Kategoriler
Girişimcilik Manşet

İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Girişimci adayları, hedefledikleri sektörde iş kurmadan önce bazı kurallara uyması gerektiği gibi hazırlaması gereken bir iş planı olduğunu da görmekteyiz.

Daha önce hazırlamış olduğumuz 50.000 tl sermaye ile yapılacak işler ve 10.000 tl sermaye ile yapılacak işler içerisinde çok yönlü düşünme ve dikkatli hareket etme konusunda sizlere bazı altın kurallardan bahsetmiştik. Girişimci adayları, hedefledikleri sektörde iş kurmadan önce bazı kurallara uyması gerektiği gibi hazırlaması gereken bir iş planı olduğunu da görmekteyiz.

Asgari ücret ile bir işte çalışmak yerine genç girişimci hibe ve desteklerinden yararlanarak kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler, doğru adımları atması durumunda başarıya ulaşabilirler. İyi bir iş planı, ancak iyi bir şekilde yapılan araştıra, gözlem ve yenilikleri takip etmeniz durumunda sağlanabilmekte. Bu bağlamda rekabet etmeye her daim hazır olmalı, çözüm odaklı düşünmeye özen göstermelisiniz.

 

 

İş Planı İçerisinde Olması Gerekenler

Birçok kişi iş planı konusunun yeterli bilgiye sahip olmadıklarından dolayı başarısızlık yaşamaktadır. Yapılacak işteki tüm ayrıntıları içerisinde barındıran bu planlar, kriz durumunda girişimcilere rehberlik ederek yol göstermede katkı sağlar. Genel olarak iş planı içerisinde hangi işin hangi zamanda, kimler tarafından yürütülmesi gerektiği dile getirilmelidir. Bu bölüm aslında sizlere iş bölümü yapmanız ve gelecek hedefi oluşturmanız açısından önemlidir.

Çalışanlarınızın ne kadar verimli olduğunu, işletmeniz için ne gibi katkılar sağlayacaklarını iş planı içerisinde gözlemlemeniz gerekiyor. İşletmeyi büyütmek adına ayırabilecek bir bütçeniz olup olmadığını tamamen bu plan dahilinde büyüme raporları ile görüntüleyebilirsiniz. Bulunduğunuz konum ile beraber işletmenizin yıllık olarak sektör içerisinde ne gibi konumlara geleceğini önceden belirlemeniz gerekiyor.

Girişimci olarak başladığınız sektörünüz içerisinde bir marka olmak istiyorsanız öncelikle kendinize bir misyon ve vizyon belirlemeniz gerekiyor. Oluşturacağınız iş planının içerisinde rakip analizleri, iç ve dış piyasa analizleri, ürün ve hizmetler üzerinden fiyatlandırma ve reklam konusunda atılacak adımların belirlenmesi gerekiyor. Tüm aşamaların detaylı bir şekilde kaleme alınması, yukarıda da  belirttiğimiz gibi sizlere büyük ölçekte rehber olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Sigara İçmeyen Personele 7 Günlük Ek İzin ve Mesaiden 30 Dakika Erken Çıkış Geliyor

Finansal konularda ne gibi ihtiyaçların olacağı, sermayenin ne gibi alanlarda kullanılacağı bu plan içerisinde yer almalıdır. Başarılı bir girişim başlatmak istiyorsanız bu bilgilerden oluşan ortalama bi 80 sayfalık plan oluşturmanızı ve planınıza bağlı hareket etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir