Kategoriler
Girişimcilik İlk Adım Manşet

Maaşlı İşinizden Vazgeçip Girişimci Olmak

Her geçen yıl özellikle gençlerin Girişimci Olmak adına adımlar atmaya başladığını görüyoruz. Genç kuşağın cebinde yeterli para olmadan da Girişimcilik Pastasında pay almak istediği ortada.

Bu durum bir anlamda ülke ekonomisi ve gelişimi için istenilen bir durum olsa da bir yandan da istedikleri başarıyı sağlayamayan genç girişimcilerin zorlanması ve ekonomik sorunlarla yüzleşmesi anlamına geliyor.

Yeni nesil girişimlerin özellikle Google, Facebook, WahatsApp gibi İnternet Tabanlı kazanç kaynaklarından etkilendiği ve genellikle bu alanda çoğalmaya başladığı da görünüyor.

Tabi ki bu çalışmaların ve girişimcilik öykülerinin sonunda çok çalışan, çok emek harcayan ve doğru sorunu tespit edenler kısa sürede büyük başarılara imza atabiliyorlar.

 

Online Eğitim Artık Kapınızda

Hangi konuda olursa olsun aklınıza takılan tüm soruların cevapları aslında Online Eğitim Kanalları ile direkt bir adım uzağınızda.

Bu sebeple de herhangi bir sorun karşısında çözüme ulaşmak, sorunlar karşısında ayakta kalabilmek eskisinden çok daha kolay.

Bir girişimci eğer projesi için Yeterli Motivasyona sahip ise, Kendine Güveni Varsa ve yeterince kaynağa sahip ise o zaman başarısız olması için pek de bir nedeni kalmıyor.

Tabi ki burada projenin ne kadar gerçekçi olduğu da ayrı bir cevaplanması gereken soru.

 

Maaşlı İş ile Girişimcilik Sıkıntılı Bir Süreçtir

Bir girişimci olmak için zamanınızın çoğunu bu işe adamanız gerekebilir.

Saatlerce kod yazıp sonrasında gidip bunu pazarlamak, teknik sorunlarla uğraşmak, vergi ile ilgilenmek gerekebilir.

Bazen ofisteki kartuşu almak için dışarı çıkıp, sonrasında yüzlerce satırlık kod yazmanız ya da önlükleri giyip mekanik altına yatmanız da gerekebilir.

Bu sebeple Maaşlı İş ile Girişimcilik bir arada çoğunlukla yürüyemez.

 

Maaşlı İşinizden Vazgeçmek

Aylık olarak cebinize düzenli bir para gidiyor. Sorumluluklarının kendinize göre çok ama aslında düşündüğünüzde bir patrona göre çok az. Düzenli bir çalışma saatiniz var.

Bunlar sizin Maaşlı İşte elinizde olan kazançlar.

Girişimcilikte ise net bir saatiniz olmayacak, net ve düzenli bir geliriniz olmayacak ve üzerinizdeki yük devamlı artacaktır.

Günü geldiğinde 24 saat çalışmaya da zaman ayırmanız gerekecek, günü geldiğinde ödemelerinizi 1 ay sonra almak zorunda da kalabileceksiniz.

Bu sebeple de Girişimcilik için adım atarken bunları dikkate almanız gerekecektir.

Maaşlı İşinizden Vazgeçip Girişimci Olmak
Maaşlı İşinizden Vazgeçip Girişimci Olmak

Pazarınızı Yaratın, Yolunuzu Çizin, Maddi İmkânları Hazırlayın

İlk olarak eğitimlerden yararlanın. Yapacağınız iş üzerine olan eğitimlerin yanında Girişimcilik, Proje, Destekler gibi alanlarda da bilgilerinizi arttırın.

Bu sayede yola çıkınca beklenmedik kaya kütleleri ile karşılaşıp yoldan çıkmamış olursunuz.

Kendinize bir süreç belirleyin. Ortaya koyacağınız ürünü bu sürece göre yola çıkarın. Mükemmeli beklemeyin. Ürünün pazarlayın sonrasında yavaş yavaş üstüne koyun.

Sorunlar ancak ürün veya hizmet tüketici ile tam anlamıyla buluşunca ortaya çıkar. Kullanım alışkanlıkları buna sebep olan en büyük faktördür.

Yola çıkmadan önce maddi anlamda sizin süreci tamamlamanıza yetecek kadar bir birikime sahip olmanız gerekecektir.

Aksi durumda mali sıkıntılar sebebiyle projeyi yarıda bırakmak zorunda kalabilir, zorlu bir sürece girebilirsiniz.

 

Mümkünse İkisini Bir Arada Götürün

İşiniz eğer sizin Girişimcilik Yoluna çıkmanıza engel değilse projeniz şekillenene ve kendi gelir modelini üretene kadar İş + Girişim seçeneğini kullanın.

Unutmayın ki her proje her zaman başarılı olmayabilir. Yâda başarılı her proje doğru gelir modeli ile para kazandıracak hale gelemeyebilir.

Bu sebeple elinizin altında her zaman bir B planı olması mantıklı olacaktır.