Kategoriler
Girişimcilik Hibe ve Destekler Manşet

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

İş dünyasının sadece erkeklere ait olmadığını göstermek isteyen birçok kadın girişimci, gerek banka kredileri ile gerekse yıllarca çalışarak biriktirdikleri sermayeler ile iş dünyasına adım atmaya çalışıyor. Son 10 yıl içerisinde ülkemizde teknolojiden finansa, modadan turizme, tekstilden üretime kadar birçok farklı iş kolunda hem kadın hem de erkek girişimcilerin aktif rol aldıklarını gözlemledik. Bir iş fikrine sahip olup gerekli sermayeye sahip olmadığından ötürü sadece hayal kurmakla yetinen kadın girişimcilere bir haberimiz var. Son yıllarda sayıları giderek artan Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar, ticaret ve istihdam oluşumuna büyük katkı sağlamaktadır.

KOSGEB

KOGBEB genel olarak KOBİ’lere destek veren bir kuruluş olarak tanınmaktadır. KOSGEB, devlet tarafından görevlendirilmiş bir oluşum olup girişimcileri finansal açıdan destekleme amacına sahiptir. Girişimcilere her alanda destek veren KOSGEB için öncelikle bir başvuruda bulunmak gerekiyor. Sahip olduğunuz fikir uzun yıllar aktiflik gösterecek bir fikir ise KOSGEB tarafından hibe ya da faizsiz kredi şeklinde finanse edilmektedir. Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar arasında KOSGEB ilk sırada yer almaktadır.

TOBB

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bulundukları iller içerisinde yer alan kadın girişimcilere hem finansal açıdan hem de çeşitli eğitimler aracılığı ile destek veriyor. Aynı şehir içerisinde bulunan kadın girişimcilerin bir araya geldiği eğitimler sayesinde sosyal ağ güçlendirilebilir, farklı sektörlerde yer alan kadın girişimcilerden destek, öneri ve tavsiye alabilirsiniz.

Bankalar

Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar arasında bankaların yer aldığını da göreceksiniz. Teminat şartı olmadan 84 aya kadar vadeli bir şekilde verilen krediler, girişimcilerin hayata geçirilmesi için ilk etapta oldukça yeterli olarak gösteriliyor. Teminat şartı, vade süresi bankadan bankaya değişiklik gösterebildiği gibi girişimci kadının fikrine göre de belirlenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  İş Görüşmelerinde Mülakatın Seyrini Değiştirecek 35 Bilgi

Bununla birlikte Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar arasında Kagider, WeConnect International gibi uluslararası kuruluşların da yer aldığını söyleyebiliriz. Bu kuruluşlar aynı TOBB gibi hem finansal açıdan hem de çeşitli eğitimler ile kadın girişimcileri desteklemektedir. Finansal destekten ziyade girişimci kadınlara verilen eğitimler, başarıların daha kısa sürede meydana gelmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir