Kategoriler
Başarılı Girişimcilik Öyküleri Girişimcilik Manşet

Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın’ın Başarı Hikayesi

Bu gurur bize ait desek yeridir. Türkiye’nin önemli girişimlerinden birisi olan Yemeksepeti, Nevzat Aydının oldukça riskli bir dönemde hayata geçirdiği projeler arasında yer alıyor. 1976 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. MBA eğitimi almak için gittiği Amerika, San Francisco Üniversitesi farklı dünyalar ile karşılaşan Nevzat Aydın, internet ile tanışarak Amerika’da e-ticareti gördü. 2000 yılında Türkiye’ye geri dönüş yapan Aydın, 1 yıllık bir sürecin ardından yemeksepeti’nin kurulum sürecini başlattı.

Nevzat Aydın’ın Başarı Hikayesi elbette tahmin edildiği gibi kolay olmamıştı. 2001 yılında internet ülkemizin sadece belirli bölgelerinde kullanılmakta idi. O dönemdeki insanlar zar zor internete alışırken Nevzat Aydın bir e-ticaret girişimi başlatmıştı. Bu durumun ne kadar riskli olduğunu düşünsek de Nevzat Aydın’ın Başarı Hikayesi birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. DorukNet ve Microsoft tarafından düzenlenen yarışmalarda 2004 yılı ve 2005 yılı “En iyi Web Sitesi ödülü yemeksepetine verilmiştir.

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu?

Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın'ın Başarı Hikayesi
Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın’ın Başarı Hikayesi

2001 yılında 40 metrekarelik oldukça küçük bir odada kurulan Yemeksepeti, ilk olarak 26 restoran ile faaliyete başlar. İlk kurulduğu yıl günlük 40 adet sipariş alan platform, istenilen şekilde yavaş yavaş ilerlemeye başlıyordu. İnternetin gelişmeye başlaması ile beraber 2004 yılında günlük 1,000 sipariş almaya başlayan yemeksepeti, özellikle büyük şehirlerdeki yemek sorununu oldukça güzel bir şekilde çözümlemişti.

2008 yılında günlük 10,000 sipariş almaya başlayan yemeksepeti, Nevzat Aydın’ın Başarı Hikayesi öyküsünün giderek gelişmesine katkı sağlıyordu. Sürekli yeni yemek merkezleri ile antlaşmalar yapan şirket, 81 il içerisinde reklamlar vererek kendisini tanıtmaya devam ediyordu. 2010 yılında mobil uygulamalar çıkaran yemeksepeti, sadece mobil uygulamalar üzerinden günlük 30,000 sipariş almayı başarmıştı.

İlginizi Çekebilir  Evde Ajanda Paketleme İşi İle Para Kazanma

Günümüzde günlük 100,000’den fazla sipariş alan yemeksepeti, sektördeki en önemli soruna getirdiği çözüm ile bu noktaya gelmeyi başardı. Tek kişi ile başlayan bu döngü, 2015 yılında 115 kişilik dev bir ekibe dönüşmüştü. Şirketini oldukça iyi bir noktaya getiren Nevzat Aydın, global bir yemek sipariş platformu  Delivery Hero tarafından getirilen satın alma teklifi ile yemeksepetinin satışını gerçekleştirdi. 589 Milyon Dolar ile gerçekleştirilen bu satış, Türkiye’nin en pahalı internet sitesi satışı olma unvanını Nevzat Aydın’a kazandırdı.

Nevzat Aydın’ın Başarı Hikayesi elbette tek başına meydana gelmemişti.  Bu başarının arkasında yer alan 114 kişilik ekip elbette Nevzat Aydın tarafından unutulmamıştı. Satış üzerinden elde edilen gelirden 27 milyon dolarını eşit bir şekilde 114 çalışanına pirim olarak dağıtarak yine büyük bir olaya imza attı. Şu an yemeksepeti içerisindeki görevine devam eden Nevzat Aydın, şirketin CEO’su olarak gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir