Kategoriler
İlginç İş Fikirleri İş Fikirleri Manşet

Şifalı Ot ve Bitki Yetiştiriciliği İle Para Kazanma

İş fikiri arayışında olan birçok kişi, son yıllarda standart sektörlerden uzaklaşarak ülke içerisinde çok fazla rekabetin olmadığı alanlara doğru yönelmeye başlamış durumda. Başta yemek pişirmek için gerekli olan özel baharatlar olmak üzere ilaç üretiminde kullanılmalarından ötürü şifalı ot ve bitki yetiştiriciliği işinin yavaş yavaş talep görmeye başladığını görmekteyiz.

Özellikle alternatif tıp konusunda meydana gelen gelişmeler, birçok kişinin şifalı otlar üzerinden tedaviler uygulamaya yöneltti. Şifalı ot ve bitki konusunda meydana gelen açık, birçok girişimciye bu alanda üretimler yaptırtarak kazanç elde etmelerini sağladı. Dünya üzerinde bu sektörün ihracat oranlarına baktığımızda 100 milyara yaklaşan bir sirkülasyon yaşandığını görebiliyoruz.

Şifalı Ot ve Bitki Yetiştiriciliği İle Para Kazanma

 

Şifalı Ot ve Bitki Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu alana giriş yapacak kişiler şifalı ot ya da bitki yetiştiriciliği konusunda hangi yönde üretim yapacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Bu konuda bulunduğunuz konum, ekim yapacağınız arazinin genişliği oldukça önemlidir. Bu sektörler üzerinden yapılacak satışlar şu şekilde olabiliyor; Şifalı otlar genel olarak aktarlar başta olmak üzere bakkallara, özel yiyecek pazarları içerisinde toptan satış, catering lokanta birimlerine, restoranlara hızlı bir şekilde satabilirsiniz.

Bitki yetiştiriciliği konusunda ise çam, lavanta gibi bahçe çicekleri, çelenk yapımı, kurumuş bitki, meyve ve sebze üretimlerinde bulunabilirsiniz. Hangi üretimlerin ekimini yapmanız konusunda fikir sahibi değilseniz pazar içerisinden arz ve talep durumlarını öğrenebilirsiniz. Aktarlar ile görüşerek hangi ota karşı ilginin olduğunu, bulmakta zorlandığı ürünlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlemin aynısı meyve ve sebze hallerine, çiçekçilere sorarak öğrenmeniz gerekiyor.

İş fikirleri öğrenmek isteyen kişilere şifalı ot ve bitki yetiştiriciliği ile nasıl para kazanabileceklerinden biraz da olsa bahsetmeye çalıştık. Özellikle şifalı ot üretecek kişiler, otların kalitesine mümkün mertebe önem vermesi gerekiyor. Başta renkleri olmak üzere kokuları, tatları ve dokuları ürünlerinize olan ilginin artmasına ya da yok olmasına neden olabilir. Gelen siparişlerinizi tam tarihinde profesyonelce paketlenmiş bir şekilde teslim etmeniz büyük bir artı kazanmanızı sağlayacaktır.

Gelelim bu işin maliyet tablosuna; Evlerinin arka bahçesinde ya da bir arazi üzerinde şifalı ot ve bitki yetiştiriciliği yapmak isteyenler arazinin büyüklüğüne göre bir masraf ile karşılaşırlar. Genelde evlerin arka bahçesi küçük olmasından dolayı masrafın 5,000 TL ile 15,000 TL arasında değişeceğini söyleyebilirim. 10 dönüm ve üzeri bir arazide yapılacak çalışmada 45,000 TL ile 150,000 TL arasında bir masraf çıkacaktır.