Kategoriler
Diğer Fikirler Editörün Seçimi Girişimcilik İlginç İş Fikirleri İş Fikirleri Manşet Sermayesiz İş Fikirleri

Metrobüs ve Metro Duraklarında AKBİL – İstanbul Kart Basarak Ayda 5.000 TL Kazanmak Mümkün

Günde 13 Milyona yakın insanın yolculuk ettiği İstanbul Toplu Taşımasında farklı kazanç kapıları oluşmaya başladı. Bunlardan birisi de AKBİL – İstanbul Kart basarak kazanç sağlayanlar.

Günde 13 Milyona yakın insanın yolculuk ettiği İstanbul Toplu Taşımasında farklı kazanç kapıları oluşmaya başladı. Bunlardan birisi de AKBİL – İstanbul Kart basarak kazanç sağlayanlar.

Su satan, simit satan, elinde sazı ile türkü söyleyen, şemsiye satan ve daha bilimum ürünleri işlek duraklarda satan işportacılardan sonra şimdi de AKBİL – İstanbul Kart Basarak geçimini duraklardan sağlayan insanlar hayatımıza dâhil oldu.

Sizlere bugün AKBİL Basarak kazanç sağlayan Durak Müdavimlerinden bahsediyor olacağız. Yanlış anlamayın Muavin değil, Müdavim…

 

 

AKBİL – İstanbul Kart Basarak Kazanç Sağlamak Nasıl Ortaya Çıktı?

İstanbul’da seyahat etmek istediğiniz zaman İstanbul Kart almanız ve ona bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Eğer kartınız yoksa veya bakiyeniz tükendi ise bu durumda ya Tek Geçim yapabileceğiniz kartlar almalı ya da bakiye yüklemesi yapmalısınız.

Özellikle iş çıkışına yakın saatlerde AKBİL – İstanbul Kart yüklemesi yapmak için kuyruğa girmeniz demek epey bir zaman kaybı. Bu kaybı da birçok kişi yaşamak istemiyor.

Kartınız yoksa ve Tek Geçimlik Kart almak istemeniz durumunda ise kuyrukta beklemenin dışında ödemeniz gereken rakamlar şu şekilde;

 

Türü  Ücreti
Tek Geçimlik Kart – Jeton 5 TL
İki Geçimlik Kart 8 TL
Üç Geçimlik Kart 11 TL
Beş Geçimlik Kart 17 TL
On Geçimlik Kart 32 TL

 

 

Peki, 2017 yılı için AKBİL – İstanbul Kart ile Metrobüs yolculuğu ücretleri ne kadar?

 

Durak Sayısı  Tam  Öğrenci,  İndirimli
1-3 1.95 TL 1.10 TL 1.45 TL
4-9 3.00 TL 1.20 TL 1.85 TL
10-15 3.25 TL 1.25 TL 1.90 TL
16-21 3.40 TL 1.25 TL 2.00TL
22-27 3.50 TL 1.25 TL 2.00 TL
28-33 3.60 TL 1.25 TL 2.10 TL
34-39 3.85 TL 1.25 TL 2.10 TL
40 ve Üstü 3.85 TL 1.25 TL 2.10 TL
İlginizi Çekebilir  e-Ticaret - İnternetten Satış Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? Dezavantajlar Nasıl Avantaja Çevrilir?

 

Peki, 2017 yılı için AKBİL – İstanbul Kart ile Metro yolculuğu ücretleri ne kadar?

Durak Sayısı  Tam  Öğrenci,  İndirimli
1 ve Üstü 2.60 TL 1.25 TL 1.85 TL

 

AKBİL – Kart Basma işini yapanlar ise genellikle Metrobüsler için 4.5 TL, Metrolar için ise 3 TL – 3.5 TL gibi ücretlerle bu işlemi yapıyorlar.

1-2 Durak gidecek olana da 40 Durak gidecek olana da aynı tarife uygulanıyor. Çünkü AKBİL – İstanbul Kart kişinin yanında olmadığı için indiği durakta kart basarak para iadesi alınamıyor.

Ortalama Tek Geçim Kartın 5 TL olduğunu düşünürsek özellikle İstanbul Kartı olmayan Yerli ya da Yabancı yolcular bu sistem üzerinden 3.5 TL veya 4.5 TL ödeme yaparak yararlanabiliyorlar.

 

İstanbul Metrobüs Hattı

 

Bu İşlem Yasal mı?

Aslında tam olarak boşlukta kalan işlerden  bir tanesi. Çünkü yasal olarak bir karşılığı yok. Fatura alma, Fiş kesme gibi bir durum da ortada yok.

Kontrolü oldukça zor ve son dönemde de oldukça popüler hale gelmiş durumda. Bu noktada 4.5 TL ücret alan bir kişi zaten 3.85 TL için vergi ödemiş oluyor. Çünkü kartı her kullandığında 3.85 TL bakiyesinden düşüyor.

Kalan 0.65 TL ise kendi cebine kazanç olarak giriyor ve bu kazancın herhangi bir şekilde vergisi ödenmiyor.

Zaten şu aşamada Metrobüs bölgesinde bu işi yapanlara Güvenlik ya da Büyükşehir Belediyesi tarafından da pek fazla müdahale edilmiyor.

Çünkü bu sistemde normalde 1.85 TL ödeyerek 2 durak gidecek olan bir yolcudan da Toplu Taşıma Dairesi 3.85 TL almış oluyor. 2 TL’de direkt olarak Toplu Taşıma kazanç elde etmiş oluyor.

 

Metrobüs ve Metro Turnikeleri

 

Aylık Ortalama 5.000 TL kazanç Elde Etmek Mümkün

Elbette ki mesken edilen Metrobüs ya da Metro Durağının işlekliğine göre ve Çalışanların Tercih Ettiği duraklardan olup olmamasına göre değişen bir durum.

İlginizi Çekebilir  Albaraka Garaj Final Programına Katılacak 14 Start-Up Belli Oldu

Örneğin günlük 100 tane işlem yapan bir kişi 0,65 TL * 100 üzerinden 65 TL Kazanç elde edecektir. 1 ay içindeki geliri ise 1.950 TL olacaktır.

Ancak bu işi yapanların söylemlerine göre günlük 300 – 400 kişi bu sistemi kullanıyor. Yani günlük ortalama 350 kişi desek 6.825 TL ayın sonunda kişinin cebine giren para.

Tabi ki yaz dönemlerinde sıcakların, kış dönemlerinde soğukların etkisi ile rakamlar değişiklik gösterebiliyor. Ancak ortalama bir Metro veya Metrobüs durağında aylık kazançlar bu seviyelerde ilerliyor.

 

Peki, Süreç Nasıl İşliyor?

Genellikle birden fazla İstanbul Kartına sahip olan bu kişiler Ücret Ödeme Noktalarının yanında duruyor ve insanların geçişlerini takip ediyorlar.

İstanbul Kartı olmayan veya Bakiyesi Yetersiz Olduğu için turnikede kalan kişilere ise direkt teklif sunuyorlar. Eğer okey alırlarsa 4.5 TL veya o alan için ücret neyse onu tahsil edip kartı okutuyorlar.

Kartlarda 100 TL gibi rakamlar tutarak olası bir kart kaybolması ve çalınması durumuna karşı da zararlarınızı minimize ediyorlar.

Tabi ki bu alanda tek durakta bazen birbiri ile bağlantılı ya da bağlantısız 3-4 kişi görmek mümkün. Bu biraz da tekel olmaya başlamış bir iş. Sonradan gidip bir durakta buy işi yapmaya başlamak oldukça zor görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir