Kategoriler
Bilgi Bankası Manşet

Şirket Kurma Aşamaları Nelerdir?

Bu yazımız içerisinde gerekli cesaret ve özgüven toplayabilmeniz için şirket kurma aşamaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bir fikre sahip olan birçok kişi gibi sizde kendi işinizi, şirketinizi kurmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şirket kurmak için yeterli sermaye ya da cesarete sahip olamayabilirsiniz. Belki de şirket kurmanın oldukça zor ve maliyetli olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu yazımız içerisinde gerekli cesaret ve özgüven toplayabilmeniz için şirket kurma aşamaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Mali Müşavirden Destek Alın

Girişimizi hayata geçirmek için şirket kurma aşamaları sizin için biraz zor olacaktır. En ufak bir fikir sahibinin dahi profesyonel kişilerlerden destek alması gerekiyor. Çevrenizde bulunan bir Mali Müşavir ile iletişime geçerek tüm işlemlerin mai müşavir tarafından yapılmasını sağlayın. Bu sayede olayların içerisine dahil olmadan şirket kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket Kurma Aşamaları Nelerdir

Şirket Türü

Faaliyette bulunduğunuz alana göre öncelikle şirket türünü seçmeniz gerekiyor. Şahıs şirketi, Limited şirketi ve Anonim şirket türü arasından birisini seçerek başlangıcı yapmanız gerekiyor. Bu şirket türleri arasında bulunan farklılıkları mali müşavir üzerinden öğrenebilirsiniz. Bireysel olarak yapacağınız araştırmalarda şirket türleri arası farklılıkları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Ana Sözleşme Hazırlığı

Bir girişimci adayının şirket kurma aşamaları içerisindeki en önemli görevi ana sözleşme hazırlığı içerisinde yer almaktadır. Ana sözleşme hazırlığı; şirketinizin her türlü mali işlerinden sorumlu olacak olan mali müşavir eşliğinde hazırlanmalıdır. Ana sözleşme içerisinde şirketin merkez adresi, kuruluş sermayesi, şirket unvanı gibi bilgileri sözleşmeniz içerisinde açık ve net bir şekilde dile getirmeniz gerekiyor.

 

Noter İşlemleri

Şirket sözleşmesini mali müşavir eşliğinde MERSİS sistemine kayıt ettirmeniz gerekiyor. Kayıt işleminin ardından şirket kuruluşu yapabilmek için varsa ortaklarınız ile beraber notere giderek noter huzurunda gerekli imzaları atmanız gerekecektir. Şirket sözleşmesinin noter huzurunda onaylatılmasının ardından vergi dairesine gidilmeli, işe başlama konusunda gerekli bildirimlerin yapılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Albaraka Garaj Final Programına Katılacak 14 Start-Up Belli Oldu

 

Vergi Dairesi İşlemleri

İşyeri açmak için belediye ticaret ve sanayi odası kayıtlarını yaptırabilmeniz için vergi dairesine giderek vergi numaranızı almanız gerekiyor. Bu aşamanın ardından resmi açılışı yapmadan önce iş yeri açma ruhsatı almanız gerekecektir. Bu süreç gözünüzde büyük bir süreç gibi görünse de uzman bir mali müşavir eşliğinde birkaç gün içerisinde tamamlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir