Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik Manşet

IKEA’nın Sahibi Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

Ingvar Kamprad, dünyanın en zenginleri listesinde yer alan dev bir milyarder! 2018 yılında hayata veda eden Kamprad, arkasında oldukça güzel bir başarı hikayesi bırakmış durumda. Dünyanın en zenginleri arasında yer almasına karşın Kamprad’ın oldukça var yemez olduğunu görüyoruz. Bu yazımız içerisinde Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi ile beraber IKEA’nın kuruluş aşamalarına da değineceğiz.

Ingvar Kamprad, IKEA şirketini kurduğunda daha 17 yaşında idi. Daha çocukluk yıllarında başlayan satış ve pazarlama deneyimi, onun milyarderler listesine girmesine katkı sağlamıştır. Yaşamı boyunca lüksten kesinlikle uzak duran Kamprad, sıradan bir ailenin hayatı gibi mütevazi yaşamayı tercih etmiştir. Bir yere seyahat ederken ekonomi sınıfından bilet alan Kamprad, yemeklerini sıradan restoranlarda yiyip tüm işini kendi yürüyerek halletmeye çalışmıştır.

Ingvar Kamprad Ticarete Girişi

IKEA’nın Sahibi Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi
IKEA’nın Sahibi Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

Daha 10 yaşında iken arkadaşları gibi sokakta oynamak yerine bir bisiklet yardımı ile komşularına kibrit satmaya çalışan Kamprad, yavaş yavaş ürün yelpazesini geliştirmeye başlamıştır. Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi aslında tam da bu noktada başlamaktadır. Stockholm şehrinden ucuza bulduğu süs, kalem, kağıt, balık gibi ürünlerin de ticaretine başlamıştır. Ticaret konusunda oldukça başarılı olan büyük patron, eğitim ve okuma konusunda olduka başarısız olduğunu itiraf etmiştir.

1929 yılında dünyaya gelen ve IKEA’nın patronu olan Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi 1943 yılında başlıyor. Başta kendi biriktirdiği para ve babasından aldığı borç ile bu şirketi kuran Kamprad, şirket isminin ilk 2 hanesini adı ve soyadını, EA kelimesini ile doğduğu köyün kısaltmasından oluşturarak seçmiştir. İlk etapta kibritten kıyafete kadar akla gelebilecek her kategoride ürün barındıran şirket, müşteri toparlayabilmek adına ücretsiz kahve ve kurabiye servisleri ile satışlarda bulunmuştur.

1945 yılında mobilya satışlarına da başlayan IKEA, satışlardan memnun olmaya başlayınca tüm ilgisini mobilya üzerine verdi. 1950 yılında bir Showroom açan şirket, satın almadan önce ürünlerin görünümlerini müşterilerine sunması ile büyük bir başarı yakaladı. Daha önce olmayan Showroom hizmeti olmamasından dolayı benimsendiği görülüyor. Ürünleri taşıma ve kargola konusunda kolaylık sağlaması için demonte sistemisi geliştiren şirket, bu alanın tüm ilklerine imza atmıştır. Şu an 50’den fazla ülkede 400’den fazla mağazası bulunan IKEA, bağlı bulunduğu sektörün lideri olarak gösteriliyor.

İlginizi Çekebilir  İş Kurmanın Kolay Olduğu Ülkeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir