Kategoriler
Editörün Seçimi Genel Girişimcilik Hibe ve Destekler KOSGEB Destekleri Manşet

Yerli Üretim Destek İçin KOBİ’lere 5 Milyon TL KOSGEB Desteği Sunulacak

Yurtdışında ithal edilen ürünlerin Türkiye’de Üretimini özendirmek adına işletme başına %70’i Geri Ödemesiz 5 Milyon TL’ye kadar KOSGEB Desteği sunulacağı açıklandı.

Yurtdışında ithal edilen ürünlerin Türkiye’de Üretimini özendirmek adına işletme başına %70’i Geri Ödemesiz 5 Milyon TL’ye kadar KOSGEB Desteği sunulacağı açıklandı.

Cari açığı kapatmak ve 2023 yılı hedefleri arasında bulunan “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmek” adına çalışmalara destek olan KOSGEB özellikle üretim alanında yatırım yapacak Girişimcilere işletme başına 5 Milyon TL’ye kadar destek sunacak.

Desteklerin %70’lik kısmı Geri Ödemesiz kalan %30’luk kısmı ise Geri Ödemeli olarak üreticilere sunuluyor olacak. Bu sayede üreticiler ciddi manada bir desteği KOSGEB üzerinden almış ve işlerini geliştirme fırsatı yakalamış olacaklar.

Yerli Üretim Destek İçin KOBİ'lere 5 Milyon TL KOSGEB Desteği Sunulacak

 

Desteğin Adı “Stratejik Ürün Destek Programı” Olarak Belirlendi

KOSGEB tarafından sunulacak olan 5 Milyon TL değerindeki desteğin adı “Stratejik Ürün Destek Programı” olarak belirlendi ve başvurular alınmaya başlandı.

Destek kapsamında özellikle İmalat Sanayinde gelişmelerin yaşanması ve yurtdışından alınan ürünlerin Türkiye sınırları içerisinde üretilmesi amaçlanıyor.

Bu sistem sayesinde yurtdışından getirilen ve yüksek maliyetlere alınan ürünler çok daha uygun maliyetlerle Türkiye’de üretilecek ve son kullanıcıya daha uygun fiyatlarla sunulabilecek.

Buna bağlı olarak da ülkemizdeki paranın yurt dışına çıkması engellenmiş olacak. Hatta ilerleyen sürçte yurt dışına ürün satışı da seçenekler arasına alınmış olacak.

 

Yerli Üretim Destek İçin KOBİ'lere 5 Milyon TL KOSGEB Desteği Sunulacak

 

Programın Tanıtımı Ankara’da Yapıldı

Stratejik Ürün Destek Programı Lansmanı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkur’un katılımlarıyla Ankara’da yapıldı.

Program kapsamında özellikle otomotiv, savunma, havacılık, enerji, telekomünikasyon gibi kilit sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin desteklenmesi planlanıyor.

Destekler sayesinde KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesi ve teknolojinin tabana yayılması kolaylaşacak. KOBİ ile büyük işletmelerin birlikte hareket edebilme yetenekleri geliştirilecek. İthal bağımlılığı yüksek olan malların yerli üretiminin desteklenmesi ile ithalatın ve cari açığın azaltılması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir  KOSGEB Kredisi İle İş Kurdu, 4 Kişiye Ekmek Kapısı Oldu

Öte yandan yurtiçi üretimde yerli ürün kullanımı sağlanarak yerli imalat sanayinin altyapısının geliştirilmiş olacak. KOBİ’lerde nitelikli insan kaynağının oluşturulması ve istihdamın artırılması sağlanacak. Cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacak yatırımlar desteklenecek.

 

Yerli Üretim Destek İçin KOBİ'lere 5 Milyon TL KOSGEB Desteği Sunulacak

 

Desteklerin %70’lik Kısmı Geri Ödenmeyecek

Cari açığı azaltmaya katkıda bulunacak ürünler KOSGEB başkanlığı tarafından belirlenerek, bu ürünlerin üretilmesi ve ticarileşmesini sağlayabilecek işletmeler bu destekten faydalanabilecek.

Sağlanacak destekler, makine-teçhizat, yazılım giderleri, personel gideri, bilgi transferi, Test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği ve Hizmet alımı destekleri şeklinde olacak.

Destek oranları % 70 geri ödemesiz, % 30 geri ödemeli oranı uygulanarak destek kapsamında alınacak makine teçhizatın yerli üretim olması önemli olup, yatırımın gerçekleşmesi için alınacak makine-teçhizat ve yazılım giderleri yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda geri ödemesiz destek oranına % 15 ilave edilecek.

İşletmeler desteklenmesi ön görülen tutarın %25’i kadar erken ödeme alabilecekler. Destek kapsamında istenen teminat mektubu giderleri de %100 oranında desteklenecek.

 

Desteğin Üst Limiti 5 Milyon TL Olarak Belirlendi

Program kapsamında proje başvuruları dönemsel olarak alınacak. Proje süresi en çok 36 ay olup, kurul kararı ile 6 aya kadar ek süre verilebilecek.

Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5.000.000 TL olarak belirlendi.

Başkanlık; kalkınma planları, hükümet programları ve yıllık programlarda belirlenen hedefler ile stratejik dokümanlardaki öncelikler doğrultusunda; bölgesel, sektörel ve ölçeksel kriterler ile teknoloji düzeyi ve özel hedef gruplarını dikkate alarak iki katını geçmemek üzere destek üst limitini artırabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir