Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik Manşet

Cesaret Başarı Getirir: Markafoni Başarı Hikayesi

Cesaret, günümüzde başarı getirebildiği kadar girişimcilerin hüzün dolu bir sonuçla karşılaşmalarına da neden oluyor. Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari, sahip olduğu girişim ve ticaret fikirlerini hayata geçirerek Markafoni markasını dünyaya getirdiler. Bugün, Türkiye’nin en başarılı e-ticaret projelerinden birisi olarak gösterilen Markafoni elbette basit bir şekilde bu noktaya gelmedi. Tolga Tatari, Görsel İletişim Tasarımı bölümünde eğitim görürken Ahmet Emre Sarı Reklamcılık alanında eğitimlerini tamamladı.

Ahmet Emre Sarı ve Tolga Tatari, üniversite 2. sınıfa giderken ilk girişimlerini hayata geçirdi. Akinon adında bir şirket kuran ikili, web tasarım ve yazılım hizmetleri vererek sektör içerisinde belirli bir kitle kazanmayı başardı. 150’den fazla profesyonel internet sitesi ve yazılım desteği veren ikili, daha sonra Markafoni şirketinin kuruluşunu gerçekleştirdiler. Reklamcılık ve Görsel İletişim Tasarım bölümlerinda eğitimler görülmesi, ikilinin kısa sürede büyük başarılar elde etmelerine katkı sağlayacaktır.

Markofoni Başarı Hikayesi

Cesaret Başarı Getirir: Markafoni Başarı Hikayesi

Markafoni Başarı Hikayesi başlangıcı 2008 yılına dayanıyor. 10 kişilik bir ekiple 2008 yılında kurulan girişim, Sinan Afra‘nın da ortaklığı ile bir anda büyümeye başladı. Hizmetlerini yurt içinde başlatan şirket, aynı yıl yurt dışı çalışmalarına da başlayarak bu alanda Türkiye’de bir ilke imza attı. Markafoni Başarı Hikayesi, 2012 yılında katlanarak devam ediyordu. 2012 yılında 94 milyon dolar gibi bir ciro elde eden şirket, %5 gibi ciddi bir büyüme yakalayarak online alışverişe yön vermeye başlamıştı. Günümüzde geldiği yol ise;

10 kişi ile başlayan serüven bugün 300 kişinin çalıştığı dev bir alana dönüşmüş durumda. Hazır giyim alanında büyümek isteyen Markafoni, Rusya’nın önemli firmalarından birisi olan adL ile bir ortaklık başlattı. Yıllık ortalama 100,000 ürün satan adL ile başlatılan ortaklık sonucunda 3 yılda 1 milyon ürün satışı yapma hedefi bulunuyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Markafoni sadece ülkemizde değil aynı zamanda yurt dışına da açılmış biri girişim durumunda.

Başta Yunanistan olmak üzere Güney Kore, Avustralya, Ukrayna gibi ülkelerde de satışlar yapan Markafoni, 1350 yerli, 800 yabancı marka ile çalışarak ürünlerin satışını gerçekleştiriyor. Son yıllarda hazır kadın giyim alanına yönelen şirket, dijital reklamlar sayesinde her geçen gün büyümeye, sektörün lideri olamaya çalışıyor.