Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik Manşet

Subway Başarı Öyküsü – Genç Girişim Örnekleri

Tüm dünya üzerinde şubeleri olan bu marka zinciri, aslında bizlere girişimin ne denli önemli bir şey olduğunu gösteriyor. Subway başarı öyküsü  tamamen doğru şekilde atılmış adımlar sonucunda meydana geldiğini görüyoruz.

Subway, günümüzde fast food zincirlerinin önde gelen temsilcileri arasında yer alıyor. Tüm dünya üzerinde şubeleri olan bu marka zinciri, aslında bizlere girişimin ne denli önemli bir şey olduğunu gösteriyor. Subway başarı öyküsü  tamamen doğru şekilde atılmış adımlar sonucunda meydana geldiğini görüyoruz. Markanın kurucusu olan Fred DeLuca, tıp fakültesini kazanmak için gerekli olan eğitim masraflarını karşılamak üzere iş fikirleri aramakta idi. Birgün bir araya geldiği aile dostunun önerisi onun ileride bir milyarder olmasını sağlayacaktı.

Sandviç dükkanı açma fikri, Fred DeLuca’ya oldukça mantıklı gelmişti. Kendisine büyük başarılar getirecek bu girişim için finansman desteği arayışlara girmeye başladı. Bu konuda en büyük desteği en yakın arkadaşı Peter Buck’dan buldu. 1000 Dolar borç alarak 1965 yılında ilk restoranını açan DeLuca, ilk mağazasının adını Pete’s Super Submarines olarak planlamıştır. 3 yıl kadar bu isimle anılan restoran, kulağa daha çekici bir isim olan Subway olarak değişiklik göstermiştir.

Subway Nasıl Yükselişe Geçmiştir?

17 yaşındaki genç girişimci Fred DeLuca tarafından kurulan Subway, restoranını ilk açtığı gün tam 312 adet sandviç satmıştır. İlk gününden elde edilen bu satış, DeLuca’da büyük bir hırs oluşturarak bu günlere gelmesini sağlamıştır. İlk yıllarda bir sandviçin satış fiyatı ortalama olarak 70 cent civarında idi. Oldukça uzun bir süre sermaye biriktiren genç girişimci, Subway markasının 9. yılında bayilikler vermeye başladı. Wallingford’da açılan bayilik ile beraber kendisine hedef oluşturan Fred, 10 yıl gibi bir sürede 32 bayilik oluşturmayı planladı.

Subway, 1974 yılına geldiğinde sadece 16 adet restoran sayısına sahipti. Bayiliğin iyi bir fikir olmadığını gören Fred DeLuca, büyüme için Franchise vermenin daha mantıklı olduğunun farkına vardı. 1974 yılında Franchise ile başlayan büyüme, bugün 45,000’den fazla Subway restoranının oluşmasına katkı sağlamıştır. 2015 yılına kadar kurmuş olduğu şirketin genel müdürlüğünü yapan Fred, bu tarihte ölerek şirket üzerindeki tüm haklarını kardeşine devretmiştir.

İlginizi Çekebilir  İş Görüşmelerinde Mülakatın Seyrini Değiştirecek 35 Bilgi

Bu yazımız içerisinde 17 yaşındaki bir kişinin milyarder olma sürecini kısa bir şekilde özetlemeye çalıştık. özgün fikirlerin her zaman dikkate alındığını ve değer gördüğünü söyleyebiliriz. Dünya üzerindeki birçok milyarder ve girişimcinin bu süreçlerden geçerek mevcut konumlarına geldiklerini görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir