Kategoriler
İş Fikirleri Manşet

Geleceğin Mesleği Programlama: En Popüler 5 Programlama Dili

Bilgisayar ve teknolojinin son zamanlarda giderek gelişmesi, meslek kollarında da değişikliklerin meydana gelmesine neden olmuştur. Bilgisayar ve internetin yeni yeni gelişmeye başladığı zamanlarda programlama dili sadece bilgisayar mühendisleri tarafından bilinirdi. Artık online dersler ve gelişmiş kurs seçenekleri ile beraber her yaştan her insan kolaylıkla programlama dilini öğrenebilirler. Geleceğin mesleği olarak gösterilen programlama dili, içeriğinde birçok farklı değişikliliği barındırmaktadır. Bu yazımız içerisinde geleceğin mesleği programlama konusu için  en popüler 5 programlama dili hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Javascript

Bir internet sitesi içerisinde etkileşimli görsel öğeler oluşturmak için kullanılan Javascript, geliştirici adaylarının ilk olarak öğrenmesi gereken programlama dilleri arasında yer alıyor. Dünyanın en popüler programlama dili olan javascript, programcılık konusunun temelini oluşturmaktadır.

HTML

Bir binanın ayakta kalabilmesi için gerekli olan  en önemli parça temeldir. Temel olmadan bir bina yapılamadığı gibi HTML olmadan da bir internet sitesinin inşa edilemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Biçimlendirme dili olarak adlandırılan HTML, programlamaya giriş dersinde ilk olarak öğrenilmesi gereken dersler arasında yer alıyor.

CSS

Tarayıcı tabanlı olarak uygulamalar tasarlamak, bir internet sitesine renk katmak için CSS dilinden destek alınmalıdır. Basamaklı stil sayfaları olarak adlandırılan CSS, bir binanın dış yüzeyi ve görünümü ile aynı amaca hizmet etmektedir.

SQL

Yapısal sorgu dili anlamına gelen SQL, PHP dili ile ortak olarak kullanılmaktadır. SQL ile bir veritabanı oluşturabilir, bu veritabanı üzerinden büyük veriler ile ilgilenerek bunların kayıt altına alınabilmesini sağlayabilirsiniz. SQL olmadan bir internet sitesinde içerik kayıtları, kullanıcı kayıtları ve verileri saklanamamaktadır.

PHP

En popüler 5 programlama dili arasında yer alan PHP, veri yoğunluğu oldukça fazla olan internet siteleri tarafından kullanılır. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmasından dolayı birçok yazılımcı tarafından nefret ediliyor. WordPress, Facebook gibi güçlü platformların PHP dilinde yazıldığını düşünürsek ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. PHP öğrenmek isteyen bir kişi aynı zamanda HTML, Java, CSS gibi dilleri de bilmek durumundadır.

İlginizi Çekebilir  Evde Plastik Bardak Paketleme İşi İle Para Kazanma

Bununla birlikte Python, C, C++, C# gibi aktif olarak kullanılmaya devam edilen programlara dilleri de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir