Kategoriler
Batan Girişim Öyküleri Girişimcilik Manşet

Yeni Kurulan İşletmeler Neden Batıyor?

Bu yazımız içerisinde yeni kurulan işletmeler neden batıyor sorususuna yanıtlar vererek bazı yapılan yanlışları dile getirmeye çalışacağız.

Her yıl yüzlerce, binlerce hatta onbinlerce yeni şirketin kuruluş başvurusu yaptığını görüyoruz. Girişimci adaylarının büyük bir kısmı, sahip oldukları fikirlerin değer göreceklerini düşünmektedir.

Oysa piyasalarda tutunmanın oldukça zor olduğunu, belirli bir fikre sahip olmanın sadece bir miktar işe yaradığını söyleyebiliriz. Genellikle her yıl kurulan şirketlerin yaklaşık olarak %80’i aynı yıl içerisinde iflas ederek batıyor.

Bu yazımız içerisinde yeni kurulan işletmeler neden batıyor sorususuna yanıtlar vererek bazı yapılan yanlışları dile getirmeye çalışacağız.

 

Aşırı Özgünlü Olmak ya da Özgüvensiz Olmak

Girişimcilerin özgüven sahibi olmaları iyi bir şey olarak görülse de fazla özgüven bir yerden sonra zarar getirmektedir. Birçok kişinin sormuş olduğu yeni kurulan işletmeler neden batıyor sorusuna biz ilk olarak bu yanıtı veriyoruz. Fazladan sahip olunan özgüven, ortaya çıkan hataların görülmemesine neden olabilir. Yanlış kararlar alınmasına neden olan özgüvenin orta derecede olması gerekiyor. Hiç özgüven olmaması yine aynı şekilde beraberinde birçok sorun getirmektedir.

 

İş Planı, Büyüme Stratejisine Sahip Olmamak

İlk kuruluş evresini başarılı bir şekilde atlatmış, ürün ve hizmetlerini piyasalar içerisinde kabul ettirerek orta ölçekli bir satış rakamına ullaşan şirketler doğal olarak bir büyüme potasına girmektedir. Büyüme konusunda ise personel, finans, üretim ve pazarlama konusunda kendisini geliştirmek durumundadır. Büyüme stratejisine sahip olmayıp yerinde sayan işletmelerin kısa sürede batma eşiğine geldiğini görmekteyiz.

 

Para Akışını Yönetememek

Bir şirketin yaşayabileceği en büyük sorun tahmin edebileceğiniz üzere para akışından dolayı olmaktadır. Bu yazımız içerisinde yeni kurulan işletmeler neden batıyor soruları için bu maddenin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Girişimciler, şirketleri için nakit para konusunda girdi ve çıktıları kesinlikle kontrol etmeleri gerekiyor. Kontrolün bir yerden sonra sağlanamaması iflas ile karşı karşıya gelmenize neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

 

Yeniliklere Uyum Sağlamama

İş dünyası her geçen gün gelişerek ortaya birçok gelişmeler çıkarıyor. Bugünün teknolojisi belki de birkaç yıl içerisinde geçerliliğini yitirebilir. Üretim ve hizmetler konusunda kullanılan araç ve gereçlerin kullanımları sona erebilir. Bu nedenle yeniliklere uymayan firmaların  kısa sürede faaliyetlerini durdurduklarını, yeni kurulan işletmeler neden batıyor sorusuna bir yanıt olarak gösterildiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir