Kategoriler
Editörün Seçimi Ekonomi Genel Manşet

Sigara İçmeyen Personele 7 Günlük Ek İzin ve Mesaiden 30 Dakika Erken Çıkış Geliyor

2018 – 2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında Sigara İçmeyen Personele yönelik Pozitif Ayrımcılık Uygulaması hayata geçiriliyor.

2018 – 2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında Sigara İçmeyen, Tütün Mamulleri Kullanmayan Personele yönelik Pozitif Ayrımcılık Uygulaması hayata geçiriliyor.

Pozitif Ayrımcılık Uygulaması kapsamında Sigara Kullanmayan personel günlük mesaisinden 30 Dakika daha erken çıkabilecek.

Ayrıca 1 yıl içerisinde kendisine tanınan Yıllık İzin süresine ek olarak 7 Günlük Ek Yıllık İzin hakkına da sahip olacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023 tamamlandı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ tarafından AA Editör Masası’nda kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Sigara İçmeyen Personellere Pozitif Ayrımcılık Uygulanacak

Sigara İçmeyen personeller için hazırlanacak olan eylem planı kapsamında personellere Pozitif Ayrımcılık uygulanmaya başlanacak.

Bu kapsamda 1 yılını dolduran personellere yasal olarak sunulan Yıllık İzin hakkının yanında personellere 7 güne kadar Ek İzin imkânı sunulacak.

Bu izin Ücretli İzin kapsamında yer alacak ve personeller ek olarak aldıkları 7 günlük izin sürecinde de maaşlarını alabilecekler.

Bunun yanında personellerin düzenli olarak sigara molası kullanmak istemesine bağlı olarak ortaya çıkan personeller arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak adına günlük 7.5 saat olan çalışma süresinin Sigara İçmeyen Personeller için 7 saate çekilmesi ve personellerin 30 dakika erken işten çıkması da gelecek olan yenilikler arasında.

Bu erken çıkışlarda normal mesai sürecinden sayılacak olup personellerin aylık maaşlarına bir etki yaratmayacak.

Bunun yanında Sigara İçmeyen Vatandaşlar için farklı Vergi İndirimleri, İşe Alım Süreçlerinde Öncelik, Aile ve Çocuk Yardımlarının Arttırılması, Sigorta Primleri İçin İşverene Destek Sağlanması gibi birçok ek detayda ilgili eylem planında kendisine yer bulmuş durumda.

 

Dumansız Hava Sahaları Genişletilecek, İhlaller Cezalandırılacak

Hali hazırda nispeten kısıtlı bir şekilde uygulanan Dumansız Hava Sahası Uygulaması da genişletilecek.

Bu kapsamda AVM, Havaalanı, Kamu Binaları gibi geniş kitlelere hizmet sunan yerlerin Giriş ve Çıkış kapılarının önlerinde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesine yönelik daha güçlü önlemler alınacak.

İlginizi Çekebilir  IKEA’nın Sahibi Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

Çocuk parkları ve yürüyüş yolu gibi spor için ayrılmış̧ alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik yasal düzenleme yapılacak.

Hastanelerin, restoran, kafe ve diğer işletmelerin, üniversite kampüslerinin, havuz ve plajların açık alanlarında tütün ürünü kullanımını kısıtlamaya yönelik düzenlemeler hayata geçirilecek.

Kamu kurum kuruluşlarında ihlale rastlanılması halinde ihlalin yaşandığı birimin amirine müeyyide uygulanmasına yönelik yasal düzenleme yapılacak.

Öte yandan satış̧ noktalarındaki her türlü reklam promosyon ve sponsorluk faaliyetlerinin önlenmesi için tütün ürünü satış̧ ve sunumuna saat ve gün sınırlaması getirilmesi planlanıyor.

 

Tütün Ürünlerinin Satışı İçin 21 Yaş Sınırı Geliyor

Daha önce 18 Yaşından Küçüklere Tütün ve Türün Ürünü Satışını yasaklayan kanunda yapılacak olan değişiklikler ile sınır 21 Yaş olarak belirlenecek.

Bu sayede 21 Yaşından küçük bireylere Tütün ve Tütün Ürünlerinin satışının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Denetlemelerin de arttırılması ve yaşı küçük olan bireylere satış yapan noktaların belirlenerek gerekli cezai işlemlerin yapılması da süreç kapsamında kendisine yer bulmuş durumda.

 

2018 – 2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı Neleri Kapsıyor?

2018 – 2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında alınacak olan bazı önlem ve hayata geçirilecek olan düzenlemeler şu şekilde.

  • Tütün ürünlerine ulaşılabilirlik azaltılacak. Özellikle gençlerin tütün ve tütün mamullerine ulaşması zorlaştırılacak.
  • Derslerde Tütün ve Tütün Ürünlerinin zararları anlatılacak. Eğitim müfredatında farkındalık oluşturmak adına çeşitli düzenlemeler yapılacak.
  • 3-6 yaş, 7-12 yaş ve 13-15 yaş aralıkları için animasyonlar, çizgi filmler ve gerektiğinde “Hayır” diyebilmeyi bilinçaltına yerleştirici mesajlar barındıran yayınlar hazırlanacak.
  • İlgili yaş grupları için Polis, Doktor, Asker, Öğretmen gibi çeşitli alanlardan, rol modeli alınabilecek meslekler üzerinden çeşitli programlar hazırlanacak.
  • Çeşitli eğitimler, sertifika programları ve farkındalık çalışmaları arttırılacak.
  • Hedef kitle tarafından kullanılan sosyal ağ siteleri, en çok ziyaret edilen web siteleri (forumlar, bloglar, internet oyunları, online alışveriş̧ siteleri içerisine veya doodle olarak) ve en çok izlenen videoların açılış anına veya içerisine, konu ile ilgili hazırlanan görsellerin ve videoların yer aldığı pop-up seklinde tamamı izlenmeden geçilemeyen açılır pencereler ve banner yerleştirilecek.
  • GSM operatörleri aracılığıyla tütün ürünlerinin zararları ve pasif etkilinim hakkında kişilere bilgilendirilme SMS’ler atılacak.
  • Sigara bırakma hizmetlerinin güçlendirilmesi kapsamında aile sağlığı merkezlerinde sigara bırakma hizmetleri sunulacak. Ayrıca sigara bırakma polikliniğinde sigara bırakma tedavisinde kullanılan farmakolojik tedavilerin sürekliliği sağlanacak. Sigara bağımlılığı tedavi hizmetleri, Sağlık Uygulama Tebliği kapsamına alınacak.
  • Sigarayı bıraktırmaya yönelik olarak “bırak kazan” kampanyaları düzenlenecek, sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilecek.
İlginizi Çekebilir  Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir