Kategoriler
Bilgi Bankası Editörün Seçimi Manşet Pazarlama - Satış - Reklam

e-ihracat Yapanlar ve Yapacaklar İçin Atılması Gereken 12 Kritik Adım

Sadece Türkiye özelinde değil küresel pazarda da e-ticaret yapmak isteyenler için bazı detayları aktarmaya ve e-ihracat alanında kendisini geliştirmek isteyenler için işlerine yarayacak küçük bilgi kırıntıları sunmaya çalıştık.

e-ihracat alanında yatırım yapmak ve bu alanda kendi ismini dünyaya duyurmak isteyenlerin sürecin başından sonuna kadar dikkat etmeleri gereken bazı yazılı olmayana kurallar mevcuttur.

Yazılı kuralların dışında kalan bu kurallar daha hızlı büyümenin yanında ilgili pazarda daha uzun soluklu ve tabi daha bilinir bir marka olabilmenin de kapılarını sizlere açacaktır.

Bu sebeple de bu yazımızda son kullanıcıdan çok bu işi global pazarda yapmak isteyenleri hedef alıyor olacağız.

 

Devletlerin Desteklerini Takip Edin ve Yararlanın

e-ticaret yapmaya başladığınızda önce resmi işlemleri halleder sonrasında ise varsa muafiyetleri ve destekleri kovalarız. Türkiye içindeki bu sistem her firma için en önemli reçetelerden birisidir.

Aynı durum e-ihracat yapanlar için de gereklidir. Eğer e-ihracat yaparak sadece kendi ülkenizde değil dünya çapında bir firma olmak istiyorsanız bu durumda giriş yapacağınız ülkelerin de sistemlerini iyi bilmeniz gerekecektir.

Vergi yapısı nasıl, satacağınız ürün ülkede nasıl bir ürün olarak görülüyor, yabancı yatırım için hangi vergi muafiyetleri söz konusu vs.

Bu süreci iyi yönetirseniz satış süreçlerinde maliyetleri çok daha aşağı çekip çok daha kar oranları ile satış yapmaya devam edebilirsiniz.

 

Kredi Kartı ve Ödeme Yöntemleri

 

Doğru İçeriklerle Dolu Dolu Bir Site hazırlayın

Bulunduğunuz sektörle alakalı, içeriği dolgun, sadece satışa değil bilgiye de yer verdiğiniz bir web siteniz olsun.

İçerik kısmında kullanıcıların ürün veya ürünler ile alakalı tüm teknik detaylara ulaşabilmesi, gerektiğinde de destek alabilmesi oldukça önemli bir detaydır.

Sitenizin ne kadar profesyonel göründüğü direkt olarak satışlara etki edecek bir detaydır. Ucuza site yaparım diyenlerden ziyade bu işi hakkı ile yapacak kişi ya da kurumlardan destek almanızı öneririz.

 

Dil Seçeneklerini Asla Es Geçmeyin

Kuracağınız web siteniz gerek Türkçe gerekse de İngilizce dil seçeneklerine sahip olmak zorunda. Bu iki dil seçeneği Global açıdan önemli.

Süreci daha profesyonel hale getirmek adına Çince, Almanca ve Arapça gibi dil seçenekleri de siteye eklenebilir.

Ayrıca ürünlerinizi sattığınız her ülke için de o ülkede kullanılan Resmi Dil üzerinden bir site hazırlamanız çok doğru bir adım olacaktır. Örneğin Türkiye’den Yunanistan’a bir ürün satışı yapacaksanız sitenizin bir örneğini de Yunanca dilini kullanarak hazırlayın.

 

Yurtdışına Ürün Satışı

 

Para Birimi Seçeneklerini Unutmayın

Eğer ürün satışı yapacaksanız ya da siteniz üzerinden bir fiyat gösterimi yapacaksanız sitenizdeki ilgili ülke para birimlerine de yer vermeniz lazım.

Bu noktada sadece lokasyon bazlı olarak ilgili ülkenin para birimini de gösterebilir veya Dolar – Euro ve İlgili Ülkenin Para Birimi şeklinde 3 farklı para birimine de sitede yer verebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken konu ise doğru bir kur dönüşümü yapmanız olacaktır. Hem siz zarar etmemiş hem de almayı düşünen kişi sıkıntı yaşamamış olacaktır bu sayede.

 

İlgili Pazardaki Fiyatlandırmaları Dikkate Alın

Giriş yapacağınız pazarda benzer ürünlerin hangi fiyatlardan satıldığına iyice bir bakın. Pazar analizi yapmayı unutmayın.

Farklı bir marka altında aynı ürün sizden çok daha ucuza satılıyor ise veya tam terci çok daha pahalıya pazarda ise Pazar analizini tam olarak yapamamış demeksiniz.

Bu durumda da ya satışlarınız azalacaktır ya da kar marjınız çok daha düşük olacaktır. Her iki durumda da istenilen cirolara ulaşmanız zorlaşacaktır.

Satışını yapacağınız ürünlerin her ülkede farklı bir Pazar payına ve Fiyatlandırmaya sahip olduğunu unutmayın. Bu sebeple de satacağınız ürünlere ve bu ürünler için belirleyeceğiniz fiyatlara fazlasıyla dikkat edin.

 

e-Ticarette Kargo Gönderimi

 

Lojistik – Kargo Süreçlerini Doğru Kurgulayın

Giriş yaptığınıza pazarda sevilmeyen veya başarısız bir taşıma süreci yöneten bir kargo firması ile anlaşmanız ilk etapta çok fazla sorun yaşamanıza ve müşteri memnuniyeti noktasında aşağılara düşmenize sebep olacaktır.

Bu sebeple de ürünün eğer direkt satışını yapacaksanız kullanıcılara farklı lojistik firmaları üzerinden seçme hakkı tanıyın. İsteyen kullanıcı istediği lojistik firması üzerinden alım yapabilsin.

Bu hem sizin adınıza hem de tüketici adına daha iyi bir taşıma süreci oluşturacaktır. İlgili lojistik firmasını kendi seçtiği için de yaşanacak olan sorunların çok azı size geri dönecektir.

Mümkün ise yerel depolarda ürünleri saklamak daha hızlı gönderim seçenekleri sunacaktır size. Ama ürünler direkt olarak farklı bir ülkeden yola çıkacak ise bu durumda aradaki lojistik süreçleri de önem kazanmaktadır.

Rakipleriniz analizlerini doğru yaparsanız bu durumda onların kullandıkları lojistik seçeneklerini görebilir, artı ve eksileri ile sizde değerlendirme yapabilirsiniz.

 

SEO ve SEM Süreçlerini Atlamayın

Yurtdışında yürüteceğiniz satışları tıpkı Türkiye’deki gibi Organik Aranma ve Reklam süreçleri ile de desteklemek zorundasınız.

Bu sebeple de kendi yerel sitenize yaptığınız gibi yurtdışındaki ilgili dil seçeneğine sahip siteniz için de gerek Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gerekse de Reklam (SEM) süreçlerini doğru bir şekilde yürütmeniz gerekecektir.

Bu süreçler için ilgili ülkelerdeki ajanslardan destek alabileceğiniz gibi kendi ekiplerinizin de eğer o ülke hakkında yeterli bilgisi varsa iç kaynaklar ile de süreci yönetebilirsiniz.

Sitenizde ürünleriniz ve sektörünüzle alakalı ne kadar fazla Bilgi ve Çözüm içerikli yazı bulunursa yapacağınız SEO ve SEM çalışmaları da o kadar başarılı olacaktır.

 

Ödeme Yöntemleri

 

Ödeme Yöntemlerini Uyumlu Kılın

Satış yapacağınız ülkede kullanılan farklı ödeme yöntemlerini ve alt yapılarını araştırın ve sitenizde eğer direkt satış yapacaksanız bunlara yer verin.

Misal Paypal ile ödeme alan bir firma bugün ülkemizde ürün satmaya başlasa hiç sipariş alamaz. Çünkü PayPal sistemi ülkemizde yasaklı durumda.

Bu gibi detayları bilirseniz satış yapacağınız ürün için ilgili ülkede doğru ödeme yöntemleri üzerinden ödeme alabilir ve satış süreçlerini daha başarılı hale getirebilirsiniz.

 

Özelleştirmeleri Doğru Yapın

Giriş yapacağınız ülkenin dil yapısını, etnik ve kültürel yapısını iyi bilmeli ve tüm reklam çalışmalarını buna göre yürütmelisiniz.

Sizin ülkenizde çok normal gibi karşılanan bir haraketlin farklı ülkelerde ciddi anlamda sıkıntı yaratabileceği gerçeğini es geçmeyin.

Bu sebeple de reklamları ülkelere özel olarak hazırlamak, özelleştirmek ve hatta sıfırdan hazırlamak çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Potansiyel müşterilerinize ne kadar yerel bir kabuk ile kendinizi pazarlarsanız o kadar hızlı bir şekilde güven ortamı oluşacaktır.

 

Servis Ağı

 

Satış Öncesi ve Sonrası Destek Sistemini Unutmayın

Bölgesel olarak destek almayarak direkt kendi sistemi üzerinden satış yapacak olan firmaların gerek satış öncesindeki soruları cevaplamak gerekse de satış sonrası hizmetleri yürütebilmek adına ilgili ülkeye özel bir Çağrı Merkezi Hizmeti sunması gerekecektir.

Bu noktada yerel olarak hizmet veren firmalardan destek alabileceğiniz gibi ilgili ülkenin dilini bilen personeller üzerinden kendi ülkenizde de destek sunabilirsiniz.

Ama işi ne kadar yerel hale getirirseniz hem masraflar hem de memnuniyet oranı daha yüksek olacaktır.

 

Servis Ağını Doğru Kurgulayın

Satış yapacağınız ülkede ki servis yapısını, garanti süreçlerini çok iyi analiz etmenizi ve doğru bir şekilde kurgulamanızı öneririz.

Her ürün için olmasa da satışı yapılan birçok ürün için 1 – 2 Yıl Garanti ve Servis Hizmeti sunmanız gerekebilir.

Doğru bir servis dağılımı ile satış sonrasında yaşanan sorunları hızlı ve kolay bir biçimde çözebiliyor olmanız müşterilerin gözünde doğru bir tercih olduğunuz imajını arttıracaktır.

En iyi reklamın memnun müşteriler olduğunu da unutmayın.

 

Havayolu Taşımacılığı - Uçak

 

Yasal Yükümlülükleri Atlamayın

Giriş yapacağınız ülkenin vergi sistemini ve diğer yasal süreçlerini iyi bilin. Daha sonra mali olarak sorun yaşamamak adına adımlarını doğru ve zamanında atmanız oldukça önemlidir.

Aksi takdirde ciddi yatırımlar yaparak giriş yaptığınız pazarlardan ciddi anlamlarda vergi cezaları ödemek veya direkt ülkeden yasaklanarak ayrılmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu şekilde ortaya çıkabilecek bir süreç ise hem size hem de müşterilerinize zarar verecek ve güven kaybı oluşturacaktır.

 

Kadir AKBALIK

Offline – Online Pazarlama