Kategoriler
Genel Manşet

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Son zamanlarda birçok magazin programında, haber sitesinde, gazetelerde ve dergilerde YouTube üzerinden içerik paylaşanlar ile ilgili haberlerin döndüğünü görüyoruz. Bir kısmı aylık kazandığı efsane kazançlar ile gündeme gelirken bir kısmı uygunsuz içerik ve davranışları ile ön plana çıkmaktadır. Bu yazımız içerisinde Youtube üzerinden nasıl para kazanılır sorusu üzerine ufak ama değerli paylaşımlarda bulunmaya çalışacağız.

Youtube’a her video yükleyen, her takipçisi olan kanalın para kazandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok kişi için oldukça basit bir iş gibi görünen Youtube içerik yayıncılığı oldukça zor bir süreç istemektedir. Geçmişte özgün olmayan kanalların başka Youtube kanallarının videolarını indirip tekrar yükleyerek para kazanmaları, içerik üreticilerinin büyük tepki göstermelerine neden olmuştu. Youtube, bu konuda almış olduğu bir karar ile para kazanma sisteminde geçtiğimiz yıl büyük bir değişiklik meydana getirdi.

Youtube’dan Para Kazanma

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?
Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’a her video yükleyen kişi direk para kazanmaya başlamamaktadır. Bunun için her kanalın ilk olarak 1000 aboneye, daha sonrasında ise videolarının toplamda 4,000 saat izlenilmesi gerekiyor. Bu şartı yerine getiren kanallar, incelemeye düşerek bir onay aşamasından geçiyor. Gerekli onayın alınması ile beraber kanallar artık tüm yüklediği videolar üzerinden para kazanabiliyor.

Youtube üzerinden para kazanabilmek için öncelikle özgün bir fikre sahip olmanız gerekiyor. Youtube Türkiye içerisinde daha önce çekilmemiş, ilgi uyandırabilecek içerikler daima daha fazla dikkat çekecektir. Yavaş yavaş televizyondan daha fazla izlenmeye başlanan Youtube, gelecekte birçok farklı iş mesleğinin daha ortaya çıkmasına olanak sağlayacak. Özgün bir fikre sahip olmak bu işten para kazanmak için elbette yeterli değildir. Youtube üzerinden nasıl para kazanılır sorusunun devamı;

Öncelikle ufak da olsa bir prodüksiyona sahip olmanız gerekiyor. 1 ana kamera, 2 yan kamera, ışık, mikrofon ve tripod gibi ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Çekilen videoların montajını yapmak için kurgu programlarını öğrenmeli, denemeler yaparak başarılı bir kurgu yapmayı kesinlikle bilmelisiniz. Bir anda popüler olmak için kesinlikle reklam vermeniz gerekiyor. Gerek Youtube’a reklam vermeli, Instagram üzerinden popüler hesaplara reklamlar vererek kanalın tanıtımı yapılmalıdır. Ortalama olarak 1 milyon izlenme elde eden bir Youtuber, bu izlenme üzerinden 2,500 TL para kazanmaktadır. Tek bir videodan 2 milyon izlenen, günlük attığı her videodan 1 milyonan izlenen Youtuber’ların aylık güzel paralar kazandıklarını tahmin edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Evde Gömlek Katlama İşi İle Kazanç Sağlama ve Evde Gömlek Katlama İşi Veren Firmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir