi Mümkün Olmalıdır

KDV Kanununun 30/c maddesi sadece deprem, sel ve Bakanlıkça yangın sebebiyle mücbir sebep ilan ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olan mallar nedeniyle yüklenilen KDV’nin indirimine izin vermektedir. Bu durum oldukça kısıtlayıcı olup, zayi olduğu ilgili kurumlarca belgelendirilen mal ve sabit kıymetlere ilişkin KDV’nin indirimine izin verilmelidir.

 

 • İndirimli Orana Tabi Mallar İçin Sonraki Dönemlerde Ortaya Çıkan Harcamalar Nedeniyle Yüklenilen KDV’nin İndirimine İzin Verilmelidir

İndirimli orana bağlı KDV iadesinde ciro primi, mal iskontosu, fiyat farkı, vade farkı, kur farkı vb. nedenlerle sonraki dönemlerde gelen faturaların KDV’sinin iade edilmemesi şirketler üzerinde finansman yükü oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu iadeye izin verilmelidir.

 

 • Devreden KDV’ler İade Edilmelidir

KDV Kanununda bir dönem içinde yüklenilen KDV, hesaplanan KDV’den fazla olduğu durumda, fazlalık sonraki dönemler devretmektedir. Bu durum ise özellikle yatırım aşamasındaki işletmelerle sürekli devreden KDV veren şirketler açısından büyük bir finansman yüküne maruz bırakmakta. Diğer taraftan da devlet mükelleflerin parasını faizsiz kullanmaktadır. Devreden KDV uygulaması yerine devredilecek tutar mükelleflere iade edilmelidir. Genel bir iade uygulaması ilk etapta bütçe dengelerini bozabileceğinden geçiş sürecinde yatırımcı işletmeler veya belirli sektörlerdeki işletmeler pilot uygulama olarak seçilebilir.

 

 • Teknoloji Alanlarında Faaliyet Gösteren Şirketlerin KDV Alacakları İçin Teşvik Kapsamında Öncelik Tanınmalıdır

Türkiye’de yeni gelişme evresinde olan Bilişim Şirketleri için uygulanacak bir teşvik kapsamında KDV alacakları için öncelik uygulanmalıdır.

 

KATMA DEĞER VERGİSİ İLE İLGİLİ DİĞER ÖNERİLER

 • Serbest Meslek Erbabında Gelir Vergisi Kanunu İle Katma Değer Vergisi Kanunu Hükümleri Arasındaki Uyumsuzluk Giderilmelidir

Serbest meslek erbabı gelirin elde edilmesi açısından tahsilat esasına tabi iken KDV açısından tahakkuk esası geçerlidir. Diğer bir ifadeyle serbest meslek makbuzu düzenlenmesiyle gelir henüz doğmadığı halde KDV tahakkuk etmektedir. Bu durum da müşterilerinden KDV’yi tahsil edemeyen serbest meslek erbabını zor durumda bırakmakta ve çoğu durumda kayıt dışılığı beslemektedir. Bu uygulamanın değişmesi için gerekli yasal değişiklikler yapılmalıdır.

 

 • Örtülü Sermaye Ve Transfer Fiyatlandırması Durumlarında KDV Uygulanması Değiştirilmelidir

Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi Kanunlarında örtülü sermaye üzerinden hesaplanan faizler ile transfer fiyatlandırması yoluyla dağıtılan örtülü kazançlar ortaklara yapılan bir kar dağıtımı olmasına rağmen ayrıca KDV’ye de tabi tutulmaktadır. Bu yorum değiştirilmelidir.

 

 • Hizmet İhracı Tanımı AB Mevzuatıyla Uyumlu Hale Getirilmeli, KDV İstisnası Uygulaması Genişletilmelidir

AB’nin 2006/112 numaralı KDV direktifinin 56’ncı maddesi, yurt dışında bulunan kimselere verilen bazı seçilmiş hizmetler için, hizmetten yararlanma yeri “hizmeti alanın bu hizmetle alakalı olan ekonomik faaliyetlerinin yürütüldüğü yer, bunun bilinmemesi durumunda ise yine hizmeti alanın mukim olduğu yer” olarak kabul edileceği olarak düzenlemektedir.

Ülkemizde ise yurt dışında bulunanlara verilen hizmetlerin hizmet ihracı kapsamında değerlendirilmesi için “Hizmetin yurtdışındaki bir müşteri için yapılması” ve “Hizmetten yurtdışında faydalanılması” şartlarının birlikte sağlanması aranmaktadır. Uygulamada “faydalanma” kriterinin tespiti hem zorluk teşkil etmekte hem de bu durum AB mevzuatıyla aykırılık yaratmaktadır. Bu durum düzeltilmeli ve yurt dışındaki kişilere sunulan hizmetlerde faydalanma yerine bakılmadan ihracat istisnası uygulanmalıdır. Ayrıca, Hizmet ihracı istisnasında dövizin Türkiye’ye getirilme şartı kaldırılmalıdır.

 

 • Türkiye’den Serbest Bölgelere Verilen Hizmetler, Hizmet İhracı Kapsamına Alınmalıdır

Türkiye’den serbest bölgelere yapılan mal teslimleri ile serbest bölge içi teslimler istisnadan yararlanırken, Türkiye’den serbest bölgelere verilen hizmetlerde KDV uygulanmaktadır. Bu uygulama değiştirilerek gerekli yasal değişiklik yapılmalıdır.

 

 • Türkiye’den Gümrüksüz Satış Mağazalarına Yapılan Teslimler İhracat İstisnası Kapsamına Alınmalıdır

Gümrüksüz satış mağazalarından yurt dışına çıkanlara satılacak olan mallar KDV’siz satılırken, bu mağazalara yurt içinden yapılan satışlar KDV’ye tabi tutulmaktadır. Bu mağazalara yapılan satışlar da ihracat istisnası kapsamına alınmalıdır.

 

 • İthalatı Gözetim Uygulamaları Kapsamında KDV Uygulaması İyileştirilmelidir

İş makina yedek parça ithalatından İthalatı Gözetim Uygulaması adı altında konteynerın ağırlığı üzerinden KDV alınmaya başlanmıştır. Bu şekilde hesaplanan KDV mal bedelinin çok üzerinde olmakta ve satışlardan toplanan KDV ile mahsup edilmesine rağmen şirkette her ithalatta artan KDV alacağı yaratmaktadır. Bu uygulamaya son verilmelidir.

 

 • Kayıt Dışı Ekonomiyi Engellemesi Adına İnternet Üzerinden Kredi Kartıyla Yapılan Alışverişlerde Daha Düşük KDV Oranları Uygulanmalıdır

 

 • Vergi Mükelleflerinin Harcamalarının Tamamı Gider Olarak Kabul Edilmeli, Böylece Belgelendirme Kapsamı Genişletilerek KDV Tahakkuku Artırılmalıdır

Kayıt dışı ekonomiyi azaltmak ticari faaliyetlerin tamamının belgelendirilmesi ile mümkündür. Bir kişinin harcaması diğer bir kişinin gelirini oluşturacaktır. Bu nedenle kişilerin harcamalarını tam olarak belgelendirmesinin, gider gösterebilmek suretiyle kendilerine fayda sağlaması halinde, kayıt dışı ekonomi ciddi ölçüde azalacaktır. Belgelendirme kapsamı genişletilerek KDV tahakkuku artacaktır.

 

Yiğit Savcı

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı

Kategoriler
Girişimcilik Girişimciye Özel Kitaplar İlk Adım Manşet Pazarlama - Satış - Reklam

Girişimcilerin Okuması Gereken Birbirinden Değerli 70 Kitap

Girişimcilik göründüğünden daha karmaşık, daha komplike ve daha zorlu bir eylemdir. Bu sebeple de bu alanda birçok yazılı ve sözlü eser pazara sürülmüştür.

Sizlere bu sektörde ön plana çıkan, otoriteler tarafından önerilen kitapları ve sektörde çokça satan kitapları listeler halinde sıralamaya çalıştık.

İlk 20 kitap Girişimcilik konusunda ön plana çıkan kitaplarken sonraki 50 Kitap ise en çok satan kitaplar arasından derlenmiştir.

Girişimcilik sadece bir fikri ortaya koymak değil, fikri sıfırdan alarak işleyen bir sistem haline getirmenin tamamıdır.

Bu sebeple de bu süreçte sadece fikrin ortaya çıkması değil, tanıtılması ve pazarlanması, işleyen bir yapıya dönüştürülmesi de oldukça ciddi eylemlerdir.

 

Sektörün En Fazla Önerdiği 20 Girişimcilik Kitabı

Kitap  Yazar
Kendi Kendine MBA  Josh Kaufman
Zengin Baba Yoksul Baba  Robert T. Kiyosaki
Gelecek 100 Yıl – 21. Yüzyıl İçin Öngörüler  George Friedman
SCRUM: İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı  Jeff Sutherland
Ye O Kurbağayı!  Brian Tracy
Yalın Yeni Girişim  Eric Ries
Yöneticiler İcin 36 Strategem  Harro Von Senger
Sırada Ne Var ? Yakın Geleceğin Trendleri  İra Matathia , Marian Salzman
Markalar Nasıl Genç Kalır  Joeri Van Den Bergh , Mattias Behrer
Drive Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?  Daniel H. Pink
Augmented Artırılmış Gerçeklik  Brett King
Satışın Efendileri Dünyaca Ünlü Satışcılardan Başarılı Satış Tüyoları  İvan Misner , Don Morgan
Yaratıcı Düşünmenin 27,5 Yöntemi  Yekta Özcan Özözer
Küresel Pazarda Büyümenin 8 Yolu  Philip Kotler , Milton Kotler
Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı  Guy Kawasaki
Zengin Olmanızı İstiyoruz  Donald Trump
Trump 101 Başarıya Giden Yol  Donald Trump
Yalın Girişimci  Patrick Vlaskovits, Brant Cooper, Wiley
Satış 101  Zıg Zıglar
Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız?  Gary Vaynerchuk

 

 

Girişimcilik Konusunda En Çok Okunan 25 Kitap

Kitap  Yazar
İnovasyon & Girişimcilik Üzerine Yaratıcı Çalışmalar  Tina L. Seelig
Girişimcilik ve Küçük İşletme Yönetimi  Doç. Dr. Orhan Küçük
Girişimcilik Tutkusu  Michael E. Gerber
Girişimcilik (Prof.Dr. Mehmet Marangoz)  Prof. Dr. Mehmet Marangoz
Kendinizin Patronu Olmak: Girişimcilik  Tuğrul Atasoy
Girişimcilik Vakaları & Fırsatlar ve Zorluklar  Dr. Mustafa Halid Karaarslan
Girişimcilik: Temel Kavramlar ve Bazı Güncel Konular  Semra Arıkan
Girişimcilik & Temel Girişimcilik ve İş Kurma Süreci  Doç. Dr. Hasan Tutar
Girişimcilik Kültürü & Anadolu Girişimciliğinden Örnekler  Doç. Dr. Ayşe İrmiş
Girişimcilik ve Küçük İşletme Yöneticiliği  Dr. Serpil Döm
Adım Adım Girişimcilik  Rachelle Thackray
Girişimcilik ve Sermaye Tedarik Yöntemleri  Dr. Sudi Apak
Girişimcilik Keşif Süreci  Seyfi Top
Bilgi Yönetim Stratejileri ve Girişimcilik  Özcan Yeniçeri
Girişimcilik ve KOBİ’ler & Yaratıcılık ve Yenilik Bağlamında  Rıfat İraz
Dağcılık Felsefesi ve Girişimcilik Yrd. Doç. Dr. Kahraman Arslan
Girişimcilik Öyküleri  Kollektif
Sosyal Girişimcilik  Kollektif
Sosyal Girişimcilik  Burcu Kümbül Güler
Meslek Yüksekokulları İçin Girişimcilik  Hasan Altın
Girişimcilik ve Küçük İşletmeler  Doç. Dr. Mehmet Tikici
Girişimcilik Tutkusu  Michael E. Gerber
Girişimcilik Okulu  E. Aysan Doğaner
Girişimcilik ve Kobiler & Kavramsal Sorunlar ve Çözüm Önerileri  Prof. Dr. B. Zafer Erdoğan
Girişimcilik ve İş Kurma  Prof. Dr. Ali Akdemir

 

 

Pazarlama ve Satış Alanında En Çok Okunan 25 Kitap

Kitap  Yazar
İstediğiniz Kişiye 8 Dakikada Nasıl Evet Dedirtirsiniz?  Kevin Hogan
Buyology  Martin Lindstrom
A’dan Z’ye Pazarlama  Philip Kotler
Dünyadaki En Büyük Satıcı  Og Mandino
Network Marketing Sorular ve Yanıtlar  Allan Pease
Mor İnek  Seth Godin
Görünmeyeni Satmak  Harry Beckwith
10 Ölümcül Pazarlama Günahı  Philip Kotler
Network Marketing’in Şifreleri  Hakan Dalkılıç
Pazarlama 3.0  Philip Kotler
Nöro Marketing & Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak!  Patrick Renvoise
Satışın Kutsal Kitabı  Jeffrey Gitomer
Strateji ve Bire-Bir Pazarlama CRM  Prof. Dr. Arman Kırım
Modern Pazarlama  Ömer Torlak
Uluslararası Pazarlama İlkeler ve Uygulamalar  Dr. Cem Kozlu
Satış ve Satış Yönetimi  Doç. Dr. Remzi Altunışık
Pazarlama-Tanıtım-Halkla İlişkiler  Üzeyir Garih
Pazarlamanın 22 Kuralı  Jack Trout
Sosyal Bilimler İçin Çok Değişkenli İstatistik & SPSS ve LISREL Uygulamaları  Yard. Doç.Dr. Şener Büyüköztürk
Mor İnek Nasıl Büyüsün? & Karlı Büyümenin Kitabı  Prof. Dr. Arman Kırım
Satışın 10 Altın Kuralı  A. Taner Özdeş
Pazarlama İlkeleri / İsmet Mucuk  İsmet Mucuk
Başarılı Satış Teknikleri ve Satış Öyküleri  Timuçin Fındık
Neden Satın Alırız?  Paco Underhill
Satışın Türkçesi & Türk Usulü Satış Teknikleri  B. Tolga Sasık

 

Kategoriler
Editörün Seçimi Ek İş - Evden İş İş Fikirleri Manşet

3D Yazıcılar İle Evden Para Kazanmak Artık Daha Kolay

Birçok girişimcinin yaşadığı en büyük sorun aklına gelen projeyi uygulamaya koymak için elindeki malzemelerin yetersiz olması ya da o projeye özel bir kalıbı hiçbir yerde bulamamış olması.

Bu gibi durumlarda iki seçenek ortaya çıkar.

İlk seçenekte Girişimcinin çok parası olur ve uygun kalıbı, ürünü ya da parçayı bir firmadan özel olarak yaptırır ve satın alır.

İkinci seçenekte ise Girişimcimiz biraz züğürttür ve sırf o parça olmadığı için yapacağı iş daha yolun başında iken kepenk kapatır.

İşte bu sebeple gelişen 3D Yazıcı Pazarı artık sizlere Uygun Fiyata İstediğiniz Gibi ürünler, parçalar ve kalıplar çıkarma imkânı sunuyor.

 

3D Yazıcılar Size Nasıl Hizmet Edecek?

Aşağıda bir örnek ürün var.

Bu ürün Fikir aşamasında iken bir görsele, sonrasında da 3D Yazıcı ile reel bir ürüne dönüşmüş.

Daha sonraki süreçte birçok kez Gelişim Göstermiş ve sonunda şuan ki yapısına kavuşmuş.

Edelkrone firması tarafından üretilen bu ürün bir Fikir Aşamasından Ürün Aşamasına geçiş sürecinde 3D yazıcılara birçok kez iş düşmüş durumda.

Sonrasında resmi görünen ürün ortaya çıkmış ve şu aşamada 79 TL gibi bir fiyata pazara sürülmüş.

 

Povie
Povie

 

Sizlerde Evinizde Üretebilirsiniz

Misal bir vida yapacaksınız. Pazardakilerden çok farklı olacak.

Veya bir askılık yapacaksınız, birçok fonksiyonu bir arada tutacak.

Ya da bir kalıba ihtiyacınız var. İstediğiniz şekilde bir yapıyı size sunacak.

İşte bu ve bu gibi durumlar için 3D yazıcılar işinize çok yarayacaktır.

 

Peki, Dezavantajı Nedir?

3D Yazıcılar halen ne yazık ki biraz pahalı bir ürün. Yazıcı Materyalleri de biraz masraf yapabiliyor.

Ama emin olun dışarda XXXX tutacak olan bir ürünü bu yazıcılar ile yarı yarıya daha uyguna elde edebilirisiniz

Kategoriler
Editörün Seçimi Girişimcilik İlk Adım Manşet

İyi Bir Girişimcinin Bir İşe Önce Başlamadan Kendisine Sorması Gereken 5 Soru

İyi bir Girişimci bir işe başlamadan önce oturur ve kendisine dürüst cevaplar vereceği 5 sorulup bir teste kendisini tabi tutar. Burada önemli olan o 5 soruyu sormak ve o 5 soruya dürüst bir şekilde cevap vermek olmalıdır.

Peki bu soruların sorulma sebebi nedir?

Bir girişimci neden bir deli gibi oturup kendisine sorular sorar ve cevaplar?

Bu soruların tek cevabı var. İşe başlamadan önce o işe gerçekten hazır mıyız? O işin altından kalkabilecek durumda ve konumda mıyız?

Eğer cevaplar Evet ise Şimdiden Hayırlı Olsun…

 

 • Finansal Yapı Bakımından Risk Alabilecek Durumda mısınız?

Yapacağınız iş size yarın kazanç getirecek kadar hızlı geri dönüşü olan bir iş ise o zaman sorun yok. Ancak yaptığınız yatırımı 3 Ay – 5 Ay – 1 Yıl sonra alacaksanız o girişime başlamadan önce cebinizde o süreci size sorunsuz atlatacak mali değerin olup olmadığına bakmanız lazım.

Bunun için de sağlam bir İş Planı yapmak ve Tüm Giderleri hesaplamak gerekir.

Sonra işin ikinci ayında cebinizde para, kartlarınız da limit bitti diye yolda kalıp girişimi canlı canlı mezara koymamak için buna dikkat etmeniz lazım.

 

Kısacası Sermaye Olmalı, Girişim Kazanç Sağlayana kadar da size ve girişime bakmalı.

 

 • Elinizde Amatör yada Profesyonel Destek Gücü Var mı?

İş kurmanın heyecanlı ve eğlenceli yanı kazanç sağlayamama gibi bir durumda acı sonuçlarla karşınıza çıkar. Bu sebeple de işe başlamadan önce kendi iş gücünüzü kurmanız oldukça önemli.

Olay sektöre göre değişse de eğer Sıfır Sermaye ile bir girişime başlayacaksanız yanınıza Ortak Alma gibi bir eyleme de başvurabilirsiniz.

Karşılaşacağınız sorunlara çözüm üretecek, iş ve iş alanında bilgi sahibi olan, size süreç hakkında destek olacak ve elbette ki daha yüksek kazançlar için iyi fikirler üretecek takım arkadaşlarına her zaman ihtiyaç duyacağınızı unutmayın.

İş gücünü sağlamadan da öle pata küte yola çıkmayın.

 

 • Yol Boyunca Bol Bol Düşmeye Hazır mısın?

Evet düşüp kalkma.

Bazen batma seviyesinde sıkıntılar yaşama. Bazen sabahlara kadar uykusuz kalma. Bazen senelerce tatile bile gidememe.

İşte bu tarz zorluklara katlanmaya, her düşünce daha büyük bir hırsla kalkmaya hazır iseniz sorun yok.

Ama daha ilk düşüş anında sistemin dışına kayacaksanız o zaman size önerimiz hiç Girişimcilik olayına bulaşmayın. Kalkın ve KPSS ile Devlet Memuru olmayı deneyin.

Daha stabil ve daha az düşme sorunu yaşarsınız.

 

 • Hayatınızla İşinizi Evlendirmeye Hazır mısınız?

Gece saat 12’de gelen bir telefon iel gece uykunuzu bölüm iş sürecine girebilecek misiniz?

Çalıştığınız iş için gerekirse haftalarca ofisteki çekyatta birkaç saatlik uyku ile çalışabilecek misiniz?

Hafta sonu tatilinde sevgiliniz yada Eşiniz bir yerlerde gezerken siz iş yerinde çalışabilecek misiniz?

eğer sorunuzun cevabı hayır ise bir üst maddeye gidin ve KPSS Seçeneğini değerlendirin.

Eğer cevabınız evet ise 5. maddeyi de görüp Girişimcilik konusuna adınm atın yada kaçın.

 

 

 • Konforsuz Bir Yaşama Merhaba Demeye Hazır mısınız?

Bazen kutular ve sandalyeler üzerinde uyuyup, kallavi bir sofradan uzak ekmek arası soğan ile akşamı getirmeye hazır mısınız?

Bazen boyalarla uğraşmaya, bazen yerleri süpürmeye, bazen de saatlerce aralıksız çalışıp hemen akabinde biriken bulaşıkları yıkamak zor gelmeyecek mi?

İş kurmak sistem oturana, müşteri gelene yani siz para kazanmaya başlayana kadar sert, engebeli ve sıkıntılı bir yoldur. Elbete ki başlangıçta tüm bu eziyetlere göğüs gerenler sonrasında daha rahat ir hayata kollarını açabileceklerdir.

 

 

Bonus: Batmaya Hazır mısınız?

Ben her şeyi yaparım ve Başarırım öz güveni güzeldir.

Ancak gerçek bir girişimci Her Çöküşte Bir Fırsat gören girişimcidir.

O sebeple eğer gerçek bir girişimci iseniz asla yılmaz, süreci yeniden, yeniden, yeniden tamamlar ve bir gün o sürecin sonunda doğacak hayatı kabul edersiniz.

İyi yada Kötü..

Kategoriler
Manşet Video Galeri

Girişimcilik Nedir? @SokakRöportajları

Girişimcilik konusunda Sokak Röportajları Ekibi tarafından çekilmiş oldukça eğlenceli bir video ile karşınızdayız.

Bize göre Girişimciliğin ne olduğu belli de sokaktaki insanlar ne düşünüyor.

Birde buradan bakalım…

Kategoriler
Girişimcilik Hibe ve Destekler

Genç Girişimcilere Vergi Muafiyeti Yasalaştı

Girişimciliği özendirmek ve Şirketleşmeyi ön plana çıkarmak için çıkarılan yeni yasaya göre Gençlere Vergi Muafiyeti sağlandı.

Yasaya göre Ticari, Zirai veya Mesleki Faaliyetleri sebebiyle İlk defa Gelir Vergisi Mükellefi olan ve 29 Yaşını Doldurmamış tam mükellef kişiler 3 Vergilendirme Dönemi Boyunca vergi muafiyetinden yararlanacaklar.

Tabi ki burada bir sınır da mevcut.

Buna göre muafiyet için belirlenen üst limit 75.000 TL olarak belirlenmiş durumda.

Eğer Gelir Vergisine esas olan tutar 75.000 TL’lik üst rakamı geçerse geçen miktarlar Gelir Vergisine tabi olacak.

 

Genç Girişimcilere Vergi Muafiyeti
Genç Girişimcilere Vergi Muafiyeti

 

Basit Usuldeki Mükelleflerde 8.000 TL Limiti Getirildi

Ticari kazancı Basit Usule tabi olan işletmelerde de Ticari Kazançların 8.000 TL’ye kadar olan kısımları Gelir Vergisinden Muaf olacak.

Bu rakam için 3 Dönem kuralı olmayacak. Ancak bu limit her sene Ekonomik Koşullara göre yeniden belirlenebilecek.

 

Şirketleşme Artacak mı?

Genç Girişimcilere sağlanan bu kolaylıklardan sonra özellikle Şirketleşme alanında bir artışın ortaya çıkması bekleniyor.

Genç Girişimcilerin hem 50.000 TL’ye Kadar Karşılıksız Destek alması hem de 3 Vergi Yılı boyunca Gelir Vergisinden Muaf olmaları şirketleşme noktasında büyük bir avantajın ortaya çıkması anlamına geliyor.

Kategoriler
Girişimcilik İlk Adım Manşet

Maaşlı İşinizden Vazgeçip Girişimci Olmak

Her geçen yıl özellikle gençlerin Girişimci Olmak adına adımlar atmaya başladığını görüyoruz. Genç kuşağın cebinde yeterli para olmadan da Girişimcilik Pastasında pay almak istediği ortada.

Bu durum bir anlamda ülke ekonomisi ve gelişimi için istenilen bir durum olsa da bir yandan da istedikleri başarıyı sağlayamayan genç girişimcilerin zorlanması ve ekonomik sorunlarla yüzleşmesi anlamına geliyor.

Yeni nesil girişimlerin özellikle Google, Facebook, WahatsApp gibi İnternet Tabanlı kazanç kaynaklarından etkilendiği ve genellikle bu alanda çoğalmaya başladığı da görünüyor.

Tabi ki bu çalışmaların ve girişimcilik öykülerinin sonunda çok çalışan, çok emek harcayan ve doğru sorunu tespit edenler kısa sürede büyük başarılara imza atabiliyorlar.

 

Online Eğitim Artık Kapınızda

Hangi konuda olursa olsun aklınıza takılan tüm soruların cevapları aslında Online Eğitim Kanalları ile direkt bir adım uzağınızda.

Bu sebeple de herhangi bir sorun karşısında çözüme ulaşmak, sorunlar karşısında ayakta kalabilmek eskisinden çok daha kolay.

Bir girişimci eğer projesi için Yeterli Motivasyona sahip ise, Kendine Güveni Varsa ve yeterince kaynağa sahip ise o zaman başarısız olması için pek de bir nedeni kalmıyor.

Tabi ki burada projenin ne kadar gerçekçi olduğu da ayrı bir cevaplanması gereken soru.

 

Maaşlı İş ile Girişimcilik Sıkıntılı Bir Süreçtir

Bir girişimci olmak için zamanınızın çoğunu bu işe adamanız gerekebilir.

Saatlerce kod yazıp sonrasında gidip bunu pazarlamak, teknik sorunlarla uğraşmak, vergi ile ilgilenmek gerekebilir.

Bazen ofisteki kartuşu almak için dışarı çıkıp, sonrasında yüzlerce satırlık kod yazmanız ya da önlükleri giyip mekanik altına yatmanız da gerekebilir.

Bu sebeple Maaşlı İş ile Girişimcilik bir arada çoğunlukla yürüyemez.

 

Maaşlı İşinizden Vazgeçmek

Aylık olarak cebinize düzenli bir para gidiyor. Sorumluluklarının kendinize göre çok ama aslında düşündüğünüzde bir patrona göre çok az. Düzenli bir çalışma saatiniz var.

Bunlar sizin Maaşlı İşte elinizde olan kazançlar.

Girişimcilikte ise net bir saatiniz olmayacak, net ve düzenli bir geliriniz olmayacak ve üzerinizdeki yük devamlı artacaktır.

Günü geldiğinde 24 saat çalışmaya da zaman ayırmanız gerekecek, günü geldiğinde ödemelerinizi 1 ay sonra almak zorunda da kalabileceksiniz.

Bu sebeple de Girişimcilik için adım atarken bunları dikkate almanız gerekecektir.

Maaşlı İşinizden Vazgeçip Girişimci Olmak
Maaşlı İşinizden Vazgeçip Girişimci Olmak

Pazarınızı Yaratın, Yolunuzu Çizin, Maddi İmkânları Hazırlayın

İlk olarak eğitimlerden yararlanın. Yapacağınız iş üzerine olan eğitimlerin yanında Girişimcilik, Proje, Destekler gibi alanlarda da bilgilerinizi arttırın.

Bu sayede yola çıkınca beklenmedik kaya kütleleri ile karşılaşıp yoldan çıkmamış olursunuz.

Kendinize bir süreç belirleyin. Ortaya koyacağınız ürünü bu sürece göre yola çıkarın. Mükemmeli beklemeyin. Ürünün pazarlayın sonrasında yavaş yavaş üstüne koyun.

Sorunlar ancak ürün veya hizmet tüketici ile tam anlamıyla buluşunca ortaya çıkar. Kullanım alışkanlıkları buna sebep olan en büyük faktördür.

Yola çıkmadan önce maddi anlamda sizin süreci tamamlamanıza yetecek kadar bir birikime sahip olmanız gerekecektir.

Aksi durumda mali sıkıntılar sebebiyle projeyi yarıda bırakmak zorunda kalabilir, zorlu bir sürece girebilirsiniz.

 

Mümkünse İkisini Bir Arada Götürün

İşiniz eğer sizin Girişimcilik Yoluna çıkmanıza engel değilse projeniz şekillenene ve kendi gelir modelini üretene kadar İş + Girişim seçeneğini kullanın.

Unutmayın ki her proje her zaman başarılı olmayabilir. Yâda başarılı her proje doğru gelir modeli ile para kazandıracak hale gelemeyebilir.

Bu sebeple elinizin altında her zaman bir B planı olması mantıklı olacaktır.