Kategoriler
Bilgi Bankası Ekonomi Genel Manşet

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası EFT Saatleri – Havale Saatleri

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası EFT Saatleri ve Havale Saatleri konusunda aklınıza takılan tüm soruları, Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücretlerini ve diğer detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazımızın ilerleyen bölümünde vereceğimiz bilgiler genellikle Türk Bankaları için geçerli olan bilgilerdir. Ancak bazı bölümlerde Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası adına bazı özelleştirmeler yer alabilmektedir.

EFT ve Havale hakkında aklınıza takılan tüm soruları Ziraat Bankası özelinde veya genel olarak bizlere Yorum sekmesi altından sorabilirsiniz.

 

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası EFT Saatleri 

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştireceğiniz EFT İşlemleri için belirlenen Gün ve Saat aralıkları şöyledir.

 • EFT İşlemi Hafta Sonu gerçekleştirilmez. Hafta sonu verilen EFT Talimatları ilk iş günü – Pazartesi günü işleme alınır.
 • Bayram Tatili – Resmi Tatil veya Farklı sebeplerden dolayı Bankaların Çalışmadığı Günlerde EFT işlemleri gerçekleştirilmez. Bu günlerde verilen EFT Talimatları bankanın iş başı yaptığı ilk iş günü gerçekleştirilir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasında EFT Saatleri 09:00 – 16:00 (*) saatleri arasındadır. Bu saatler içinde gerçekleştirilen işlemler ortalama 15 dakika içinde sonuçlandırılır. Bu saatler dışında yapılan işlemler ise bankanın açık olduğu ilk iş gününde gerçekleştirilir.

Örneğin Cuma akşamı 18.00’da verdiğiniz bir EFT İşlemi Pazartesi günü 09:00’da işleme alınacaktır.

Bayram Tatilinden önce verdiğiniz bir EFT Talimatı ise Bayram Tatilinden sonra bankanın açılacağı ilk iş gününde tamamlanacaktır.

(*) Farklı saat uygulamalarına göre banka bu saat dilimini ileri ya da geri alabilir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücretleri

Bankacılık sisteminde kullandığınız hesabın türüne, banka üzerinden yaptığınız işlem hacmine göre değişen oranlarda EFT Ücreti ve Havale Ücreti alınmaktadır.

Sizden alınacak olan Havale Ücreti veya EFT Ücreti işlem yaptığınız sistem üzerinden size belirtilmekte ve bu ücreti kabul etmeniz durumunda ücretlendirme yapılmaktadır.

Bu sebeple de Net bir Havale veya EFT Ücreti belirtmemiz mümkün değildir. Ancak aklınızda bir fikir olması açısından bazı rakamları paylaşalım dilerseniz.

 

 • ATM’den EFT İşlemi – 8 TL
 • Vezneden EFT Ücreti – 10 TL ile 500 TL arası
 • İnternet Şubesinden EFT İşlemi – 4 TL
 • Mobil Şubeden EFT İşlemi – 3 TL
 • Telefon Bankacılığından EFT İşlemi – 5 TL

 

 • Kartsız Para Yatırma – 7 TL
 • Cebe Havale – 7 TL
 • Şubeden Havale – 10 TL ile 500 TL Arası
 • İnternet Şubesinden Cebe Havale- 4 TL
 • İnternet Şubesinden hesaba Havale – 1.70 TL
 • Mobil Şubeden Cebe Havale – 1.25 TL
 • Mobil Şubeden Hesaba Havale – 1.25 TL
 • Telefon Bankacılığından Havale – 4 TL

 

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Havale Saatleri

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hesabınızdan yapacağınız Havale İşlemleri günün her saatinde gerçekleşmektedir.

Hafta içi, Hafta sonu, Resmi tatiller veya farklı durumlar olsa bile eğer banka hesaplarına bir bloke konulmadı ise Havale İşlemini her an gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir saat ve gün sınırı yoktur.

 

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

Elektronik Fon Transferi veya bilinen adı ile EFT temel olarak iki farklı banka arasında Para Transferi yapma işlemidir.

Misal Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasına ait bir hesabınızda bulunan parayı Garanti Bankasına ait kendinize ya da bir başkasına ait bir hesaba gönderme işlemine EFT adı verilmektedir.

EFT işlemi bankalar tarafından manuel olarak işlendiği için Mesai Saatleri içerisinde bu işlemler gerçekleştirilmektedir.

 

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Havale sistemi temel olarak aynı banka içindeki hesaplar arasında para aktarım işlemidir.

Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasında bulunan bir hesabınızdan yine size ya da başkasına ait bir Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hesabına para gönderme işlemine Havale ismi verilir.

Aynı banka içinde para transferi yapıldığı için bu işlem otomatik olarak yapılır ve 7/24 bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.